Vstanou noví sběratelé

Kdo je nová generace sběratelů umění?

Nová generace sběratelů umění
Autor: Miriam Cahn – Deset tisíc věcí, sběratel: Lu Xun

Jsou hodně mladí. Investují na burze nebo podnikají v byznysu. A sbírají umění. Poznáváte se?

Každá mladá generace má své úspěšné nebo i raketově úspěšné podnikatele. Zbohatli na kryptoměnách, zdědili rodinná impéria nebo právě přebírají podniky svých otců. Je jim něco málo přes dvacet a sběratelství umění vnímají jako přirozenou součást svých aktivit.

Jak jsme na tom v České republice s nejmladší generací mladých sběratelů umění, se budeme ptát v dalších dílech našeho volného seriálu seriálu Art & Investment.

Aktuálně vám přinášíme výtah ze zajímavého reportu The Next Generation Art Collectors, který popisuje svět mladých sběratelů umění. Jsou převážně na sociálních sítích, milují Instagram a sbírají. Staré, ale mladé mistry. Kdo jsou mileniálové dnešní doby, kteří propadli fenoménu sběratelství umění? Jak prezentují své sbírky? Co vlastně sbírají?

Sběratelé z celého světa

Mladé sběratele umění najdeme po celém světě. Mezi velkými hráči na trhu umění jsou ale sběratelé převážně z Asie – konkrétně Číny, Koreje a Indonésie. Sběratelé a mileniálové ve věku 20-40 let svým působením výrazně ovlivňují sběratelský trh, přestože jejich sbírky nepatří mezi ty nejrozsáhlejší. Někteří z uvedených nejsou jen sběrateli umění, s uměním dál obchodují a jsou nedílnou součástí trhu.

„Mileniálové pomáhají globálnímu trhu s uměním přežít pandemii covidu,” uvádí The Wall Street Journal. 

(Ne)tradiční sběratelé

Část mladých sběratelů umění pokračuje v rodinné sběratelské tradici, mnoho z nich svou zálibu ve sběratelství umění začalo pěstovat, aniž by je rodinná tradice jakkoliv ovlivnila. Tradiční sběratelé své sbírky neustále rozvíjí, obměňují, nebo zapůjčují exponáty uznávaným galeriím po celém světě. To platí také u sběratelů nové generace, jejichž sběratelské kolekce jsou dnes mnohem transparentnější.

Většina mladých sběratelů podporuje začínající nebo lokální umělce a snaží se o jejich začlenění do uměleckého provozu. Protože se jedná především o mileniály, kteří jsou v online prostředí jako doma, Instagram se ukazuje jako dominantní médium pro komunikaci s publikem. Může se zdát, že nejpopulárnější sběratelskou kategorií jsou v dnešní době nová média, video a fotografie, stále je to ale v oblibě i tradiční malba a sochařství. Diverzita v těchto oblastech je ale tak široká, že si každý sběratel najde to své.

Nová generace sběratelů umění

Oleg Guerrand-Hermes
@olegguerrand__hermes

Tento mladý sběratel umění s bezmála 15 tisíci sledujícími na Instagramu má sběratelství v genech po svých prarodičích. Žije v New Yorku a sběratelem se stal v roce 2016. Jeho sbírka zahrnuje umělce jako jsou Yoshitomo Nara, Nicholas Party, Fernand Léger nebo Richard Wright. Vždy taky snil o tom, že bude vlastnit díla van Gogha, Rubense nebo Delacroixe.

Poté, co jsem viděl, kolik radosti sběratelství přináší mým prarodičům, rozhodl jsem se, že chci být taky sběratel umění. Tehdy jsem vydělal nějaké peníze na burze a chtěl je investovat do něčeho, co můžu vidět, cítit a vnitřně s tím růst,” uvádí Guerrand-Hermes.

Lu Xun
@sifangartmuseum

Lu Xun, sběratel stojící za galerií Sifang Art Museum, se kromě moderního umění zabývá také sběratelstvím designu a nábytku poloviny minulého století. Jeho nově zrekonstruovaný byt v Šanghaji je skvělým důkazem toho, jak kombinovat ikonický nábytek od designérů jako jsou Dieter Rams a Pierre Jeanneret, s umělci jako Heageue Yang, Yutaka Sone nebo Lucas Arruda. Lu Xun některé kusy nábytku také sám vyrábí.

Georhe Merck
@thacuriousgeorge

Sbírka George Mercka se neustále vyvíjí. Jeho počáteční zaměření na arte povera se transformovalo k minimalismu západního pobřeží. Svůj první umělecký kousek dostal od své matky už v pubertě. Momentálně jsou v jeho sbírce jména jako Donald Judd nebo Ivan Navarro. 

Alejandro Lázaro
@coleccion_lazaro

Cesta sběratelství Alejandra Lázara a jeho ženy začala pořízením kusu ze sbírky Gunthera Föga před skoro 10 lety, když se narodila jejich první dcera. Od té doby se sběratelství stalo rodinnou tradicí. Jejich sbírka se zaměřuje na malířství střední Evropy a umělce jako jsou André Butzer, Herbert Brandl nebo Jan-Ole Schiemann.

Rasika Kajaria

Rasika Kajaria obchoduje s uměním, pochází z Dillí. Umění sbírá od svých 19 let. V roce 2009 založila galerii Exhibit320, která poskytuje platformu a výstavní prostor pro současné umění z jižní Asie. Rasika spoluzaložila také Tribal Art Forms and Tribal Art Foundation, které podporují domorodé indické umění a řemesla. Sběratelka má zálibu v odvážných, trojrozměrných dílech. Její sbírky zahrnují umělce, jako je Himat Shah, Vibha Galhotra nebo Zarina.

www.exhibit320.com

Lorenzo Perini-Natali
@perini_natali

Lorenzo začal svou kariéru sběratele umění už na univerzitě. Jeho prvním uměleckým dílem byl diptych ruského umělce Andreje Molodkina. Jeho sbírku lze rozdělit do tří hlavních kategorií: začínající italští umělci, začínající mezinárodní umělci a etablovaní umělci. Věří, že sběratelství umění odráží dobu, a tak vyhledává umění z posledních let.

Zdroj: The Next Generation Art Collectors

Další ARCHIZOOM články věnované umění:

Fenomén NFT art

Jak sbírat a nakupovat umění?

Jak nakupovat umělecká díla současných autorů?

Art glosář #1 – Catalogue raisonné

Vizuální poezie Marka Šilpocha

Architektura na plátně

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU