Čeští výrobci: Aldit

Sklářské umění a rodinná tradice z Lučan nad Nisou

Cit a lásku ke sklářskému řemeslu jsme v rámci dalšího dílu projektu Čeští výrobci objevovali ve firmě Aldit. V Lučanech nad Nisou se v roce 1997 začal psát příběh rodinné firmy, která si zakládá na tradici a unikátní výrobní technologii zpracování skla, a která má v zahraničí významné postavení. Nadčasové interiérové prvky a osvětlení od tohoto českého výrobce najdeme po celém světě. Za úspěchem značky stojí především inovativní design a moderní technologie.

Otec a syn

Václav Heřman působil jako vedoucí textilních a sklářských firem, kde si začal budovat vztah ke sklářskému řemeslu. Ve svém volném čase se věnoval umění a jako kurátor spolupracoval s umělci z oblasti malby a grafiky. Tento svět umění ovlivnil také jeho syna, Davida Heřmana. Ten po studiu na Technické univerzitě nejprve pracoval ve výzkumném centru ve Švýcarsku. Rozhodnutí založit rodinnou firmu přišlo po spolupráci otce a syna ve sklářské společnosti, kde se syn zabýval programováním výrobních procesů, zatímco jeho otec se věnoval ekonomice a řízení podniku.

David Heřman se svým otcem Václavem nejprve zkoumal, co sklo dokáže. Podařilo se jim upravit technologii výroby ramen k lustrům a vyvinout několik unikátních technologií výroby skla. První lustrové díly vznikly v roce 2000. Nejprve se otec a syn zabývali výrobou bytového osvětlení a poté přešli k výrobě velkých projektových svítidel na zakázku. Firma Aldit je v současnosti dodavatelem dekorovaných skleněných trubic a tyčí s patentovanými designy a zároveň poskytuje kompletní světelná řešení do rezidenčních i komerčních prostor.

Česká tradice výroby skla ve světě

Svítidla značky Aldit prorazila a zazářila na východních trzích, kde firma realizovala své projekty v Rusku nebo v Saudské Arábii a v Číně. Tradiční křišťálové lustry tohoto českého výrobce čerpají z historického dědictví výroby skla. V posledních letech má firma ambice vstoupit také na západní trhy. Nové designové kolekce navržené podle současných trendů tak najdeme také ve Spojených státech.

Jak probíhal vývoj technologie výroby skla, díky níž si značka Aldit vydobyla mezi skláři své jméno? Co vedlo majitele firmy k rozhodnutí doplnit portfolio křišťálových lustrů kolekcemi moderního osvětlení? Jeden ze zakladatelů firmy, David Heřman, společně se svou ženou a designérkou Alenou Heřmanovou odkrývají příběh za vznikem skleněného osvětlení firmy Aldit a v rozhovoru s moderátorem Janem Makaloušem nás seznámí s tuzemským i zahraničním trhem designových svítidel.

Čeští výrobci

Multimediální projekt zkušeného autorského týmu představuje výběr předních českých firem, vyrábějících designové produkty. Propojujeme svět online prezentace, audiovizuální tvorby a 3D virtuální prohlídky. České výrobní firmy mají dlouholetou tradici a projekt Čeští výrobci multimediální formou ukazuje, co v České republice umíme, jak dobře to umíme a proč musíme toto naše dědictví i současné technologie ukazovat. www.cestivyrobci.cz

PŘIHLÁSIT FIRMU DO PROJEKTU

Fotografie: Tereza Kubíčková

Další články o projektu Čeští výrobci:

Čeští výrobci

Čeští výrobci: TON

Pravidla úspěchu designérů jsou podobná jako v hudebnímu průmyslu

Čeští výrobci: KOMA Modular

Mnoho lidí si stále myslí, že je modularita pouze levnější způsob výstavby

Čeští výrobci: Benlemi

Je důležité mít nápad, důležitější je ale jeho proveditelnost

Sdílet

Související články