Vzdušný loft od B² Architecture

Rekonstrukce pražského bytu na moderní bydlení 21. století

Architekti z ateliéru B² Architecture navrhli proměnu běžného bytu v rezidenční části Prahy na otevřený loft. „Zadáním bylo vytvořit z uzavřené dispozice otevřený prostor, a to se povedlo,“ říká architektka Barbara Bencová. Bytová jednotka v domě postaveném na začátku minulého století díky změně dispozic a volbou současných materiálů i barev prošla transformací na moderní bydlení 21. století.

Prostorný a stylový

Páté podlaží a okna orientovaná na jih jsou základními premisami pro příjemnou atmosféru bytu. Jeho rozloha sto metrů čtverečních a dispozice 2+1 pak architektům složila jako výchozí bod pro vytvoření vzdušného prostoru.

V jedné části spojili kuchyň, obývací prostor a pracovnu, do té druhé uzavřeli soukromou kostku ložnice. Výsledný loft disponuje otevřenou místností o osmdesáti metrech čtverečních a ložnicí oddělenou prosklenou příčkou, kterou umístili architekti také v koupelně. „V nabídce výrobců jsme nenašli žádnou skleněnou zástěnu, která by odpovídala našim požadavkům. Použili jsme tak v obou místnostech příčku na míru ve stejném designu,“ vysvětluje Bencová.

Působivé kontrasty

Soukromí v tyrkysové ložnici zajišťuje sametový závěs ve stejné barvě. Hlavní obytnou místnost charakterizuje převážně černobílá barva, kterou doplňují dubové parkety a další dřevěné prvky. „Kuchyňská linka kombinuje vícero materiálů: probarvenou mdf, překližku, bílé lamino a černý kompakt jako pracovní desku,“ uvádí architektka. Koupelna je obložena základní bílou keramikou v obdélníkovém formátu.

Architekti zachovali jednu z původních zdí a zarámovali ji do nové omítky jako umělecké dílo odkazující k historii bytu. Vedle původních dubových parket byly také zrestaurovány židle českých designérů, které na místě zůstaly po předchozím majiteli. „Stejně jako jsme zarámovali část původní stěny se všemi jejími malbami, zrestaurovali jsme také staré židle, které se nacházely v bytě, když jsme jej poprvé navštívili,“ popisuje architektka. „Mix českého modernistického nábytku spolu se současným designem a zakázkovými kousky dotváří atmosféru tohoto bytu,“ dodává.

Architektonické řešení: Mag. arch. Jiří Matura, Ing. arch. Barbara Bencová // B² Architecture

Lokalita: Praha

Rok realizace: 2021

Rozloha: 100  m2

B² Architecture & Barbara Bencová

Studio B² Architecture se zabývá různorodými projekty od rezidenčních rekonstrukcí přes kanceláře a rodinné domy až po větší celky. Ateliér získal v roce 2021 ocenění Architizer A+Awards za realizaci kanceláří DDB.

Náš tým není nijak velký. Od podzimu je nově součástí týmu Zuzana Bartasová, se kterou nás spojuje podobný vkus, vytrvalost a láska k běhu,“ uvádí Barbara Bencová. Architektka byla zařazena mezi top 10 žen vedoucích architektonický ateliér. „Je pro mě obrovská čest se octnout v jednom žebříčku třeba s Jeanne Gang, která je jednou z nejvýraznějších a nejvýznamnějších architektek současnosti,“ říká.

Jak vnímá architektka vývoj zastoupení žen v architektuře? „Největší vzestup žen v čele architektonických ateliérů vnímám právě v Čechách, v ostatních evropských zemích a v Americe proběhl tento posun na vedoucích pozicích již dříve. Zastoupení žen v oboru se stále drží zhruba na padesáti procentech, většina se však posouvá spíše do státní správy,“ odpovídá.

Jsou podle ní ženy v architektuře tématem k diskuzi, nebo se již staly zcela přirozenou součástí odvětví? „O tom, jestli jsou ženy v architektuře stále tématem, svědčí nedávná bouřlivá diskuze o složení poroty jedné významné české ceny za architekturu, kde se zdálo, že organizátor nedokázal najít ani jedinou ženu, která by se mohla členkou poroty stát,“ rozvádí tuto problematiku.

Čtěte také:

Kanceláře DDB Prague


Další články:

Architekti kanceláří: Studio Perspektiv

Vrtiška & Žák: Lidé za námi nechodí, aby dostali průměr

Sám sobě dvorem

Nový dům u starého mlýna

Proměna Jurkovičovy teplárny

Na lávky se klade mnoho často protichůdných požadavků

Sedmdesát adeptů soutěží o Adapterra Awards 2022

JinJan: České prameny

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU