Jako ryba ve vodě se cítí obyvatelé domu navrženém architekty z Ateliéru Štěpán. Díky vnitřnímu uspořádání, přirozenému vstupu denního světla skrze velká okna i kruhové otvory ve střeše je pobyt v domě pohodový a pohyb v něm evokuje plynutí ryb pod vodní hladinou. Vila Vnitřní krajina získala ocenění Stavba roku 2021 za dokonalou ukázku individuálního bydlení s vysokou účelností, působivou architekturou, kultivovaností prostředí a nápaditým materiálovým zpracováním.
Atrium
Dům architekti zasadili do mírně svažitého terénu na malém urbanisticky složitém pozemku. Dvoupodlažní vila má tři výškové úrovně a její vnitřní obytná krajina je směřována do sebe. Vstupní betonová část se zázemím je situována na úrovni ulice. Nad ní pokračuje obytná platforma se společenskou částí, kterou pak zakončuje klidová část na třetí úrovni. Poslední dvě části jsou dřevěné, na sebe kolmé a navazují na travnaté atrium, jež je jádrem celého domu. Z atria vede dále vstup do sauny s ochlazovacím bazénkem.
„Novojičínská vila je variací na antický atriový dům. Konkrétně Atrium displuviatum, tedy bezokapové atrium, které popisuje Vitruvius ve svých Deseti knihách o architektuře. Je to atrium bez sloupů a střešní voda je svedena mimo něj,“ vysvětluje architekt Marek Štěpán.
„Dům nemá klasickou předzahrádku, a proto je zde její připomínka v podobě horizontálního květníku. Ten dělí fasádu domu vodorovně, zklidňuje ji a opticky zmenšuje. Navíc navazuje na živý plot vedlejší parcely. V květníku jsou na údržbu nenáročné výsadby, například suchomilné traviny a skalníky,“ popisuje dále architekt.
Vila řešená v nízkoenergetickém standardu je vytápěna podlahami a nástěnnými tělesy. Klima uvnitř domu podporuje nucené větrání s rekuperací. Teplou užitkovou vodu dohřívají solární panely umístěné na střeše a dešťová voda pro závlahu je uložena v zásobníku pod atriem.
Akát, smrk i dub
Suterén domu je konstrukčně řešen jako bílá vodostavebná železobetonová vana z podhledového betonu. Masivní křížem lepené CLT panely vně obložené akátovými dřevěnými deskami na sraz pak tvoří nadzemní podlaží. Jednoduchou fasádu domu doplňují černá hliníková okna.
Co se týče interiéru, také zde architekt zvolil kombinaci dřeva a betonu, obojí v nosné syrové podobě. „Naprostá většina dřeva je mé oblíbené dřevo měkké, v tomto případě smrk. Ten je na stěnách, stropu a nábytku. Na podlaze je doplněn tvrdým dubem,“ dodává.
Celkem tři kruhové otvory ve střeše najdeme na místech, na kterých je potřeba denní světlo. Zároveň to jsou místa symbolická, například kruhové okno umístěné nad jídelním stolem jej zdůrazňuje jako centrum domova. „Střešní otvory jsou technologicky jednodušší než obdélné, stejně tak jako je ve zdi jednodušší otvor obdélný. Konkrétně je to třeba proces řezání do dřevěné plochy a napojování hydroizolačních souvrství,“ zdůvodňuje Marek Štěpán.
Umění jako přirozená součást interiéru
K černým doplňkům v interiéru kontrastují barevná umělecká díla. „Umění mám rád, proto se vyskytuje ve všech mých realizacích. Je na místech, kam přirozeně patří. V tomto domě mám nejradši obraz u jídelního stolu, který malovala moje dcera Viktorie Štěpánová,“ říká dále architekt Štěpán. Krb symbolizující teplo domova má své místo v závěru nástupní osy do domu a ložnici charakterizuje motiv Lysé hory, která se ční nad novojičínskou vilou.
Vila Vnitřní krajina
Architektonické řešení: Marek Jan Štěpán// Atelier Štěpán
Lokalita: Nový Jičín
Rok realizace: 2020
Investor: Miroslav Mixa
Zastavěná plocha: 330 m²
Užitná plocha: 351 m²
Plocha pozemku: 505 m²
Ateliér Štěpán
Atelier Štěpán založili v roce 1997 manželé Vanda a Marek Štěpánovi. Věnuje se architektuře, veřejnému prostoru i umění a rozvíjí archetypální pojetí architektury. Ateliér je proslulý svými sakrálními stavbami, například kostelem blahoslavené Restituty v Brně-Lesné (2020) nebo kostelem svatého Ducha v Ostravě (2007). Kostel svatého Václava v Sazovicích (2017) byl podle kanadského magazínu Azure vybrán vybrán mezi 10 nejlepších na světě. Mezi realizacemi patří také občanské, obytné a experimentální stavby. Letos ateliér dokončil budovu vinařství Přátelé Pavlova v Pavlově, dále je autorem minimalistického konceptu obytných jednotek Freedomky nebo areálu Café fara v Klentnici.