Nejlepší světová architektura a design

Přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Online časopis Dezeen o architektuře, interiérech a designu z celého světa založil v roce 2006 Marcus Fairs. Redakce časopisu, který měsíčně navštěvuje více než 3 miliony uživatelů, sídlí v Londýně, svou pobočku má však také v New Yorku. Dezeen vedle publikace projektů od roku 2018 každoročně vybírá a oceňuje ty nejlepší projekty, realizace a studia. Pojďme se v MINUTĚ tohoto týdne podívat za těmi, kteří si letos odnesli cenu Dezeen Awards 2021.

Veřejné hlasování

Vedle kategorií, v nichž přihlášené práce posuzuje odborná porota, vyhlašuje Dezeen také vítěze hlasování veřejnosti. Celkem 53 400 hlasujících tak vybralo vítěze v kategorii Udržitelná budova, kterou získalo studio Ibuku za víceúčelové hřiště The Arc na Green School Bali chráněné bambusovými oblouky. Recyklovatelný showroom pavilonu nábytku S od Rooi Design se stal udržitelným interiérem roku. Jako nejlepší udržitelný design veřejnost vybrala vnitřní obkladové a dělicí panely z průmyslových papírových kalů a odpadní lepenky ve firmě Honext v Barceloně.

Nejlepší fotografií architektury roku je podle veřejnosti fotografie s názvem The One od Ema Peter Photography. Vítězem v kategorii Video je snímek Tadao Ando od HGEsch Photography. Surrealistické ztvárnění snového prostoru Somewhere in the World od Studia Mue zvítězilo v kategorii Nejlepší vizualizace.

…versus porota

Co se týče odborné poroty, ta za nejlepší fotografii považuje fotografii David Rubenstein Forum 0005 pořízenou dronem od Angie McMonigal Photography. Nejlepší video je pak podle ní snímek sledující interakci místních obyvatel v nově zrekonstruovaném prostoru Village Lounge v čínském Shangcunu od Xiazhi Pictures. V nejlepší vizualizaci roku Remember To Breathe od Alexis C Studio obklopují záhony květin mramorový stůl v korálové místnosti, zatímco vodní plocha odráží své okolí.

Budova Centra nulového odpadu v Kamikatsu od Hiroshi Nakamura & NAP je podle poroty nejlepší udržitelnou budovou roku. „Kamikatsu Zero Waste Center je komplexní projekt, který má významný dopad na místní komunitu a ve kterém byla udržitelnost zohledněna ze všech hledisek,“ dodává.  Nová restaurace Mo de Movimiento v Madridu od Lucase Muñoze je udržitelným interiérem roku. Společný projekt recyklovaného skla z elektronických zařízení architektonického a designérského studia Snøhetta z Osla, bruselského Studia Plastique a italského výrobce dlaždic Fornace Brioni pak získal cenu za udržitelný design roku.

Nejlepší architektonické projekty

Z celkem 1551 přihlášených prací porota složená z odborníků z celého světa vybrala 11 vítězných projektů. Mezi nimi byla například obnova rezidenčního projektu v dánském Frederiksbergu od Tegnestuen Lokal, zahrada ve vietnamské Montessori školce od HGAA nebo konferenční centrum v lyžařském středisku Yabuli od MAD Architects. Kategorii Znovuzrození projektu vyhráli čeští architekti z atelieru-r, kteří s rekonstrukcí paláce hradu Helfštýna zvítězili také v soutěži Česká cena za architekturu 2021.

Nejlepší interiéry a design

Mezi nejlepšími interiéry byl oceněn modernistický dům Canyon House navržený studiem Hagenhall pro dva hudebníky a architekti z Sher Maker byli oceněni za návrh svého ateliéru na volném pozemku se sedlovou střechou. V parkovací garáži pro jízdní kola The Hague od Silo se parkování stává zážitkem, i proto byla oceněna za nejlepší občanský a kulturní interiér roku.

Konferenční stolek Soda od designéra Yiannise Ghikase, vyrobený z ručně foukaného muránského skla, získal cenu za nejlepší design nábytku. Ocenění za světelný design roku má solární lampa Sunne, která si sama vyrábí energii a kterou navrhli ve studiu Marjan van Aubel. Nejlepší produktový design roku navrhlo studio Astheimer. 16tunové vozidlo Volta Zero je elektrický nákladní automobil s kabinou ve stylu „skleníku“ a panely karoserie vyrobenými z přírodních lněných vláken napuštěných biologicky odbouratelnou pryskyřicí.

Nejlepší architektonická studia

Architektonickým ateliérem roku se stalo studio Neri&Hu, zatímco ODDO Architects byli vyhlášeni jako nejlepší architektonické studio na vzestupu. Fyra z Helsinek si odneslo cenu za interiérové studio roku a WGNB ze Soulu je nejlepším začínajícím studiem zabývající se interiérovým designem. Studio Raw Material bylo vybráno jako nejlepší nově vznikající designové studio a nejlepším studiem věnujícím se designu je Superflux. Gratulujeme!

Minuty z minulých týdnů:

MINUTA se Studiem Reaktor

Umělci, studenti a vítězové

Ven za designem

Architektonický podzim v přírodě i uprostřed metropole

Nová ostravská dominanta

MINUTA o dřevostavbách s Prodesi/Domesi

Tvořit a radovat se z toho

Nejkrásnější pumpa i ostravské mrakodrapy

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU