Dům otevřený přírodě

Prosklený a přesto intimní dům

Partnerský článekSchüco

Svažitý a trojúhelníkový pozemek na pravém břehu Vltavy proměnila architektka Tereza Čudová Ajmová v moderní domov propojený s přírodou. Dům plný moderních materiálů a technologií s čistým designem celoročně vtahuje do přírody prosklenými stěnami.

Výhled nebo soukromí?

Vzhledem k trojúhelníkovému tvaru pozemku a jeho výraznému svahování orientovanému k severu nebylo lehké dům dobře umístit.

„Orientaci domu jsem hodně zvažovala, zda dům otevřít do zahrady na jihozápad, nebo na výhledy přes vltavské údolí, které jsou taky krásné, ale směřují na sever. Nakonec se mi snad podařilo zkombinovat obojí – obývací prostor a odpočinková část domu směřuje do soukromí zahrady na jihozápad, aby využily polední a odpolední sluníčko. A z ložnice mají majitelé přes pás oken nádherný výhled na zalesněný protisvah za řekou. Obojí jsme tedy vytěžili,“ popisuje Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová.

Dům je zalomený do otevřeného L podle tvaru pozemku a sestupuje po svažité zahradě. Intimitě napomáhá velké množství vzrostlých ořechů a třešní a sevření okolních zahrad. Žádná strana pozemku nenavazuje na komunikaci, přístup k domu je po dlouhé úzké příjezdové cestě, odkrojené od sousedního pozemku. Dům z ulice není vůbec vidět, je schovaný pro dokonalé soukromí, utajeno pohledům zvenčí tak zůstává i jezírko s lekníny.

Oáza klidu

Právě kvůli svažitosti terénu má dům více úrovní – dvě patra a jedno mezipatro. V nejvýše položené části pozemku je dům jednopodlažní a je zde i hlavní vstup do domu.  Přes zádveří vstupujeme do společného obývacího prostoru s kuchyní, nachází se zde i jídelna a sezení s velkým rohovým prosklením otevřeným na terasu. Právě tato část domu je nejvíce obklopena vzrostlými stromy a má naprosté soukromí. Je prosvětlena jižním a západním sluncem.

Z obývacího pokoje lze přejít rovnou na terasu z exotického dřeva garapa (stejné je použito i na fasádě). Průchod na terasu je díky zapuštěným kolejnicím oken Schüco bezprahový a vše navazuje v jedné rovině.

Z obývacího mezipatra se dostáváme do dvou ložnicových pater. Ty se nacházejí na nejnižší, tedy severní; části parcely, orientované ke vstupu na pozemek. V přízemí se nachází pokoje pro děti, koupelna a technické zázemí. V prvním patře je hlavní ložnice rodičů s krásnými výhledy. Dále na patře najdeme koupelnu, šatnu a otevřenou knihovnu s vlastní terasou a prostorem pro klavírní křídlo.

Většina interiérového vybavení je atypická, vybavená na míru. Jen pár nejdůležitějších kusů je volný designový mobiliář. O interiérové prvky se postarala firma cre8.

Stavební výzva, která stála za to

Realizace byla stavebně zajímavá, ale kvůli rozměrným proskleným plochám staticky náročná. Dlouholetá vlastní, ale i pracovní zkušenost s prosklenými hliníkovými systémy Schüco a realizační firmou DAFE-PLAST Jihlava architektce dovolila pustit se do technicky náročnějších, zato esteticky úžasných řešení např. v podobě otvíravého proskleného rohu obývacího pokoje bez jediného opěrného sloupku, který by vynesl váhu stropní konstrukce, ale rušil by výhledy.

Několikrát jsme to přepočítávali a měnili, nakonec jsme vytvořili obrovskou atiku se spoustou železa, aby nedošlo k průhybu stropního betonu ani o dva centimetry a okna nepraskla. Vznikl tím však krásný výhled, kdy se vám otevře zahrada a vy sedíte u jídelního stolu v obývacím pokoji a vlastně i v zahradě. Váš výhled přitom nic neruší, ani ten nejtenčí sloupek, takže vůbec nevnímáte, že sedíte uvnitř,“ líčí architektka.

Právě výhled bez sloupku zaujme na první pohled. Posuvná křídla oken Schüco ASS 77 PD.HI se ovládají skrytým automatickým pohonem. Samozřejmostí je vysoce tepelně izolované trojsklo High Insulation. Přirozené zastínění navíc vytváří letitý ořech, takže žaluzie ani nebylo třeba.

Dům pro moderní život

Další použitou moderní technologií bylo otevírání pomocí čtečky prstů.

Otevírání pomocí čtečky otisků prstu klientům doporučuji standardně, otestovala jsem si ho u sebe. Je to perfektní způsob, když chcete vyběhnout na zahradu bez obav, že si zabouchnete a nedostanete se domů. Sama vlastně ani nevím, kde mám klíče od svého domu. Zabouchnu a mám zamčeno, ale mohu se kdykoli vrátit a neřešit, jestli jsem nezapomněla klíče. I pro děti je to výborné řešení,“ naznačuje Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová.

S hlavním domem sousedí zahradní domek, kde je garáž, sklad a místnost pro zahradníka. Zahradní domek přímo navazuje na úzkou příjezdovou cestu, která pozemek propojuje s obecní komunikací.

Konstrukčně je dům monolitický železobetonový skelet s vyzdívkami z dutinových cihel. Fasáda je tvořena kontaktním zateplovacím systémem s provětrávanou fasádou z tropického dřeva garapa s olejovým nátěrem. Okna jsou hliníková s trojsklem, Schüco AWS 75 BS.HI+  od firmy Schüco. Stejné značky jsou i vchodové dveře s čtečkou prstů – Schüco ADS 90.SI. Dům využívá tepelné čerpadlo a sluneční energii.

 


Autor architektonického řešení: Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová (Webové stránky)

Zastavěná plocha: 229 m2

Užitná plocha: 302 m2

Realizace: 2017-2019

Dodavatel oken: Schüco

Dodavatel interiérového vybavení: cre8

Výrobce hliníkových okenních a dveřních systémů SchücoDAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.

Podívejte se na další krásnou architekturu:

Nová pražská Kunsthalle

Přístavba rodinného domu v Kojetíně

Bella Bohemia

Pražská ARCHITOUR

Chomutovské lázně míří na evropskou architektonickou scénu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU