Markéta Bromová architekti

Hledání a experimentování jako cesta

Foto: Veronika Raffajová

Architektka Markéta Bromová po studiu architektury v Liberci působila v několika pražských ateliérech. V roce 2010 se rozhodla založit vlastní studio, kde se společně se svými kolegyněmi věnuje tvůrčímu procesu a hledání základních principů prostoru a objevování dalších možností materiálů a experimentování s nimi. Jak přistupovala k návrhu horského apartmánu nebo k rekonstrukci panelákového bytu?

Apartmán v Jizerkách

Architektonické řešení: Markéta Bromová

Projekční tým: Petra Ciencialová

Lokalita: Jizerské hory

Rok dokončení: 2021

Užitná plocha: 83 m2                 

Víkendový apartmán v novostavbě rekreačního komplexu je díky svému umístění v přízemí propojen s okolní krajinou Jizerských hor. Do apartmánu se vstupuje přes předsíň ve druhém patře, odkud vede dvouramenné schodiště přímo do dlouhé chodby s dveřmi do jednotlivých místností. Byt sestává ze dvou funkčních částí: první z nich je technické zázemí s koupelnami, toaletou, saunou a kuchyní. V té další jsou prostory ložnic a obývacího prostoru s jídelním koutem.

Dění v hlavní obytné části se soustředí kolem krbového tělesa, mezi nějž a stěnu autorka návrhu vetkla sezení do tvaru U. Lavice s jídelním stolem naproti místnosti je pokračováním kuchyňské linky. Interiér charakterizují opačné principy: moderní betonová stěrka a na tradiční řešení odkazující kuchyň, vestavné skříně a krb.

Vršovický byt

Architektonické řešení: Markéta Bromová

Spolupráce: Dominika Galandová

Lokalita: Praha

Rok dokončení: 2020

Užitná plocha: 102 m2

V rámci rekonstrukce bytu architektka zvýšila všechny dveře a pro zachování dětských pokojů vytvořila minimální ložnici. Místo klasické ložnice totiž vznikla nika na spaní s prostorem na šatní skříň. Kuchyň se jako samostatná místnost dále otevírá do obytné části s jídelním stolem. Do nového prostoru se vložil nábytek tří materiálů a barev: bělené překližky, tmavé dýhy a laminátové zelené šatní skříně. Barevný koncept v prostoru vytváří z jednotlivých místností hravé průhledy.

Šumavská chata

Architektonické řešení: Markéta Bromová

Spoluautor studie: Zuzana Kosková

Lokalita: Jižní Čechy

Rok dokončení: 2019

Užitná plocha: 70 m2

Zastavěná plocha: 84 m2

Černá chatka vyrostla v šumavské krajině nedaleko Vimperku. Na základě regulativy CHKO a rozpočtu stavby se autorky návrhu rozhodly pro obdélníkový tvar domu s půdorysem 5,5 x 13 metrů a sedlovou střechou. Optimalizace nákladů dále určila volbu úzkých oken a doplnění fasády z opalovaných hranolků černou fólií. Dřevěné fasádě z opalovaných prken v interiéru kontrastuje březová překližka a nátěr bílé lazury.

K domu náleží přístavky s doplňkovými prostory skladu a předsíně. Dům je rozdělen na tři trakty. Dětský pokoj v tom prvním je propojen s podkrovní částí, která slouží jako herma a místo pro dočasné přespání. Obytný prostor otevírající se do krovu je společně s kuchyní ve středním a centrálním traktu. Poslední část je vymezena pro ložnici rodičů. Všechny tři části spojuje celek oken a navzájem se propojují posuvnými dveřmi umožňujícími průhled napříč domem.

Dům za Prahou

Architektonické řešení: Markéta Bromová architekti

Spolupráce: Dominika Galandová

Rok dokončení: 2019

Užitná plocha: 120 m2

Obestavěný prostor: 180 m2

Architektka splnila klientům přání a velkou šatnou propojila prostor domu s garáží. Do zádveří ložnice vložila toaletu, okna rozšířila až k podlaze a do jednoho umístila niku na sezení. Hlavními barevnými akcenty v interiéru s šedým betonem na podlaze je černá barva rámů oken a kombinace přírodních materiálů: dubové dýhy a bílého mramoru.

Vysočanský panelákový byt

Architektonické řešení: Markéta Bromová architekti

Lokalita: Praha-Vysočany

Rok dokončení: 2016

Užitný prostor: 79 m2

Jemnou úpravou dispozic panelákového bytu docílila architektka přísunu denního světla a možnosti pohybu v hlavním prostoru bytu. Byt charakterizuje koncept odhalených a surových materiálů: bíle obložené koupelny a natřených OSB desek na truhlářských prvcích. Fragment panelu pak zůstal v podobě stěny mezi kuchyní a velké knihovny v obývacím prostoru.

Minuty z minulých týdnů:

TaK Architects

dkarchitekti

atelier-r

Podzimní radosti

Nebourej, transformuj!

Obliqo

Studio Hra

Henkai architekti

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU