Klientské zadání pro architektonické studio B² Architecture zahrnovalo rozpočet, barevnost a kreativní přístup s ohledem na korporátní identitu. Výsledná kombinace otevřených prostor vyhrazených pro práci s odpočinkovými zónami podporuje komunikaci a spolupráci mezi zaměstnanci. Kanceláře rezonují s kreativní duší firmy DDB Prague a sklízejí úspěch doma i ve světě. Realizace kancelářských prostor se umístila mezi 64 nejlepšími projekty z celkového počtu 4300 z 85. zemí v žebříčku Dezeen Awards 2020. Projekt je také finalistou Architizer A+Awards 2021 v kategorii „Architecture Branding“.
Již při vstupu zaujme každého návštěvníka optická iluze, kdy lze z jediného místa zahlédnout logo agentury DDB. Anamorfóza je vytvořena barevnou plastickou kombinací v celém vnitřním prostoru interiéru a je viditelná v jediném okamžiku – za vstupem do kanceláře.
Amfiteátr v centru
Dynamický prostor je koncipován netradičně do písmene L a dominuje mu čtvrtkruhový sytě žlutý amfiteátr s plně prosklenou čelní příčkou. Variabilní prostor lze využívat k neformálním setkáním. Skleněná tabule snadno nahradí flip chart, lze na ni psát nebo naopak zatemnit pomocí závěsů při video projekci. Na vnějším plášti jsou pak instalovány police na knihy.
Hravá stěna
Hravost a kreativní firemní identitu podtrhuje barevná taburetová stěna. Jednoduché taburety ve tvaru písmene B jsou zasazené do stěny v zádveří vstupu. Zaměstnanci je mohou variabilně využívat a jednoduše navyšovat počet míst k sezení.
Kancelářské prostory architekti dále doplnili kavárnou a lounge, které slouží jako interní místo pro setkávání zaměstnanců. Díky variabilnímu sezení mohou být zároveň využity pro školení, rozhovory, workshopy, aj. Důležitá jednání nebo teamové meetingy probíhají ve war room nebo meeting room, které poskytují v uzavřených prostorách dostatečné soukromí.
Dispoziční uspořádání kanceláří je jasné a přehledné, díky tomu je možné se v prostoru rychle orientovat. Formální a neformální paralely firmy jsou plynule rozmělněny a vzniká harmonický celek, který dělá radost zaměstnancům i jejich návštěvníkům.
„Jsem zastánkyní nadčasovosti,“ říká architektka a autorka návrhu kanceláří, Barbara Bencová.
Jak se zrodila myšlenka anamorfózy?
Agentura DDB Prague se nachází v kancelářské budově MyHive Pankrác. Za nápadem použít anamorfózu stála touha přilákat pozornost návštěvníků agentury už od výtahů. Nakonec nám však správce objektu nedovolil do společných prostor zasáhnout. V tu chvíli byl ale klient už anamorfózou natolik nadšen, že jsem návrh posunula do vnitřních prostor. Další překvapení přišlo asi 3 týdny před dokončením realizace, kdy DDB Worldwide změnila asi po 25 letech svou korporátní identitu. Musela jsme tak celý návrh rychle přepracovat, aby odpovídal novému logu.
Jak vnímáte nové potřeby a změny v navrhování kanceláří co se týče bezpečnosti v pracovním prostředí?
V kancelářích snad zaměstnancům žádné velké nebezpečí nehrozí. Pokud narážíte na proběhlou pandemii Covidu – jde o výjimečnou situaci, která se doufám už nebude v blízké době opakovat.
Kam chodíte čerpat inspiraci?
Inspiruji se při cestování.
Která z Vašich realizací nebo prací je Vám nejbližší, na kterou vzpomínáte ráda?
Ráda vzpomínám na Champagnerii, to je projekt dělaný srdcem a vlastníma rukama s pramalým rozpočtem. A DDB Prague. Tam jsme si s klientem dokonale sedli a dali mi tolik potřebnou volnost v kreativitě. S DDB Prague jsme navázali i další spolupráci v podobě produkčního studia Fame Factory.
Navrhujete jen v Čechách nebo také v zahraničí?
Navrhuji i v zahraničí. Aktuálně v Rakousku a v Německu.
Jak hodnotíte českou architekturu v globálním měřítku? Kde vidíte prostor pro zlepšení?
Českou architekturu hodnotím kladně. To, co v Čechách vzniká je výsledkem zadáním, investorů a legislativou. Určitě by se mohlo stavět více a odvážněji. Také by mohl být dávám větší prostor mladým architektům. Více architektonických soutěží a revize nastavení jejich podmínek by také mohly přinést dobré výsledky. Když nás porovnáte s Dánskem, kde pomalu každé dětské hřiště nebo veřejný prostor navrhovali architekti, máme co dohánět.
Na jakých projektech aktuálně pracujete?
Aktuálně trávím nejvíce času Návštěvnickým centrem Bernard v Humpolci, které se blíží ke svému dokončení. Do rekonstruované budovy bývalých štoků jsme navrhovaly celý interiér s dílčími zásahy do podoby budovy, kterou navrhnul pan architekt Bernard. Multifunkční Návštěvnické centrum bude obsahovat prodejnu, expozici, kino, prostor pro exkurze a restauraci.
Studio B² Architecture
B² Architecture je architektonické a designové studio zaměřené na inovativní design s důrazem na subtilní koexistenci tvarů a materiálů. Ateliér založila v roce 2012 architektka Barbara Bencová po předchozích pracovních zkušenostech v Praze (Atelier 8000) i v zahraničí (atelier Renza Piana). B² Architecture má praxi od realizací bytů po stavby a objekty ve veřejném prostoru. Globálně orientovaná pražská architektonická kancelář stojí za řadou dalších úspěšných projektů, například sektový bar Champagneria s charakteristickou stěnou pokrytou bronzovými mincemi z celé Evropy.
Další zajímavé interiéry:
Kanceláře Cisco od Ateliéru Kunc architects