Vila v Petrovicích od Labor13

Uvnitř a venku zároveň

M&T
Partnerský článekM&T

Rodinný dům není byt. V bytě jsme primárně uvnitř a kontakt s venkovními prostory je omezený. Kdežto rodinný dům by měl fungovat jako propojení s exteriérem
a člověk by měl mít možnost využít zahradu a nebýt zavřen uvnitř, a tak je tomu v případě rodinné vily v Petrovicích.

Bílá hladká omítka, světlý a tmavý kámen, sklo a beton – to jsou materiály, se kterými pracovali architekti ze studia Labor 13 během návrhu rodinného domu v rezidenční oblasti pražských Petrovic. Bílá, minimalistická a ortogonální kompozice, se kterou kontrastuje zahradní domek s tmavým kamenným obkladem navazující na bazén, se svým vzhledem vyjímá mezi okolními stavbami. Kombinace bílé hmoty s množstvím prosklených ploch nám umožňuje přejít z obytných prostor rovnou do zahrady. Jako bychom byli stále v domě, a to i v případě druhého patra.

Investoři měli malý pozemek, takže jsme se snažili co nejvíce uvolnit zahradu a propojit s ní dům. Tvar domu vychází z toho, že jsme chtěli opticky odklonit dům napravo a z toho vychází hmota, která jde podél celé hrany pozemku, díky čemuž je dům natlačený s minimálním odstupem od hranice pozemku k pravému sousedovi,“ vysvětluje architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13.

Zahrady rovnou dvě

Hlavní zahrada je rozdělena na několik funkčních celků. „Mezi domem a bazénem se nachází pouze trávník, kde si mohou majitelé jen tak rozložit deku a odpočívat. Úsek zahrady navazující na ulici tvoří přírodní pohledovou bariéru. Soukromí majitelům rovněž poskytují vysoké borovice vysázené podél zídky v západní části zahrady, pod nimiž je zařízena užitková zahrádka,“ popisuje architekt Martin Vomastek.

Kvůli relativně malému pozemku se architekti rozhodli vytvořit kromě hlavní zahrady také vedlejší zahradu – terasu, která se nachází na střeše domu. Tato terasa slouží obyvatelům druhého patra – dětem investorů. Zahradu v 2NP projektovali zahradní architekti z ateliéru Flera, jejichž práce jsou dobře známy po celé republice i v zahraničí. Součástí spodní zahrady je pak domek u bazénu, který slouží k posezení s přáteli. „Celkově tento koncept používáme i v jiných realizacích, kde máme hlavní dům a zvlášť zahradní domek sloužící pro relax nebo pro návštěvy,“ poukazuje architekt, a pokračuje: „Nejsme příliš zastánci pergol přistavených ke konstrukci domu. V našich realizacích rovnou myslíme na to, abychom vytvořili prostory, které mohou fungovat celoročně.“ Nedílnou součástí zahradního domku je privátní infrasauna, koupelna a kuchyň.

Více skla = více světla

Okna, kam se podíváme, a prosklené plochy v přízemí opticky zvětšují celkové vnitřní prostory a dodají dostatek světla celé domácnosti. „U většiny domů, které navrhujeme, kombinujeme skleněné plochy a plné plochy. Neděláme klasické rastry menších oken, ale snažíme se většinou okna družit tak, abychom co nejvíce prosvětlili hlavní obytné místnosti, které jsou maximálně propojené se zahradou. V tomto případě je to dolní obývací pokoj, ložnice a pokoj pro hosty, a pak horní obývací pokoj, který je okny propojený se střešní zahradou,“ upřesňuje architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13, a dále pokračuje: „Menší okna svým způsobem reagují na interiéry, což jsou například průhledy z chodeb do zahrady, nebo menší okna do koupelen a do ložnic, u kterých bylo cíleno na soukromí.

I když se může zdát, že dům postrádá stabilitu kvůli množství zasklených ploch, opak je pravdou. „V zasklívacích plochách jsou integrované nenápadné sloupy z oceli, které nesou betonový strop,“ uvádí na pravou míru architekt Martin Vomastek. Výroba takto velkých prosklených stěn přitom může skýtat mnoho záludností. „S dodavatelskou firmou bylo potřeba se domluvit na výrobě těchto prosklených ploch tak, aby odpovídaly našemu záměru. Chtěli jsme okna od podlahy až ke stropu, bez viditelných profilů, což nebylo z pohledu výroby úplně jednoduché. Naštěstí se to ale podařilo tak, jak jsme si představovali,“ dodává architekt.

Na dostatek prostoru pro investory bylo myšleno i z hlediska uspořádání jednotlivých místností. Spodní patro skýtá hned několik možností. Návštěvy se mohou ubytovat v pokoji pro hosty, majitelé vlastní ložnici s šatnou a koupelnou. Společný čas mohou trávit uvnitř v obývacím pokoji, nebo ve venkovním posezení hned za prosklenou plochou, ale stále pod střechou domu. Moderní minimalistická kuchyně s jídelnou je součástí místnosti s obývacími prostorami.

Druhé patro vily s terasou je věnováno výhradně dospívajícím dětem, kdy každé z obou dětí má vlastní ložnici s šatnou a koupelnou. Společné chvilky mohou sdílet v horním moderně zařízeném obývacím pokoji, nebo na střešní zahradě (terase), která je jakýmsi pokračováním obývacího pokoje. „Investoři chtěli dopřát svým dětem soukromí, a tak vznikla v druhém patře samostatná jednotka, která je přístupná schodištěm ze vstupní haly, takže děti nemusí projít ani spodními společnými prostory domu,“ vysvětluje Martin Vomastek z Labor 13.

Maximální minimalismus

Celkovou atmosféru obou pater vytváří všudypřítomné čisté linie bez zbytečných doplňků navíc, zabudované skříně, vzdušnost a světlost prostoru. Bílé stěny lehce kontrastují s klikami v šedém provedení a detaily provedené ve světlém dubu. Kliky architekti použili od firmy M&T, konkrétně kolekci MINIMAL. „MINIMAL jsou příjemné v tom, že jsou prostě minimální. Hlavní výhoda kliky tkví v její osobitosti, pohledové zvláštnosti a odlišnosti od jiných. Vždycky se snažíme, aby byl jeden typ kování pokud možno všude, tedy na dveřích, oknech a HS portálech, což právě MINIMAL díky komplexnosti této řady umožňuje,“ objasňuje architekt Martin Vomastek.

Kliky MINIMAL plně vyhovují požadavkům minimalistického interiéru. Jejich výjimečnost spočívá především v synergii a variabilitě, kterou nabízí. Jde o ucelenou kolekci, ve které lze najít ve stejném designu a mnoha barevných a materiálových variantách produkty pro všechny typy oken a dveří,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

Byť se to nezdá, v této stavbě hrály hlavní roli drobné detaily, které do sebe musely zapadnout. „Cesta byla náročná, ale díky vynikající komunikaci s investory se nám podařilo vilu vystavět do dnešní podoby. Snažili jsme se maximálně splnit požadavky investorů a oni byli zase naopak otevřeni našim nápadům, došlo tak k příjemné spolupráci završené povedenou realizací,“ uzavírá architekt.

Foto: Roman Mlejnek pro M&T

Technické údaje:

Průběh realizace: projekt 2014, realizace 2015 – 2016
Užitná plocha: 346 m² + terasa 204 m²
Zastavěná plocha: 269 m2
Typ vytápění: kotel + tepelné čerpadlo vzduch-voda, podlahové vytápění
Podlahové krytiny: 1NP travertin, 2NP dřevěná lepená

Výrobci a dodavatelé:
• Dodavatel stavby – DSK Praha
• Dodavatel interiéru – Bernt interiéry
• Návrh střešní zahrady – Flera
• Dodavatel dlažby, obkladů – Kámen Osnice
• Dveřní kliky – M&T, kování MINIMAL

Architektonické řešení: Ing. arch. Martin Vomastek, ateliér Labor 13, www.labor13.cz

Další krásné domy:

Stodola 21

Vila s fontánou

Soběstačný domek Blokki mini

Dům plný světla

Přírodě na dosah

Kamenný dům pro Vysočinu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU