Jedenáctka nejlepších kanceláří

Představujeme vítěze soutěže Kanceláře roku 2022

SAZKA - Aulík Fišer architekti

Šestý ročník soutěže Kanceláře roku přinesl výběr jedenácti nejkvalitnějších míst pro práci. „Trend dobrých kanceláří je silný navzdory negativnímu ekonomickému vývoji. Je zřejmé, že stále probíhá boj o talenty. A být atraktivní firmou pro zaměstnance znamená mít kvalitní kanceláře,“ komentuje Radek Procházka, zakladatel soutěže Kanceláře roku a Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.

Porotu soutěže tvořili přední odborníci kancelářského trhu, například architekt a zakladatel ateliéru Monom Igor Hobza nebo Oleg Haman, předseda Obce architektů. Ze sedmdesáti přihlášených projektů vybrali porotci vítěze deseti kategorií a udělili také napříč kategoriemi zvláštní Cenu poroty. Za výjimečný přínos pro architekturu a design získali ocenění Projektil architekti, kteří navrhli kanceláře pro Nadaci Partnerství.

Na kvalitu pracovního prostředí se v současnosti kladou stále vyšší požadavky. Z kanceláří se stává místo socializace, jejich design by měl zohledňovat technologický vývoj a především ctít společenskou zodpovědnost, například dbát na co nejnižší uhlíkovou stopu výstavby nebo vybraných materiálů.

V posledních letech byla v pracovním prostředí prioritou především bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Ohleduplnost, kvalita vzduchu nebo hladina hluku jsou dalšími ukazateli pohody na pracovišti. Mezi kritéria poroty kromě výjimečnému designu a technologických nebo materiálových inovací patřila také celková atmosféra, pohodlí a uspokojené potřeby zaměstnanců.

Velké, malé a přátelské

Budova funkcionalistického paláce Elektrických podniků v pražských Holešovicích prošla rekonstrukcí podle ateliéru TaK. Společně se studiem BDG Architects ateliér získal ocenění za nejlepší kanceláře nad 5000 m2, které patří agentuře WPP.

Sociální síť pro básníky Poetizer má kanceláře navržené od Tomáše Císaře a Johany Sedláčkové Vamberské. Podle porotců jsou kanceláře těmi nejlepšími malými tohoto roku.

Aulík Fišer architekti navrhli u rušné ulice Evropská nové Centrum Bořislavka. Součástí multifunkčního centra jsou také kanceláře firmy SAZKA. Za design interiéru získali architekti cenu v kategorii Employee Friendly kanceláře roku.

Regionální i současné

Poradenská společnost Adastra pracuje s daty a její kanceláře od ateliéru Holub architekti se staly IT kancelářemi roku.

Kyzlink Architects zvítězili v kategorii Nejlepší regionální kancelář roku, tu navrhli pro mobilní počítačovou společnost Zebra Technologies v brněnském business parku Vlněna.

V Brně a ve Vlněně zůstaňme, protože se zde nachází také nejlepší Hub & Co-working kanceláře roku, a to konkrétně prostory Clubca, jež pochází z pera Studia acht a Vos Interieur.

Brněnské Clubco

Kanceláře 21. století navrhli pro přepravní společnost Zásilkovna designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Jejich předností je především flexibilita využití prostor a rozlehlá terasa.

Start-up kanceláře roku patří podle porotců agentuře Socialsharks, jejich autory jsou Prochazka & Partners. Interiér kanceláří zdobí graffiti nebo mechová stěna oddělující open space od chill out zóny a zasedacích místností.

Novinky

Letos poprvé porotci vybírali kanceláře v kategorii Hybridní kanceláře roku a Inovativní kanceláře roku. Za druhou jmenovanou kategorii si odneslo cenu Studio Reaktor, které navrhlo kanceláře právnické firmě Allen & Overy. Ateliér navazuje na své loňské vítězství za návrh kanceláří pro firmu Livesport v kategorii Kanceláře 21. století.

Přestože se většina tuzemských firem vrátila do kanceláří, globální společnosti zvolily částečný princip docházky. „Velkým tématem letošního ročníku byly tzv. hybridní kanceláře, kdy trend vzdálené práce urychlila probíhající pandemie,“ dodává Jiří Zavadil, Managing Director společnosti Vitra a jeden z porotců soutěže. Vítězem kategorie Hybridní kanceláře se stala centrála ČSOB podle návrhu ateliéru Projektil architekti.

Centrála ČSOB v Hradci Králové

Další články:

Další rekonstrukce hotelu Hilton od IBA

Netradiční svět Kebinu

Interiér musí ladit jako orchestr

Brněnské Clubco

Prostorové kouzlo domu s třešní

Dřevěné rámy představují demokracii ve stavebnictví

Vltavská filharmonie s dánským rukopisem

Budoucnost pražských sportovišť

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU