Střed vesmíru pro mladou rodinu od studia COLL COLL

Chytrý dům 21. století

Villa Sophia – dům 21. století zasazený na hranu trojského svahu umožňuje spojení práce a bydlení. Realizovalo pražské studio COLL COLL pod vedením architekta Krištofa Hanzlíka. Je stavěný pro život, čemuž odpovídají i užité materiály ve spojení s umělou inteligencí.

Jedinečný výhled na celou Prahu

Villa Sophia je postavena na hraně trojského svahu přímo nad přírodní rezervací. Součástí pozemku je vzrostlá zahrada, na které se občas objeví i nečekaní návštěvníci v podobě plejády ptáků, divočáků a srnek. Villa disponuje nádherným panoramatickým výhledem na Prahu, a to od zelené hvězdy dejvického hotelu až k Libeňskému mostu. Studio COLL COLL myslelo i na sousední domy, které se s Villou Sophia dělí o jedinečný výhled a navrhlo stavbu z ulice co nejnižší. Dům je exponovaný i shora a připomíná ornament otevírající se hvězdy. Jeho střecha je pokryta zelení, která přes rok kvete různými barvami.

Uvnitř vesmírné rakety

Právě díky svažitosti terénu umožňuje postavení domu otevření na jih a nabízí tak tři jedinečné pohledy. Obytný prostor má výhled do vzrostlé zahrady, z ložnice vidíte do korun stromů a z pracovny na panorama stověžaté Prahy. Architekti ze studia COLL COLL vytvořili dva antagonické vstupy – jeden pro obyvatele a druhý pro hosty. Domácí vstupují do domu skrze garáž, která slouží jako vstupní hala. Od té se rozvíjí prostorová spirála, jež stoupá po svahu a končí pracovnou. Do obytného prostoru je vstup zasazený na úrovni zahrady. To umožňuje obyvatelům i návštěvníkům zcela odlišný požitek z vnímání prostoru či užívání schodišťového svahu. Samým středem domu vede schodiště s bezbariérovou rampou, jež umožňuje snadný přístup lidem jak na počátku života, tak i na jeho sklonku.

Dům byl navržen s důrazem na udržitelnost, trvalost a haptickou pevnost domu. Celková realizace trvala osm let, během této doby byly veškeré materiály testovány na pevnost, pružnost a chemickou stálost. Dokonce byli povoláni i odborníci z ČVUT.

Dům s vlastním mozkem

Ačkoliv žijeme ve 21. století a umělá inteligence je značně rozvinutá, tento dům jako by pocházel z úplně jiné dimenze. Ambicí klientů – kulturoložky a počítačového vědce – byl funkční dům bez kompromisů. Avšak žádné dosud známé systémy a zvyklosti neodpovídaly požadavkům klientů. Změna přišla až s integrační platformou systému sysloop a umělé inteligenci EMPYREUM Information Technologies. Díky integraci těchto moderních technologií jsou například všechna světla v domě řízena v plném spektru (RGB). Díky tomu dokáže dům ve večerních hodinách pomalu odstranit modrou složku pro kvalitnější spánek. Dveře se pohybují na bázi lineárních magnetů a jsou součástí přirozené vzduchotechniky. Bezpečnostní kamery v objektu nenajdete, jsou nahrazeny speciálními senzory sledujícími pohyb osob. Villa Sophia je dokonalým příkladem technologického potenciálu a udržitelnosti.

Architektonické řešení: COLL COLL

Rok realizace: 2010–2018

Fotografie: BoysPlayNice


COLL COLL

Pražské studio COLL COLL, které vzniklo v roce 2008, se může za svou existenci chlubit portfoliem řady architektonických a experimentálních projektů. Jde o sdružení architektů, designérů a výzkumníků. Studio pracuje mezioborově, každý člen týmu má jiný okruh zájmů, zkušeností a také znalostí, které společně dokáží uplatňovat, kombinovat a také prosazovat. Nezakládají si na konkrétním stylu ani rukopisu. Naopak rádi citují, reinterpretují, a hledají významy v nových kontextech. V současné době jsou členy platformy Marie Davidová, Michal Fousek, Krištof Hanzlík, Kateřina Horák Goryczka, Mark Kelly, Šimon Kern, Šimon Kos, Adam Kössler, Ondřej Michálek, Libor Mládek, Šimon Prokop, Tereza Scheibová, Markéta Součková a Vavřinec Veselý.

 

Podívejte se na další architekturu:

Dům otevřený přírodě

Přístavba rodinného domu v Kojetíně

Bella Bohemia

Pražská ARCHITOUR

Chomutovské lázně míří na evropskou architektonickou scénu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU