Rodinný dům Lhotka

SOA architekti a Richter Design spojili síly

Rodinný dům Lhotka
Foto: BoysPlayNice

Dům na pražské Lhotce má bezesporu jedinečnou identitu a zároveň dokonale ctí prostředí, do nějž dům jeho autoři ze SOA architekti a Richter Design navrhli. Rodinný dům není ani ve významovém, ani v prostorovém konfliktu se stávající rezidenční zástavbou a dotváří místní uliční čáru. Budovu tvoří dílčí stavební hmoty, které jsou v měřítku s okolím a logicky člení dům podle svého funkčního využití. Výraz domu je podpořen tradičním materiálovým řešením včetně prosté a elegantní fasády.

Dokonalé propojení

Dům je rozdělen do čtyř objemových bloků. Z ulice tvář domu určují dvě dvoupodlažní hmoty spojené v jeden celek na půdorysu čtverce. Dřevěný objekt ve středu slouží jako chodba a jídelna. Do chodby se vstupuje buď přes garáž, nebo vstupní halu. Jednoznačným cílem domu je však propojit interiér s exteriérem. Například v pracovně za obsluhující částí při ulici se myslelo na stylový výhled do zeleně. Naopak kuchyň na druhé straně je spojená s terasou a zimní zahradou s bazénem. Obývací pokoj je vizuálně propojen právě s kuchyní. Druhé patro patří tradičně klidové zóně. Ložnice rodičů má vlastní koupelnu s šatnou a je otočená směrem do zahrady. Dětské pokoje se společnou koupelnou jsou pak směřovány do ulice. Suterénu dominuje společenská místnost doplněná dalšími servisními prostory.

Kostra stavby je z monolitického železobetonu, obvodové a vnitřní stěny jsou vyzdívané z vápenopískových cihel. Centrální chodba s jídelnou přinášejí do domu teplý kontakt se dřevem. Budovu architekti navrhli v nízkoenergetickém standardu. Vytápění podlah zajišťuje tepelné čerpadlo, které pracuje v kombinaci s plynovým kotlem. Sálavé chlazení je zabudováno do stropu. Výměnu vzduchu umožňuje systém tlakově řízeného větrání s pasivní rekuperací tepla s vysokou účinností. V letním období je systém využíván pro noční předchlazení budovy.

Architektonické řešení: Štefan Šulek (SOA architekti), Jaroslav Richter (Richter Design)

Lokalita: Praha 4

Rok realizace: 2020

Zastavěná plocha: 189 m²

Užitná plocha: 344 m²

Spolupráce: Štepán Tomš, Filip Rašek

Zahradní architekti: Atelier D.V.A.

Vyzpovídali jsme architekty Štefana Šulka ze SOA architekti a Ondřeje Cigáníka z RichterDesign:

Podle vašeho motta je klient vždy členem týmu. Do jaké míry jste měli u rodinného domu Lhotka volnou ruku?

Tento návrh probíhal ve spolupráci SOA a Richter Design. Klienta jsme prakticky měli jako třetího do party. Měl jasné požadavky na světlo, prostor, soukromí a důraz na finální provedení, ale koncept nechal na obou kancelářích.

Do jaké míry jste se u domu inspirovali funkcionalismem 30. let?

Z funkcionalismu nás inspirovala převážně jeho nosná myšlenka o provázání funkce a designu. Jasným příkladem toho je, že každá z hmot domu má svoji jasně danou funkci, což napomohlo i formě, která se tím přibližuje okolní zástavbě.

Podobá se výsledná realizace původním návrhům?

Ano, konečná realizace odráží původní koncept, který jsme klientovi navrhli a finální provedení se liší jen v několika málo, převážně technických detailech.

Jak vnímáte ve svých návrzích udržitelnost? Přemýšleli jste nad použitím zelené střechy?

Udržitelnost v dnešní době již považujeme za samozřejmost a novou normu. Zelené střechy nejsou na domě právě z důvodu budoucího využití solárních panelů pro pokrytí spotřeby domu a napájení elektromobilu.

Na svém kontě má SOA mnoho návrhů a realizací škol. Co Vás k navrhování budov určeným vzdělávání dětí nejvíce táhne?

Výstavba škol na delší dobu v minulosti ustrnula, také společnost prošla výraznými proměnami. Naší prací se snažíme tuto skutečnost změnit. Školský prostor obsahuje mnoho technických i kulturních vazeb a je pro nás výzva vyřešit je tak, aby se mohly rozvíjet.

Jaký projekt byste si dále přáli realizovat?

Jak za SOA, tak RichterDesign je to něco, kde je potřeba vytvořit silnou zajímavou a „jinou“ atmosféru, jako třeba sakrální stavba, galerie nebo divadlo.

Tvoříte také za hranicemi České republiky?

SOA: Ano, tvoříme i mimo území ČR, momentálně máme zakázky v okolních státech, pracujeme také na projektech v Americe či Asii.

Jaké jsou nejdůležitější milníky ateliéru SOA?

Atelier SOA vznikl v roce 2015, jádro ateliéru společně tvořilo už od roku 2007. Odrazovým můstkem do nové éry byl realizovaný návrh základní školy Amos pro Psáry a Dolní Jirčany. Z dalších významných realizací ateliéru, které vystihují jeho současné směřování, stojí za zmínku spolupráce s firmou TON a gastronomické koncepty WOKIN, The Pub, Regal Burger nebo Poké.

 


SOA architekti

Architektonickou kancelář SOA architekti založili v roce 2015 Štefan Šulek, Ondřej Píhrt a Ondřej Laciga. Název SOA je akronymem „Sons of Architecture“, tedy „Synové Architektury“. Ateliér SOA se původně zaměřoval na interiérové a rezidenční projekty, v poslední době se specializuje na školské a vzdělávací stavby. Práce ateliéru je založena na třech základních prvcích: krása, respekt, odpovědnost.

Richter Design

Richter Design je malé studio se zaměřením na interiérový design a architekturu fungující v Praze od roku 2004. Tým designérů a architektů má mnohaleté zkušenosti ze scénografie a výstavnictví, nebo s využitím 3D tisku.

Další krásné domy:

Vila s fontánou

Atelier Štěpán: Vila Vnitřní krajina

Soběstačný domek Blokki mini

Vila v Petrovicích

Dům plný světla

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU