Artikul: Mobile Hut je soběstačný, ale musíte se naučit žít v rytmu přírody

Jan Gabriel a Jakub Vlček ve druhém díle podcastu MINIMALIST(K)A

Architekti Jan Gabriel a Jakub Vlček z ateliéru Artikul navrhli tiny house, s nímž v roce 2018 zaznamenali úspěch na Designbloku. Postupem času se z prototypu stal sériově vyráběný pojízdný domek k rekreaci a bydlení, který v loňském roce získal nominaci na Českou cenu za architekturu.

Dotáhnout domek do technicky funkční podoby sériově vyráběného produktu byla dlouhá cesta. Hodně nám pomohlo testování uživatelů,“ vypráví architekti. Díky zkušenostem obyvatel vylepšili vestavěný nábytek, patra na spaní a přidali spalovací záchod, který nevyžaduje tak velkou údržbu jako chemická toaleta. „Samozřejmě jsme použili také výkonnější fotovoltaický systém, baterie a další prvky telemetrie domu. Chtěli jsme, aby se všechno dalo sledovat na dálku a bylo to uživatelsky přívětivější,“ dodávají.

Karavan se sedlovou střechou

Mobile Hut spadá do kategorie karavan, tedy přípojné vozidlo do 3,5 tuny. V čem se od karavanu liší? „Chtěli jsme naplnit škatulku karavan, ale rozhodně jsme nechtěli, aby domek jako karavan vypadal,“ vysvětlují autoři návrhu. Cílem bylo, aby mobilní, lehká, hliníkem potažená konstrukce vypadala jako dům. „Má sedlovou střechu, velké prosklené plochy, interiér otevřený do krovu a dokonce i komín,“ vyjmenovávají.

Fyzikální a tepelně-izolační vlastnosti konstrukce jsou srovnatelné s konvenční výstavbou. Na rozdíl od karavanu je však Mobile Hut určen k celoročnímu používání. „Sice se chová jako přípojné vozidlo, ale je to spíše chata. I co se týká uživatelského komfortu, uvnitř jsou předměty, na které jsme zvyklí z bytu nebo domu,“ popisují architekti z Artikulu.

Letos přichází s novinkou: veškeré modely se dají objednat i bez podvozku. V této nové variantě se přibližují konvenční výstavbě, ale zároveň je možné modely přivézt a odvézt. „Mnoho staveb, které se produkují, nemají takovou životnost, jako měly domy zděděné po rodičích nebo prarodičích. Mobile Hut je někde mezi kvalitní zděnou stavbou a montovanou lehkou dřevěnou konstrukcí. Životnost odhadujeme zhruba na padesát let. Samozřejmě záleží na údržbě a na tom, jakým způsobem dům používáte,“ doplňují.

Odlesky okolní přírody

Cílem autorů bylo, aby se příroda odrážela v designu domu, který zároveň vytváří přirozené mimikry s okolím. Díky použitému hliníku se dům sladí s okolní přírodou a snadno se začlení do krajiny. V ranní mlze se dům snadno ztratí, při západu slunce přijme stejný odstín jako okolní krajina a když napadne sníh, dům má chladný ledový nádech sněhu. Do budoucna chystají větší rodinnou verzi a přemýšlí nad použitím dřevěné fasády.

Zajímá vás téma minimalistického bydlení? Chcete být první, komu pošleme informace o knize TINY HOUSE?
Nechte nám svůj e-mail a jakmile TINY HOUSE vyjde, dáme vám vědět.

Čtěte také:

Artikul

Předchozí díly:

MINIMALIST(K)A - 1. díl: Jiří Pelcl

MINIMALIST(K)A - 2. díl: Vladimír Pešek

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU