Mezi přednosti luxusního obytného mobilního kontejneru KEBIN patří vysoký komfort a cit pro design. Autoři projektu KEBIN, architekt Jan Bek a stavitel Stanislav Líkař, jej navrhli pro maximální pohodlí, splynutí s okolím a praktické využití.
Přírodní panoramata
Rozměry KEBINu jsou stanoveny silničním zákonem, aby byla stavba uzpůsobená pro převoz. Na malém prostoru 2,6 x 7 metrů a výšce 2,78 metrů však nabízí vše potřebné pro aktivní i pasivní odpočinek. Jeho dominantou jsou velkorysé prosklené plochy, které mají obyvatele provázat s okolní přírodou. Dvě boční zcela výsuvná okna plynule propojují interiér s exteriérem a umožňují přechod na terasy. Výhled přímo z postele se otevírá z přední strany, kde je kontejner opatřen panoramatickým oknem.
KEBIN je rozpoznatelný podle tmavě mořeného modřínového obkladu, který díky tmavému odstínu splývá s přírodou. Hlavním materiálem použitým v interiéru je březová překližka, která s exteriérem vytváří zajímavý kontrast a díky světlému jednotnému materiálu opticky zvětšuje celkový prostor. Součástí je také finská lázeň a unikátní otočný krb vytvářející středobod prostoru.
„Nadčasový design interiéru doplňuje dveřní systém Magnetic s madlem Yes!, které jsme využili v koupelně a na toaletě. Prvek, který není vidět na první dobrou, ale napovídá o dokonale udržitelném interiéru,“ dodávají autoři.
Domek na ovládání
Cílem bylo postavit mobilní domek na systému off-grid, tedy nezávisle na sítích. Elektřinu vyrábí fotovoltaické panely, z nichž je následně ukládána do baterií. Kontejner je vhodné umístit na parcelu se studnou, toaleta je řešena suchým způsobem. Aby mohl nájemník využívat plný potenciál kontejneru (otevření oken, vyklopení malé terasy, otevírání stříšky), musí jej umět ovládat. Tím vzniká bydlení hrou.
Kabina v horách
Původní myšlenka projektu se zrodila v březnu roku 2018. Záměrem bylo vytvořit místo, které bude obyvatele bavit. Autorům se líbil typ staveb uprostřed hor, a proto se při navrhování projektu inspirovali představou samoty a odpočinku. Jádrem projektu bylo překročit práh zažitých možností a dát nájemníkům stavby příležitosti mimo vymezený rámec, pozitivní ohlasy pak zcela předčily jejich očekávání.
Autoři vytvořili prostor, který slouží jako přístřeší, nabízí komfort a lze jej umístit do přírody i na netradiční místa, kde je možné odpoutat se od shonu dnešního světa. Na mobilheimy se nevztahují klasická stavební povolení, většinou je zapotřebí pouze územní souhlas. Kontejner se však musí se vyskytovat na zastavitelné parcele a není možné jej umístit přímo do lesa.
Samotný název projektu vznikl spojením několika slovních hříček. KEBIN je fonetickým přepisem anglického slova cabin, které v češtině znamená chata. Zároveň se do něj promítla přezdívka „Keb“ z mládí architekta Jana Beka. Projekt vznikl ve spolupráci se Stanislavem Líkařem, majitelem stavební firmy 4interior&tiles. Do budoucnu autoři chtějí mít flotilu alespoň 6 mobilheimů typu KEBIN, které budou moci stát u řeky, na horách a dalších místech, zvažují také výstavbu projektu KEBIN 2.0.
KEBIN
Rok dokončení realizace: 2021
Hrubá podlahová plocha: 18,2 m²
Užitá plocha: 14 m²
Plocha pozemku: 657 m²
Další články:
Prostorové kouzlo domu s třešní
Dřevěné rámy představují demokracii ve stavebnictví
Vltavská filharmonie s dánským rukopisem
Budoucnost pražských sportovišť
Vzdušný loft od B² Architecture