Jedna klika, dva tvary

Designová novinka od M&T a studia Herrmann&Coufal

M&T
Partnerský článekM&T

Aktuální novinka mezi klikami, která vzešla ze spolupráce designérského dua Herrmann&Coufal a českého výrobce M&T, nemá ve světě dveřního kování obdoby. Díky výrazné asymetrii svého tvaru nabízí klika UP&DOWN dveřním křídlům zcela jedinečnou variabilitu.

Proměnit výraz kliky i její ovládání pouhou změnou pozice na dveřích? Přesně to umožňuje novinkové asymetrické kování UP&DOWN. „Jedinečnost kování UP&DOWN spočívá v možnosti volby – umí být totiž UP a zároveň i DOWN. Záleží na každém, jakou variantu upřednostní a jak kliku na dveřní křídlo namontuje,“ uvádí Eduard Herrmann z designérského dua Herrmann&Coufal, které je autorem návrhu designu této novinky. Variabilita kliky s sebou nese i další výhodu – v průběhu času je možné ji jednoduše otočit a dveře díky jejímu výraznému charakteru získají opět novou, neokoukanou tvář.

Základovým materiálem kování UP&DOWN je masivní mosaz, která vyniká vysokou pevností a odolností. Kliku lze vybírat v jedné ze šesti povrchových úprav – titan černý mat, titan mosaz mat, titan braun mat, titan chrom mat, matný nikl a lesklý chrom. Design kliky UP&DOWN autoři pojali jako umělecké dílo, sochu, jejíž osobitý výraz vynikne spíše na minimalistických dveřích s čistým dekorem.

Myšlenka na tvorbu dveřního kování přitom designéry provázela od studií, kde je toto téma zaujalo v rámci výuky. „Českého výrobce M&T jsme oslovili s několika návrhy, a právě nápaditý design kliky UP upoutal jejich pozornost. Společně s Romanem Ulichem jsme její návrh dále rozvíjeli a v průběhu této spolupráce vzešel nápad instalovat kliku oběma způsoby – UP i DOWN. Konstrukční stránky se zcela ujalo M&T, my jsme se tak mohli plně soustředit na design kliky,“ říká Eduard Herrmann.

Další články o designu:

Český design je stejně globalizovaný jako kdekoli jinde

Ven za designem

Wine bar Reisten od ateliéru ORA

Dentální klinika od ateliéru QARTA Architektura

Apartmány a Cafe Dačický

Kanceláře DDB Prague

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU