Adam Rujbr | Adam Rujbr Architects

ARCHITEKTI A DESIGNÉŘI NA VODĚ

Architekt Adam Rujbr je absolventem Fakulty architektury na Vysokém učení technickém v Brně. Před založením vlastního ateliéru v roce 2014 působil jako hlavní architekt ve firmě Elseremo a poté jako ředitel a hlavní architekt firmy Technoart Czech. V roce 2000 stál za vznikem obecně prospěšné společnosti Archall – architecture & design challenge, v rámci níž pořádal semináře, konference, workshopy a studijní cesty pro široku architektonickou obec. Architekt je také autorem konceptu tzv. living showroomů.

Architektonické studio Adam Rujbr Architects se specializuje na stavby pro zdravotnictví a sociální péči, dále na budovy zaměřené na vzdělávání a kulturu (Kulturní centrum Svoboda v Chebu, depozitář pro Východočeské muzeum v Pardubicích nebo rekonstrukce Domu kultury v Hodoníně). Architekti se sídlem v Brně i Praze navrhují také stavby pro individuální bydlení, bytové domy nebo interiérové projekty. Součástí portfolia studia jsou i stavby sloužící pro výrobu a služby nebo sport a relaxaci, například Komunitní centrum v Křeslicích.

Poslední plavba

Od roku 2016 je ateliér Adam Rujbr Architects členem České rady pro šetrné budovy. Tématem závěrečné sobotní plavby na lodi Marie D`Bohemia tak budou šetrné budovy a cirkulární ekonomika ve stavebnictví.

REGISTROVAT SE NA PLAVBU

Šetrná architektura

Hlavním mottem ateliéru Adam Rujbr Architects je přinášet kvalitní a šetrnou architekturu jak ve vztahu k investorovým finančním možnostem, tak ve vztahu k životnímu prostředí. Ateliér se věnuje nízkoenergetickým a pasivním stavbám, v poslední době se specializuje na projektování šetrných zdravotnických zařízení. Stojí například za návrhem Nového pavilonu II. interní kliniky a geriatrie ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Jedná se o první nemocniční budovu v Česku v pasivním energetickém standardu, na níž architekti aplikovali řadu energeticky úsporných inovativních řešení.

Jak vypadá ideální šetrná budova?

Ideální šetrná budova je velmi skromná, postavená z materiálů dostupných blízko stavby, má minimální nároky na energii a to jak ve fázi stavby, tak i při jejím užívání, ideálně těmto parametrům vyhovuje třeba jurta nebo iglú.

Dokážete si představit uhlíkově neutrální města?

Je to velmi odvážná představa, ale není nereálná. Vzhledem k tomu, jaký má náš současný životní standard vysoké nároky na energie, jsou dvě možnosti: výrazně snížit naše nároky, nebo najít celoroční zdroj čisté bezuhlíkové energie. Ta druhá možnost je o dost pravděpodobnější.

Jak byste popsal štěstí?

Jako architekt zažívám občasné okamžiky štěstí v jakémsi stavu flow. To je ten okamžik, který nastane, když dlouho řeším nějaké komplikované zadání a najednou se mi v hlavě rozsvítí, všechny střípky mozaiky do sebe zapadnou. V tu chvíli mám pocit, že nic víc na světě není. Skutečné štěstí je ale něco jiného: mít skvělou rodinu, kolegy i klienty. A práci, která je zároveň koníčkem.

ARCHITEKTI A DESIGNÉŘI NA VODĚ

Další rozhovory:

Architektuře se věnuji spíše jako “laické očko”

Není malých zadání

Jsme architekti, kteří stojí nohama na zemi

Mám rád architekturu ve všech jejích polohách

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU