Zelené překvapení

Stěna Origami Wall W90 na V-Clinic

origami wall
Partnerský článekOrigami Wall

Pro návrh rekonstrukce interiéru plastické chirurgie V-Clinic byli osloveni architekti z ateliéru Vajka. Klienti požadovali přizpůsobit prostor tak, aby se do menší kliniky vešly všechny potřebné funkce, navíc v souladu s povinnými opatřeními. Výsledkem je světlý, nenápadný a střídmý interiér, který doplňují designové akcenty a zelená stěna Origami Wall. Po několika měsících provozu kliniky dokazují kladné reakce spokojeného klienta a vitalita květin pozitivní přínosy navrženého interiéru.

Hledání zelené stěny

V prostoru recepce architekti navrhli posezení pro klienty. A právě zde stoupací potrubí vzduchotechniky vytvořilo na stěně dvě niky, kam chtěli autoři návrhu kliniky umístit zelené stěny. Architekti zprvu nezamýšleli použít produkt Origami Wall, při hledání systému zelené stěny však naráželi na neduhy stěn dostupných na trhu.

Špatné provedení detailu, nevzhledné plastové prvky, nemožnost regulace zavlažování a velká hustota kytek spojená s vysokými nároky na údržbu byly hlavními nevýhodami nabízených možností. Designér Jaroslav Juřica tak po neúspěšném hledání vhodné stěny navrhl úpravu varianty Origami Wall W55. Po naklonění tvarovky o 35 stupňů a jejím zavěšení vznikla vertikální stěna, jež se stala živou skulpturou vystavující květiny.

Nově vytvořený prototyp stěny Origami Wall W90 architekti zavěsili na ocelovou konstrukci. Ve spolupráci s firmou zabývající se zavlažováním vytvořili unikátní systém odvodnění a zavlažování. Zahradník Jan Kopřiva navrhl skladbu kytek a zajistil jejich předpěstování a osázení. Osvětlení květin pak zajistila svítidla rakouské značky Molto Luce.

V-CLINIC S.R.O. – PLASTICKÁ CHIRURGIE

Architektonické řešení: Ing. Arch. Jiří Bužek / Vajka

Lokalita: Brno

Realizace: 2021

Plocha: 10 m²

Fotografie: Josef Kubíček

Architekt Jiří Bužek přiblížil pilotní projekt realizace kliniky s novým prototypem Origami Wall.

Nastaly při realizaci komplikace?

Ano, byly to však typické komplikace při zrodu nového produktu, kterým se člověk chce teoreticky vyhnout, ale papír (CAD) snese všechno. Například uvědomění si technologických a profesních návazností až na místě. Vodu a odpad jsme přivedli jádrovým vrtem přes železobetonovou desku přímo z patra garáží. Co se týče elektřiny, to nebyl problém, ale zjistili jsme, že stěna, na kterou jsme se chystali zavěsit půl tuny betonu, je pouze z 15 centimetrů tlusté vápenopískové příčkovky. Museli jsme proto ocelovou konstrukci rozepřít mezi železobetonový strop a podlahu. Anebo součet tolerancí, které nám vykouzlily z instalace poslední řady hru jako s origami a ježkem v kleci.

Jaké květiny jsou v květináčích osázeny a jak znělo zadání pro zahradníka?

V květináčích je 74 rostlin, konkrétně Schefflera, Platycerium, Calathea a Microsorum. Zahradníku Janu Kopřivovi jsme dali při výběru rostlin volnou ruku. Honza je odborník, kterému naprosto důvěřujeme, a proto jsme dali na jeho úsudek. Vyplatilo se nám to.

Proč jste zvolili osvětlení Molto Luce?

Reflektory Molto Luce mají barevné podání CRI90+, tedy lepší barevné podání podobající se skutečnosti na denním světle a navíc mají skvělou rovnoměrnost osvětlenosti. Samozřejmě také kvůli designu, který je u Molto Luce na vysoké úrovni.

Jaké další prvky a materiály jste v interiéru použili?

Jak je vidět z fotek, dominantním materiálem je dýha z Evropského javoru, na kterou jsem museli několik týdnů čekat, protože nebyla v takovém množství v ČR nikde k sehnání. Doplnili jsme ji o lakované prvky ze zlato-stříbrné barvy, kterou zvládli namíchat dle našich představ až u autolakýrníka. Pak je tady spousta „vychytávek“, které nás baví. Například umístění reproduktoru do Origami wall místo jedné kytky a čekajícím klientům pouštět zvuky džungle nebo místo klasických cedulek s popisy jsme do dřevěného obkladu zabudovali tablety.

Jak se zelená stěna udržuje?

Naštěstí skoro sama, jednou za čas je potřeba odstranit odumřelé listy a nasměrovat kypící zeleň.

Kde dále vidíte její využití?

Doufáme, že budou stěny přibývat s dalšími realizacemi. Z pole architektury se zabýváme jejím využitím na venkovní fasádě. Doufám, že jako první na světě bude tato fasáda realizovaná v Brně (nic proti Praze ), kde ji chystáme pro jeden náš oblíbený projekt.


Čtěte také:

Když se zeď promění v zahradu

Další články o designu:

Nadčasový a krásný design z Monobrandu

Pravidla úspěchu designérů jsou podobná jako v hudebnímu průmyslu

O architektuře, designu a štěstí

Nejlepší světová architektura a design

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU