Vltavská filharmonie s dánským rukopisem

Nový symbol české moderní architektury navrhne ateliér BIG

V srpnu loňského roku vyhlásilo hlavní město Praha společně s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) Mezinárodní architektonickou soutěž na podobu Vltavské filharmonie. Jedenáctičlenná porota vybrala z celkem sto patnácti přihlášených týmů z pětadvaceti zemí patnáct finalistů, které doplnilo pět návrhů pořadateli přizvaných ateliérů.

Během slavnostního večera zaplnilo plátno Centra architektury a městského plánování devatenáct odevzdaných projektů, z nichž pět bylo oceněno. Mezi nimi norské studio Snøhetta, ateliér Petr Hájek Architekti, slovinské studio Bevk Perović Arhitekti a španělský ateliér Barrozzi Veiga ve spolupráci s českým studiem M1. Z vítězství se radoval dánský tým studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem.

Pulzující centrum

Ateliér BIG je proslulý svým nekonvenčním přístupem a průkopnickými technologiemi použitými v projektech, jež ateliér navrhuje po celém světě. Architekti v návrhu nového sídla dvou orchestrů (Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a České filharmonie) zpřístupňují břeh Vltavy, propojují budovu s budoucí městskou strukturou a otevírají ji prostřednictvím stupňovitých teras.

Střecha stavby je pokračováním veřejného prostoru náměstí, odkud si budou moci nejen návštěvníci filharmonie prohlížet pražská panoramata. „Je to úžasná pocta, že jsme získali důvěru a můžeme pokračovat v hudebním odkazu Dvořáka a Smetany a také promluvit do panoramatu i nábřeží jednoho z nejkrásnějších měst na světě,“ popsal své pocity Bjarke Ingels.

Při výběru vítězného návrhu bylo nutné brát v potaz mnoho aspektů. Parcela pro filharmonii v současnosti setkávání lidí spíše komplikuje, než podporuje, a tak byl důraz kladen nejen na architekturu a provoz budovy, ale také na návrh veřejných prostranství přilehlého okolí. Vltavská filharmonie se v podání dánského studia BIG stane pulzujícím centrem života na Vltavské – směrem na východ od budovy se bude rozprostírat nový městský park, jižní strana otevře přístup k vodě, na západní straně vznikne náměstí a na sever se naskytne pohled na novou městskou část Bubny-Zátory. Budova samotná bude zájemcům přístupná ze všech směrů a úrovní,” říká Michal Sedláček, předseda poroty soutěže.

Komplexní hudební zážitek

Návrh Bjarke Ingelse a jeho týmu řeší nejen komplikovanou dopravní strukturu a nefungující veřejný prostor okolí metra Vltavská. Praha především získá vyhovující prostory pro symfonickou hudbu, stavbu nové budovy filharmonie totiž město plánuje už od 90. let. Autoři návrhu věnovali pozornost technickému zázemí i akustice. Sály budou uzavřeny ve dvou konstrukčně oddělených pláštích. Hudební zážitek dále podpoří uspořádání hlediště do vinice, prostorná sedadla nebo rozdílné úrovně balkonů.

Kromě celkem tří koncertních sálů a základny pro edukační aktivity České filharmonie návrh počítá také s prostory pro hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze. Nechybí ani kavárna a střešní restaurace. „Přáli jsme si transparentní, dostupný, zvoucí, prostě všem otevřený dům, který bude živý 24 hodin 7 dní v týdnu. Věříme, že vítězný návrh Vltavské filharmonie tuto vizi díky pečlivě zvoleným funkcím, budoucí nabídce programu, ale také chytře zvolenému designu stoprocentně naplní,” dodává Martin Krupauer, vedoucí týmu Vltavské filharmonie.

Nová náplavka

Nábřežní promenáda, díky níž se Pražané přiblíží k řece, překryje dopravní tepnu na Bubenském nábřeží. Moderní hudební centrum tak bude hrát důležitou roli pro pěší i cyklisty. „Je také důležité vnímat, že nová budova Vltavské filharmonie pomůže nastartovat proměnu jednoho z momentálně nejvýznamnějších pražských brownfieldů – na jeho místě by měla vzniknout nová čtvrť Bubny-Zátory, která se v budoucnu stane domovem pro 25 000 obyvatel v 11 000 bytech,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Náklady na stavbu jsou odhadovány na 6 miliard korun. V červnu tohoto roku bude následovat jednání o smlouvě na dopracování návrhu, zpracování projektové dokumentace s vítězem a získání potřebných povolení k zahájení stavby. Během roku 2026 by měla začít finální etapa výběrem zhotovitele stavby a zahájení stavebních prací se plánuje na rok 2027. Výstavba Vltavské filharmonie by měla být dokončena za deset let v roce 2032.

Další články:

Budoucnost pražských sportovišť

Vzdušný loft od B² Architecture

Architekti kanceláří: Studio Perspektiv

Vrtiška & Žák: Lidé za námi nechodí, aby dostali průměr

Sám sobě dvorem

Nový dům u starého mlýna

Proměna Jurkovičovy teplárny

Na lávky se klade mnoho často protichůdných požadavků

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU