Kdo, co, kdy a kde? atelier-r najdete v neorenesanční vile Eduarda Šrota v Olomouci. V čele tohoto studia s téměř dvacetiletými zkušenostmi stojí architekt Miroslav Pospíšil, který se se svým týmem věnuje především moderní architektuře a urbanismu. Ať už se jedná o úpravy stávajících objektů nebo návrhy nových budov, cílem architektů je zvelebovat prostředí, ve kterém žijeme, a to nejen v Olomouci, ale také v jiných lokalitách.
To, že jsou architekti ve svém oboru opravdu zkušení, dokazují četná ocenění, včetně České ceny za architektury v loňském roce za rekonstrukci paláce hradu Helfštýna, který získal také cenu Interiér roku, Stavba roku a Dezeen Award v kategorii Rebirth Project of the Year 2021. Nejen tento projekt, ale také další realizace ateliéru nasbíraly ocenění: stavba Vista Optik zvítězila v kategorii novostavba v soutěži Grand Prix architektů 2018 a čestné uznání této soutěže získala dostavba Slovanského gymnázia. V MINUTĚ si prohlédněte výběr z portfolia olomouckých architektů.
Úspěšná rekonstrukce
Hrad Helfštýn
Lokalita: Olomouc
Realizace: 2020
Užitná plocha: 1340 m2
Zastavěná plocha: 1370 m2
Zřícenina hradu Helfštýn ze 14. století se v roce 2014 veřejnosti uzavřela pro nebezpečí opadávajícího zdiva a urychlování degradace této kulturní památky. Po dvouleté přípravě následovala tříletá realizace rekonstrukce, v rámci níž historické stavbě přibyly prvky moderní architektury a nová prohlídková trasa tzv. helfštýnského labyrintu.
Ve druhém největším hradě České republiky architekti propojili přízemní prostory s vyššími, veřejnosti dosud nepřístupnými podlažími a do již existujících otvorů palácového torza vložili nové konstrukce. Schodiště a lávky z cortenu doplňuje prohlídková trasa po chodníčcích z leštěného betonu v přízemí. Zastřešení zajišťují skleněné střechy na ocelových nosnících. Projekt respektuje historický objekt, zachovává jeho charakter a přibližuje moderní architekturu široké veřejnosti. I proto se jedná o vítězný projekt loňského ročníku České ceny za architekturu.
Optika dvou tváří
Vista Optik
Lokalita: Valašské Meziříčí
Realizace: 2017
Užitná plocha: 717 m2
Zastavěná plocha: 282 m2
V historickém centru Valašského Meziříčí vznikl objekt, který vyřešil zástavbu složité nárožní proluky. Projekt zahrnoval dva domy, které se dotýkají a tvoří jeden celek optiky, očních ordinací, provozoven a prostor pro administrativu. Fasádu jedné části opatřili architekti omítkou imitující pohledový beton. Z ohýbaného skla pak v přízemí vzniklo prosklené nároží tvořící výlohu optiky.
Oproti první dynamické hmotě má druhá budova klasicky členěnou fasádu a tmavou omítku s výraznou česanou strukturou. Domy si hmotami i fasádami vzájemně kontrastují, propojení zde nastává v podobě prosklené nástavby, která slouží jako bytový prostor se střešní terasou.
Povedená dostavba
Slovanské gymnázium
Lokalita: Olomouc
Realizace: 2013
Užitná plocha: 5700 m2
Zastavěná plocha: 1670 m2
Architekti doplnili chybějící kapacity výukových prostor olomouckého Slovanského gymnázia a vybudovali zde větší tělocvičnu i jídelnu. Přístavba s fasádou z pohledového betonu sestává ze čtyř nadzemních a jednoho podzemního podlaží a ve všech patrech je propojena se stávající budovou. Nový bezbariérový vstup charakterizuje různoběžná plocha proskleného parteru přecházející do vertikální prosklené stěny vstupní haly.
Ve vstupní hale autoři návrhu umístili hlavní schodiště s osobním výtahem. Zatímco v přízemí se nachází jídelna a šatny, v tom druhém mají své kanceláře vedení školy a sekretariát, dále jsou na patře učebny a pracovny. V úrovni mezi prvními dvěma patry má své místo tělocvična, jež je přístupná také ze samostatného schodiště ze dvora s relaxační zónou. Na střechu tělocvičny umístili architekti venkovní hřiště. Výhradně pro výuku jsou určena třetí a čtvrté podlaží, kde je z učebny biologie zpřístupněna venkovní terasa pro biologické pokusy.
Ve znamení klimatu
CzechGlobe
Lokalita: Brno
Do výrazu nového objektu pro Ústav výzkumu globální změny AV ČR architekti promítli hlavní téma této instituce. Stavba krystalického krychlového tvaru je díky své vnitřní skleněné fasádě zcela transparentní, její opláštění tvoří lehká ocelová předkonstrukce z dřevěných lamel sloužících jako stínící prvky. Fasádní plochy architekti rozdělili vychýleným osovým křížem symbolizujícím současné anomálie ve změnách klimatu. Vychýlení se projevuje také v dynamickém rozdělení vnitřních dispozic.
V novém pavilonu s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím se na každém patře opakují funkční zóny: schodiště, hygienické zázemí, šachta pro technické zařízení, dále pracovní a společné prostory. Přízemí budovy dominuje vzdušné foyer s recepcí, které je možné otevřít do prostoru pro pořádání akcí. Auditorium s kapacitou 150 posluchačů se svým hledištěm zanořuje do podzemního podlaží, kam architekti vložili také celek laboratoří. Další patra zaujímají kanceláře, doplňkové laboratoře, jednací místnost na třetím podlaží a laboratorní provoz na pátém.
Nový objekt na území areálu CzechGlobe v Brně navazuje na sousední budovu fakulty architektury. Jeho perforovaná fasáda se propisuje také do oplocení v podobě lamelové dřevěné konstrukce v duchu předstěny novostavby. Stavba svým objemem reaguje na stávající objekty, vizuálně propojuje chodník s areálem a umožňuje prorůstání zeleně do ulice. V současné době se dokončuje dokumentace pro provedení stavby, na jejímž základě bude investor soutěžit dodavatele.
Dům à la hausbót
Lokalita: Baška
Stav: architektonicko-urbanistická studie
Nepravidelný trojúhelníkový pozemek na břehu přehrady Baška svým charakterem i potenciálem vedl architekty k návrhu domu, jehož koncept evokuje zakotvenou loď. Nová hmota nahrazující původní dům reaguje na tvar pozemku a jeho terénní profil. Dům je propojen s vodou, důležitým prvkem celého objektu.
Před vstupem architekti navrhli klidový záliv, kde vzniká malá piazetta. Vnitřní prostory domu lemují otevřené atrium. Přízemí je určeno dvěma obytným částem a do horního podlaží situovali autoři návrhu pracovnu. Nižší podlaží navazuje na úroveň vodní hladiny a slouží jako pokoj pro hosty a prostory k relaxaci.