Průvodce krajinou minimalistického bydlení

O chystané knize TINY HOUSE

Aranka, foto: Peter Fabo

Každý den nám do redakce chodí tipy na krásné domy a interiéry, nové rezidenční nebo kancelářské projekty, nápadité komerční prostory, povedené zásahy do veřejného prostoru a mnoho dalších realizací. Stále častěji nám také přichází malé stavby zasazené v přírodě. Dřevěné domky, které poskytují únik od běžných dnů, soběstačné jednotky, v nichž je radost bydlet. Ať už jsou to stavby ze dřeva, potažené hliníkem nebo se jedná o modulární domky, jedno mají společné – bydlení na malém prostoru.

Udělali jsme důkladnou rešerši malých domků, které se v návaznosti na americké společenské a architektonické hnutí rozmáhají také v Evropě. Za oceánem se toto hnutí vzedmulo jako odpověď na bytovou situaci. V souladu s ekologickými principy tak začaly vznikat malé domky – zjednodušená a dostupná obydlí. Trendem, který pozorujeme v tuzemsku, jsou však tiny houses využívané jako rekreační forma bydlení, menší obdoba klasických chat, avšak ne vždy ochuzenější. Je libo saunu, nebo krb? I to se může pod střechou malého domku skrývat.

Kniha TINY HOUSE

Časem nás v souvislosti s malými domky napadlo mnoho otázek a narazili jsme na spoustu témat, která jsme chtěli prozkoumat. A výsledek? Vytvořili jsme knihu: první knižní titul portálu ARCHIZOOM o tiny houses, o malém bydlení a bydlení v malém. Jaké jsou příběhy za vznikem českých a slovenských malých domků? Jak jsou velké, co umí a v čem se liší?

Součástí chystané knihy budou rozhovory s architekty a odborníky, kteří ukáží svůj pohled na minimalistické bydlení. Profesor Jiří Pelcl, autor předmluvy knihy TINY HOUSE, potvrdí tento sílící trend, který se propsal třeba do zadání studentům architektury evropských vysokých škol. Pavla Melková se ve svém textu zamyslí nad skromností a přiměřeným prostorem a architekt Osamu Okamura zase přiblíží, v čem postrádá udržitelnost tohoto způsobu bydlení. V knize promluví také uživatelé malých domků nebo ti, které stavba minimálních prostor přivedla k plnohodnotnějšímu žití.

Druhou část knihy jsme koncipovali jako katalog českých a slovenských tiny houses, v němž jsme dali dohromady možnosti a varianty malého bydlení. Nechali jsme architekta Davida Dražila naskicovat všechny domky a vytvořili jsme přehled vlastností, funkcí i filozofie jejich vzniku. A zatímco kniha je v rukách grafičky Jany Vahalíkové, která postupně skládá všechny sesbírané informace, začali jsme nahrávat podcasty. O čem budou? O světě malých domků, myšlenkách jejich autorů a příbězích jejich obyvatel.

Podcast MINIMALIST(K)A

Hostem prvního dílu podcastové série MINIMALIST(K)A je první z odborníků, které jsme vyzvali, aby k vám na stránkách knihy promluvili: architekt a designér Jiří Pelcl. Ten má zkušenosti se stavbou tiny house pro své děti. V podcastu se podělí o svůj názor na rostoucí počet malých domků a na základě čtyř dekád své architektonické a designérské praxe představí způsoby, jakými by se měla jejich stavba ubírat. Podcast MINIMALIST(K)A spustíme už 8. února na Spotify, Apple Podcast i Youtube ARCHIZOOM.

Chcete být první, komu informace o vydané knize pošleme?
Nechte nám svůj email a jakmile TINY HOUSE vyjde, dáme vám vědět.

Malé a udržitelné domky:

Soběstačný domek Blokki mini

Malý a šetrný DONE

Netradiční svět Kebinu

Architektura jako poslání

Částečnou energetickou soběstačnost si nyní přeje téměř každý

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU