Architekt Adam Rujbr je absolventem Fakulty architektury na Vysokém učení technickém v Brně. Před založením vlastního ateliéru v roce 2014 působil jako hlavní architekt ve firmě Elseremo a poté jako ředitel a hlavní architekt firmy Technoart Czech. V roce 2000 stál za vznikem obecně prospěšné společnosti Archall – architecture & design challenge, v rámci níž pořádal semináře, konference, workshopy a studijní cesty pro široku architektonickou obec. Architekt je také autorem konceptu tzv. living showroomů.
Architektonické studio Adam Rujbr Architects se specializuje na stavby pro zdravotnictví a sociální péči, dále na budovy zaměřené na vzdělávání a kulturu (Kulturní centrum Svoboda v Chebu, depozitář pro Východočeské muzeum v Pardubicích nebo rekonstrukce Domu kultury v Hodoníně). Architekti se sídlem v Brně i Praze navrhují také stavby pro individuální bydlení, bytové domy nebo interiérové projekty. Součástí portfolia studia jsou i stavby sloužící pro výrobu a služby nebo sport a relaxaci, například Komunitní centrum v Křeslicích.
Poslední plavba
Od roku 2016 je ateliér Adam Rujbr Architects členem České rady pro šetrné budovy. Tématem závěrečné sobotní plavby na lodi Marie D`Bohemia tak budou šetrné budovy a cirkulární ekonomika ve stavebnictví.
Šetrná architektura
Hlavním mottem ateliéru Adam Rujbr Architects je přinášet kvalitní a šetrnou architekturu jak ve vztahu k investorovým finančním možnostem, tak ve vztahu k životnímu prostředí. Ateliér se věnuje nízkoenergetickým a pasivním stavbám, v poslední době se specializuje na projektování šetrných zdravotnických zařízení. Stojí například za návrhem Nového pavilonu II. interní kliniky a geriatrie ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Jedná se o první nemocniční budovu v Česku v pasivním energetickém standardu, na níž architekti aplikovali řadu energeticky úsporných inovativních řešení.
Jak vypadá ideální šetrná budova?
Ideální šetrná budova je velmi skromná, postavená z materiálů dostupných blízko stavby, má minimální nároky na energii a to jak ve fázi stavby, tak i při jejím užívání, ideálně těmto parametrům vyhovuje třeba jurta nebo iglú.
Dokážete si představit uhlíkově neutrální města?
Jak byste popsal štěstí?
Další rozhovory:
Architektuře se věnuji spíše jako “laické očko”