Kilo Honč

Bořiči prostorových klišé

Kdo, co, kdy a kde? Richard Kilo a Matěj Honč jsou architekti ze Slovenska, kteří v Bratislavě budují svůj fanklub. Jejich architektura si však postupně získává respekt celé profesní sféry. ,,Není to o stylu, ale o perspektivě a přístupu,” říkají. Jaký je tedy jejich přístup? Obloukem se vyhýbají standardním postupům, zpochybňují zavedená klišé v pojetí prostoru, materiálnosti a dokonce i samotné architektury.

Architekti jsou stále častěji oceňováni v architektonických soutěžích, realizace z jejich portfolia totiž vynikají inovacemi, energičností a precizností. Co jim v posledních letech přibylo na seznamu nápaditých projektů?

Loft pro jednoho

Autoři návrhu: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč, MgA. Bára Antošová

Rok realizace: 2022

Místo realizace: Bratislava, Slovensko

Plocha: 52,1 m2

V návrhu bratislavského loftu si architekti kladli za cíl uspořádat schéma bytu tak, aby jeho řešení působilo lehce a étericky. Pozornost v tomto případě soustředili na jednotlivce – jediného obyvatele bytu a jeho zvířecího kamaráda. Byt je tak ve své intimní hloubce otevřený změnám při užívání.

Panelová klasika v novém pojetí

Autoři návrhu: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč

Rok realizace: 2022

Plocha: 75,9 m2

Místo realizace: Bratislava, Slovensko

Architekti v této realizaci akcentují téma bydlení v panelových domech. Za současné situace na trhu s nemovitostmi chtějí dokázat, že je možné tento typ bytů přizpůsobit současným potřebám. Při práci s typizovaným půdorysem panelových domů ze šedesátých let dvacátého století se snažili najít návod, který pracuje s prostorem a zároveň zohledňuje finance.

Hlavní myšlenkou návrhu je vnímání prostorové mřížky jako nositele hranice prostoru, nikoli jako nedotknutelného prvku. Prostor tak autoři návrhu otevřeli, propustili do něj světlo, vytvořili pohledové linie a pomocí osově uspořádaných otvorů mu dodali hloubku. Kuchyň propojili s obývacím prostorem, snížili počet dveří a odstranili přebytečné dekorativní prvky. Vzniklo plnohodnotné, vzdušné a cenově dostupné bydlení pro mladé lidi.

Pri Modrom kostolíku

Autoři návrhu: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč

Rok realizace: 2021

Lokalita: Bratislava, Slovensko

Plocha: 34,50 (+ 14,2) m2

U realizace víkendového loftu s výhledem na Modrý kostel autoři návrhu upřednostnili pohodu a zážitek z bydlení nad designem nebo řemeslným zpracováním. Pomocí úprav, které zde provedli, garsonka získala téměř patnáct metrů čtverečních podlahové plochy navíc. Apartmánu odstranili podhledy a přidali vestavěné mezipatro. Tím oddělili noční část, kterou se zbytkem bytu propojuje schodiště. Výhledy na kostel a atmosféru podpořily transparentní a účelné materiály.

1927 – střet původního a nového

Autoři návrhu: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč, MgA. Bára Antošová

Rok realizace: 2021

Lokalita: Bratislava, Slovensko

Plocha: 113 m2

V centru Bratislavy v bytě z konce dvacátých let minulého století se architekti zaměřili na vytvoření „nekonečného prostoru“. Severozápadní křídlo bytové jednotky otevřeli, odbarvili a dematerializovali. Díky tomu vytvořili více prostoru pro vzduch, výhledy, nálady a květiny. Při vstupu do bytu tak například nenajdete klasickou předsíň, ale vcházíte přímo do kruhu rodiny, k velkému stolu.

1903 – atmosféra na prvním místě

Autoři návrhu: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč 2450AA

Rok realizace: 2021

Místo realizace: Trnava, Slovensko

Plocha: 119,5 m2

Architekti se pustili také do rekonstrukce bytu v domě z roku 1903. V interiéru bytu opět kladli důraz na pocit otevřenosti a jednoduchosti. Samotný byt má velmi jednoduše vymezené prostory, do nichž autoři návrhu vložili jen to nejnutnější vybavení. Jejich záměrem bylo spíše vytvořit atmosféru než ohraničovat prostory. Po proměně dostala mladá rodina flexibilní a otevřený domov, kde se z nábytku stávají kulisy pro vyprávění a příběhy.

Minuty z minulých týdnů:

NOIZ

GRAU Architects

Festivalový červen

Marco Maio Architects

IGLOO architekti

HUA HUA

Mimesis

Nabitý květen

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU