Architekt a zakladatel studia Vajka Jiří Bužek společně s designérem Jaroslavem Juřicou hledali způsob, jak dosáhnout spojení opěrné zdi a vertikální zahrady. Vytvořili stavební prvek ORIGAMI WALL, který propojuje zajištění svahu, okrasnou zeď a vertikální zahradu. Praktické využití prostoru na zahradách má svou estetickou hodnotu i ekologický aspekt.
Díky svému charakteru prolamování a variabilitě využití dostal projekt název ORIGAMI. Zelená stěna má originální design, promyšlený systém a je vyrobena z kvalitních materiálů. Jednotlivé části tvoří tenkostěnné betonové odlitky z betonové směsi navržené na míru pevnostním a hydrofobním požadavkům rostlin.
Praktické řešení
ORIGAMI WALL představuje svobodu v rozhodování. Zeď poslouží k prezentaci produktu, pěstování bylinek, rozkvetlých květin nebo zeleniny. Krásná zůstává i zcela prázdná. Stavební systém kombinuje sochařství s přírodou a technologiemi. Konstrukce maximálně využívá prostor a vytváří podmínky pro vzdělávání v oblasti pěstování rostlin a prohlubování vztahu k přírodě.
Stěna svou příjemnou strukturou a proměnlivou hrou světel a stínů osvěží prostor. Na rozdíl od celozelených stěn vyžaduje jen zlomek nákladů na provoz a údržbu. Praktický systém je navržen ve trojúhelníkovém výřezu, proto nevytváří srážkový stín a využívá přirozeného dešťového zavlažování. Otevřená zadní tvarovka pak umožňuje provzdušnění kořenů a jejich volné prorůstání do svahu.
Nový způsob zahradnictví
Vertikální stěny jsou navrženy s maximálním důrazem na udržitelnost rostlin. Osazený květináč s objemem 2,15 litru překrývá spodní tvarovku a eliminuje tak rychlé vysoušení zeminy. Systém je přizpůsoben pro instalaci kapkové závlahy pro pěstování náročnějších rostlin. V ORIGAMI WALL dostává každá z rostlin svůj jedinečný prostor.
Zeď ve svých počátcích fungovala jako malá laboratoř – pěstírna. Její tvůrci postupně stále objevují její další možnosti využití. Opěrná zeď nabírá na nových dimenzích, má svůj estetický, ekologický a sociální přesah. Společně v ní mohou rostliny pěstovat rodiny, ale také větší komunity v bytových domech, školách i na veřejném prostranství.
Jaroslav Juřica je průmyslový a produktový designér, který za svou práci získal ocenění Red Dot Design 2016 nebo Interior Innovation Award 2012. V rozhovoru popisuje příběh za vznikem originálních zelených ORIGAMI WALL i to, jak vidí její další směřování do budoucna.
K čemu byste ORIGAMI WALL přirovnal?
Nejsem si úplně jistý, ale pokusím se. Možná k soše? Tím, že je systém hodně plastický a grafický zároveň, dalo by se říci, že ORIGAMI zasahuje do více oblastí nad rámec zelené stěny jako takové. Postupně zjišťujeme, že osazení je pouze jedna z možností využití.
Jaký byl první podnět, který vás přiměl nad jejím vznikem přemýšlet?
Byla to absence řešení, které jsem hledal při revitalizaci vlastní zahrady doma. Potřeboval jsem zde překlenout terén a využít malého prostoru pro vlastní pěstování, protože zahradu máme hodně malou. Zároveň mi šlo o to, aby zůstala stěna stále hezká i v případě vegetačního klidu, nebo když tam zrovna nebudeme chtít nic pěstovat.
V čem spočívá odlišnost vertikální stěny od jiných zelených stěn?
Především v nezávislosti. V případě, kdy není zcela osázená, stále esteticky funguje. Takže pokud jste „líný“ nebo zaměstnaný zahradník jako já, nemusíte se obávat, že bude zbědovaná a můžete ji nechat i prázdnou. Zároveň je v případě interiérových či fasádních systémů méně provozně náročná, protože potřebuje zlomek rostlin, které jsou potřeba na osázení, údržbu a průběžnou obměnu.
Běžná stěna pojme až šedesát kusů na metr čtvereční, náš systém počítá s osmi kusy. V případě, že do ní zasadíte malou kytičku, oproti celozeleným stěnám se ve výklenku krásně vyjímá. Na rozdíl od jiných stěn nejsou v květináčích „utlačovány“ již vzrostlými rostlinami, nebo za nimi není vidět nevzhledná konstrukce černých květináčů. Je to taková galerie.
Jak dlouho trval vývoj ORIGAMI WALL?
V jistém ohledu vlastně stále trvá. Ale první prototyp vznikl právě na mé zahradě na jaře 2019, takže první nápad jsem měl už v zimě 2018. Následně, již v rámci ORIGAMI, jsme se minulý rok se zapojením profesionálů z oblasti vývoje směsi na VUT a s profesionálním zahradníkem věnovali opěrnému venkovnímu systému (W55). Náš vertikální systém (W90) na to pak navázal po prezentaci na Designbloku na podzim 2020.
S jakým nejvíce neobvyklým využitím stěny jste se setkali?
Nedávno jsme řešili poptávku, kde klient projevil zájem vytvořit z květináčů prostorovou lavici. To nás nadchlo a opět přimělo přemýšlet nad produktem v širším kontextu.
V jakých barevných provedeních se vyrábí?
Květináče vyrábíme standardně v přírodní světle šedé barvě betonu. Vzhledem k velkému rozsahu barev další barvy nabízíme spíše na zakázku.
Plánujete její další rozšíření?
Stále intenzivně rozvíjíme další řešení i produkty. Nápadů je hodně a dotazy klientů nás v tomto ohledu neustále motivují. Jen se musíme rozhodnout jakým směrem další vývoj posouvat.
Další články o designu:
Český design je stejně globalizovaný jako kdekoli jinde