Byt jako krásné divadlo

Rekonstrukce „na beton“ panelového domu od designérky Ivy Hájkové

Možná byste ani nevěřili, že se tento byt nachází v panelovém domě. Díky kompletní rekonstrukci od bytové designérky Ivy Hájkové, dostal interiér až divadelní atmosféru.

Nová dispozice

Jeden z klasických čtyřpatrových panelových domů v pražském Suchdole nyní skrývá klenot – interiér od Ivy Hájkové. Zadáním od klientů bylo upravit klasický panelákový byt s dispozicí 4+1 upravit pro potřeby čtyřčlenné rodiny. Po několika variantách úplného otevření prostoru dospěla Iva s majiteli k závěru, že domácnost s dvěma chlapci potřebuje oddělné pokoje a klid za uzavřenými dveřmi.

„Otevřeli jsme tedy obývací pokoj s jídelnou a kuchyní jako jednu část bytu. A chodbu s ložnicemi, koupelnou a toaletou jsme oddělili dveřmi s bočními světlíky. Z dispozice 4+1 jsme tak udělali 4+kk,“ upřesňuje Iva Hájková.

Každá ložnice disponuje velkou vestavnou šatní skříní. Protože v bytě není úložná komora, umožnilo toto řešení minimum volného nábytku, který by zatěžoval prostor.

Betonové divadlo

Když se řekne divadelní interiér, většinou si představíme spoustu barev, tvarů a barevných efektů. V tomto panelovém bytě je to přesně naopak: divadlo, které designérka navrhla, je minimalisticky pojaté, klidné a jde k podstatě dobrého bytového interiéru. A tou je kvalitní dispozice a důraz na detail.

Majitelka bytu je divadelní herečka a velký divadelní fanoušek, a proto jsme došli k této inspiraci. „Život je krásné divadlo“ bylo hlavní moto mého konceptu,“ říká Iva Hájková.

Jejím úkolem bylo atmosféru do bytu vložit nenásilně a harmonicky spojit možnosti prostoru, lokalitu i dům ze sedmdesátých let. A s jakými prvky designérka pracovala? Beton jako základní konstrukční materiál domu doplňuje dřevo, mosaz, vše ve své materiální surovosti. Cílem bylo vnést do bytu autentičnost a nijak neskrývat, že jsme v panelovém domě.

Majitelé byli v průběhu spolupráce velmi vnímaví k mé práci. A především souzněli s hlavní myšlenkou atmosféry. Za sebe mohu říct, že to byla takřka ideální spolupráce: majitelé mně nechali tvořit a jednotlivé prvky jsme společně probírali a nacházeli ideální cestu mezi designem a praktičností,“ doplňuje dál Iva.

Jediným požadavkem bylo využít přírodní materiály, byt opticky zvětšit a provzdušnit. Právě díky tomuto přístupu vznikl byt s osobitou atmosférou, který pyšně navazuje na svou historii.

Materiály ve své podstatě

Na části stěn a stropech jsou betonové panely očištěné od omítek a ošetřené bezprašným nátěrem. Podlaha je z masivních dubových prken, tak jako na divadelním jevišti. Mosaz doplňuje jako šperk každé tradiční divadlo a Iva Hájková ji použila na dvířkách kuchyňské linky a detailech jako jsou úchytky a světla. Ty jsou vyrobeny podle jejího autorského návrhu; mosaz je broušená a voskovaná, aby dostala moderní nadčasovou podobu.

Hlavní mosazné osvětlení v obývací části evokuje hravým způsobem výrazné lustry, bez kterých se v divadle neobejdeme. „Oponu jsme využili pro praktické zavření šatní skříně v předsíni, je měkká na dotyk, a hraje také sytou barvou,“ upřesňuje Iva Hájková. Dveře zvolila s výškou až do stropu, aby se prostor opticky zvýšil. Divadelní typickou krémovou designérka vyměnila za soudobou moderní šedou. Zároveň nechtěla, aby byt působil historicky, a proto využila tradiční materiály, ale v moderní podobě.

V koupelně a na toaletě je na podlaze velkoformátová dlažba se vzhledem terazza a stěny jsou obložené obkladem ve tvaru cihličky v pokládce na půlvazbu s kontrastní spárou. Atmosféru do posledního detailu doplňuje moderně pojatá lucerna, vyrobená na míru.

Prostor pro kuchyň je poměrně úzký a abychom pozornost zaměřili jinam, obložili jsme spodní část linky mosazným plechem, ten je ručně broušený a voskovaný, přináší měnící se a zrající krásu,“ komentuje závěrem Iva Hájková.


Architektonické řešení: Iva Hájková (WWW)

Užitná plocha: 90 m2

Rok realizace: 2020

Fotografie: Filip Šlapal

Iva Hájková Studio

Iva Hájkova Studio se zabývá návrhy a realizacemi interiérů, převážně rezidenčních. Jsou specialisté na návrhy kompletních bytů a interiérů rodinných domů. Realizaci nejen navrhnou, ale  dotáhnou do posledního šroubku.

Iva Hájková je bytová designérka. Vystudovala Stavební fakultu ČVUT v Praze, poté absolvovala navazující studium interiérového designu. Během své profesní praxe realizovala desítky interiérů, z nichž některé získaly ocenění Interiér roku. Iva své studio vede od roku 2013.

 

Podívejte se na další realizace:

Špetka Asie na Žižkově

Industriální loft s houpačkami

Byt s arkýřem a dubovou stěnou

Vinohradský byt ve stylu klasické moderny

Vietnamská oáza od ODDO architects

Nové ředitelství KOMA

Restaurace Mistro

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU