Další rekonstrukce hotelu Hilton od IBA

Proměněné prostory Executive Floor

Foto: Aleš Jungmann

Britský architekt Ian Bryan založil architektonickou a designovou kancelář IBA v roce 1997. Pražský ateliér se zaměřuje na kancelářské, rezidenční i hotelové projekty, příkladem je dlouhodobá spolupráce s hotelem Hilton Prague. Za více než dvacet let navrhli architekti střešní bar Cloud 9 Sky Bar & Lounge, rekonstruovali všech 791 pokojů a stojí také za novými hotelovými lázněmi a fitness klubem.

Tentokrát se architektonický zásah od IBA týkal podlaží Executive. V centrální části Executive zóny se nachází elegantní, velkolepý prostor. Ač se může zdát svou velikostí 300 metrů čtverečních rozlehlý, je sofistikovaným způsobem členěn do příjemných komorních zákoutí s různými funkcemi, přičemž dojem z otevřené dispozice zůstává. Lounge poskytuje prostory pro formální jednání i neformální setkání, malé i větší občerstvení u baru nebo relaxaci u krbu.

Celá rekonstrukce se nese v duchu historických odkazů na Prahu. Na pražské divadelní tradice odkazují mosazné a měděné prvky, které doplňují sytě barevné textury. Vzory koberců pak připomínají typickou městskou chodníkovou dlažbu.

Autoři návrhu vybrali dekorativní svítidla inspirovaná českým sklářstvím. Na zakázku vytvořená umělecká díla zase navazují na české lovecké a hudební dědictví. V podobném stylu architekti pokračovali také při navrhování apartmánů Executive Suites přiléhající k salónku. I zde navázali na designovou linii a čerpali z pražské historie.

Dispozice v každém z apartmánů prošla inovativní změnou. Architektům se podařilo náhradou těžké dělící stěny za lehkou dekorativní zástěnu mezi vstupní chodbičkou a pokojem vytvořit elegantní vstupní halu, která je součástí společenské zóny apartmánu.

„V hotelu se stále nacházejí oblasti, které nebyly rekonstruovány. Dokončení projektu bude záviset na dostupnosti rozpočtu po velmi obtížných dvou letech,“ říká architekt Ian Bryan.

Jak se do vaší práce promítá současné zdražování a jak nyní přistupujete k výběru materiálů?

Podlaží Executive jsme navrhli ještě před pandemií, stejně tak dodavatel nakoupil většinu výrobků již dříve. Během pandemie se práce pozastavily a znovu se zahájily v loňském roce. U novějších projektů musíme vybírat produkty, které jsou v rámci EU snadno dostupné, například výrobky z Velké Británie jsou po brexitu dražší kvůli dodatečným nákladům na vývoz.

Co se týče výběru materiálů, musíme být flexibilnější. Je možné, že si zvolíme takové, které jsou k dispozici dnes, ale když se projekt dostane do fáze výstavby, už to nemusí být pravda. Na stavbě se setkáváme s větším množstvím změn a musíme se dohodnout na náhradních možnostech na základě materiálové dostupnosti.

Turismus v Praze se postupně obnovil. Máte mezi zakázkami častěji hotely?

Sektor služeb dostal během pandemie velký zásah a i přes návrat turistů zatím nezaznamenáváme velký nárůst hotelových projektů.

Jaké zakázky vás nyní zaměstnávají nejvíce?

Všechny projekty, na kterých pracujeme, zatím pokračují. Zdá se, že stále existuje poptávka po nových developerských projektech – to může být dáno dlouhými časovými lhůtami a trvající atraktivitou nemovitostí jako investice. Nejvíce nás zaměstnávají rezidenční projekty převážně pro developery. Realizace velkých rezidenčních projektů trvá roky, proto jsou méně náchylné na vzestupy a poklesy ekonomiky.

Navrhujete také kanceláře. Musel jste přehodnotit svůj přístup k nim?

Trend navrhování flexibilnějšího a na míru šitého kancelářského prostředí se projevoval dlouhodobě. Se změnou role kanceláří, které se staly místem, kde zaměstnanci nejen pracují, ale především se setkávají a firmy zde komunikují svou firemní kulturu/vizi, se jen urychlil. Mnoho pracovišť, která se v posledních letech bránila změnám, zjišťuje, že jejich prostory nevyhovují současným potřebám.

Co plánujete do budoucna?

V posledních letech se nám daří se zviditelňovat a rozšiřovat klientskou základnu. Myslím, že v nejbližší budoucnosti to pravděpodobně bude náročnější. Chceme i nadále spolupracovat s klienty, se kterými máme nejlepší vztahy, kteří oceňují naše odborné znalosti a naslouchají našim radám, aby dosáhli co nejlepších výsledků. To je to, co nás každé ráno zvedá z postele.


Další články:

Netradiční svět Kebinu

Interiér musí ladit jako orchestr

Brněnské Clubco

Prostorové kouzlo domu s třešní

Dřevěné rámy představují demokracii ve stavebnictví

Vltavská filharmonie s dánským rukopisem

Budoucnost pražských sportovišť

Vzdušný loft od B² Architecture

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU