Element ohně v moderním interiéru

Krb jako srdce prostoru

Kingfire Rondo
Partnerský článekSchiedel

Ačkoliv obálky novostaveb jsou čím dál těsnější, zcela bez vytápění se lidé v našich zeměpisných šířkách neobejdou. Při výběru otopné soustavy je možné vybrat to nejnutnější pro dosažení základního komfortu bydlení. Vytápění však může do našich interiérů přinést zcela jinou dimenzi. Jedním z nejsilnějších elementů, který lidstvo doprovází odpradávna, je oheň. Ten dokáže jako jediný typ vytápění navodit atmosféru a z obyčejných momentů vykouzlit mimořádné okamžiky. Za předpokladu využití moderních technologií může být vytápění dřevem zcela ekologickou a trvale udržitelnou variantou, které se není nutné vzdávat ani v moderních zateplených interiérech.

Krbová vložka se bez kvalitního komína neobejde

Kam chceme vpustit oheň, musíme vybírat i komínové těleso pro bezpečný odvod spalin. Komín se dnes řadí k velmi sofistikovaným částem domu, které není radno podceňovat. V nízkoenergetických, případně pasivních domech musí splňovat celou řadu parametrů, aby nenarušoval koncept úsporných staveb.

Komínové těleso a krbová vložka musí být především maximálně těsné, aby nebyla narušena obálka domu. S tím souvisí i bezpečný přívod vzduchu potřebného k hoření. V utěsněných interiérech dochází k minimální přirozené výměně vzduchu. Pro dostatečný přísun čerstvého vzduchu do interiéru je nutná instalace sofistikovaného řízeného větrání. Vzduch potřebný k hoření by tak měl být přivádět zvenčí, aby se zajistila naprostá nezávislost spotřebiče na kyslíku z místnosti.

Krb a komín v jednom

Leadrem ve výrobě trvale udržitelných výrobků na poli komínové a vytápěcí techniky je jednoznačně společnost Schiedel. Jednou z vlajkových lodí společnosti je na míru vyráběný monolit Kingfire Parat, ve kterém jsou zabudována moderní krbová kamna a komínové těleso Absolut, které se řadí k tomu nejlepšímu, co je v současnosti na českém trhu k dispozici. Absolut je jako jediný komínový systém certifikován i pro pasivní stavby.

Samozřejmostí je těsnost systému, která obstojí v „Blower door“ testu. Vzduch potřebný k hoření je do krbové vložky přiváděn samostatnou šachtou uvnitř komína. Systém Kingfire je možné instalovat do novostaveb za pomocí jeřábové techniky. K usazení celého systému tak stačí doslova pár desítek minut. Výroba probíhá na míru každé stavbě v závodech společnosti Schiedel. Nemalým bonusem celého systému jsou minimální nároky na prostor. Oproti klasickému zděnému komínu a samostatně napojených krbových kamen zabírá cca polovinu podlahové plochy. Kingfire je tak ideálním řešením do novostaveb, jejichž užitná plocha je rok od roku menší.

Krb jako středobod obytného prostoru

Výhodou plánování krbové vložky ve fázi projektu je přizpůsobení prostoru krbu, kterému může být věnována zasloužená centrální pozice v rámci nového domu. Krb se tak může stát opravdovým srdcem daného prostoru. Dodatečná instalace krbové vložky je s ohledem na hotový interiér vždy náročnější. Na stránkách Schiedelu je možné pomocí online aplikace vybrat optimální umístění a typ sestavy Kingfire Parat.

Kromě výběru konkrétní krbové vložky je možné vybraný produkt libovolně umísťovat do vzorového prostoru, měnit barvy stěn, případně obklady krbového modulu  Kingfire. Zákazník si tak názorně objasní, zda se krbová vložka bude lépe vyjímat v obytné části, jídelním koutě, případně by měla tvořit jakýsi dělící prostor mezi různými bytovými zónami.

Komplexní řešení Schiedel

Oslovení společnosti Schiedel má v současnosti výhodu v podobě široké nabídky technologií pro docílení optimálního energetického standardu budovy a zdravého vnitřního prostředí. Zákazník může na jednom místě získat kvalitní komínové těleso s moderní krbovou vložkou a zároveň využít nabídky špičkového řízeného větrání s rekuperací tepla KombiAir. Toto komplexní technologické řešení splňuje požadavek využití obnovitelného zdroje energie a zároveň minimalizuje úniky tepla a zaručuje zdravé vnitřní prostředí. Výhodou je oslovení jednoho dodavatele, který celý systém dodá na klíč. Zákazník tak nemá starosti s promýšlením technologického řešení a vyhne se složitým jednáním s různými subjekty. www.schiedel.com

Další články:

Charismatický žižkovský mezonet

Kvalitní architektuře se daří spíše v menších městech nebo na vesnicích

Nové kanceláře Heureky od studia Hezkey

Hnízdo pro dva

Pokud nápad přežije časový odstup, stane se z něj Květ hlubin

Dva příběhy Ivy Hájkové

Umělec může být ekologický, ale je odkázán na konceptuální tvorbu

Gran Fierro II. od Formafatal

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU