Bella Bohemia

První plně elektrická výletní loď od VH Architects

První plně elektrická výletní loď Bella Bohemia již brázdí vody. Vera Hampl a její studio
VH Architects navrhují nejen interiéry komerčně úspěšných provozů, ale i lodě. Ta nejnovější, Bella Bohemia je unikátní hned v několika ohledech.

Bezemisní

Její provoz je bezemisní, protože veškerý provoz plavidla včetně pohonu je obstarán bateriemi o celkové kapacitě 100 kWh. Těmito bateriemi protéká napětí 600 voltů. Jako pohon pro toto plavidlo byly použity „Voith inline thrustery / propulsory“ s maximálním výkonem 2 x 55 kW. Jedná se o elektrické motory se schopností otáčení 360°, čímž je zaručena výborná manévrovatelnost. Tento typ elektrických motorů se používá na luxusních jachtách a námořních lodích jako dokormidlovací zařízení, ale jako hlavní pohon byl použitý vůbec poprvé.

Ničím nerušená plavba

Bella Bohemia byla vyrobena na míru jako osobní loď na vyhlídkové plavby v centru Prahy. V běžném provozu při 50 % výkonu motorů vydrží loď jezdit přes 6 hodin. Nabíjení ze břehu trvá kolem 3 hodin. Z bezpečnostních důvodů jsou na plavidlu také 2 dieselagregáty, které jsou schopny dobíjet baterie a pokrýt veškerou spotřebu i při plném výkonu. Tyto generátory dokážou baterie plně dobít za méně než hodinu. Při plném zatížení vydrží kapacita baterií na hodinový provoz.

Jejími přednostmi jsou především tichost, lehkost (díky použití hliníku jako základního stavebního prvku), ekologičnost a okouzlující panoramatický výhled z horní paluby, díky celoproskleným stěnám.

Přečtete si také rozhovor s architektkou Verou Hampl

I retail v obchodních centrech může být krásný


Architektonické řešení: VH Architects

Rok stavby: 2019

Maximální počet cestujících: 250 osob

Fotografie: Filip Šlapal

 

Podívejte se na další krásnou architekturu:

Dům Krásná

Dům vody a tónů

Vejminek

Dům na Spořilově

ČSOB Kampus

 

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU