Chomutovské lázně míří na evropskou architektonickou scénu

Špičková architektura a odvážný koncept

Odvážný koncept revitalizace městských lázní v Chomutově navrhlo architektonické studio Vrtiška – Žák. Původní budovu z 80. let mění na moderní centrum městského života. Dostane se Chomutov na mapu současné evropské architektury? Chomutovské lázně a vize budoucnosti.

Vize a odvaha


Severočeské okresní město Chomutov stojí před odvážným krokem. Aktuální studie revitalizace městských lázní od renomovaného architektonického studia Vrtiška – Žák studia následuje evropský trend revitalizace brownfieldů a jejich využití pro nové funkce a rozvoj městské struktury.

Podobně jako dnes již slavná Litomyšl, kde je doslova přehlídka moderní architektury, nebo aktuálně rostoucí městečko Líbeznice, i my chceme ukázat, že kvalitní architektura může vznikat i mimo velká centra,“ říká na úvod David Dinda, náměstek primátora statutárního města Chomutov.

Kvalitní architektura vycházející z původní struktury lázní z 80. let má promyšlený koncept a hlavním cílem investičního záměru je oživit centrum města. „Chceme jasně ukázat, že sledujeme evropské trendy a že kvalitní architektura přinese do našeho města nové hodnoty: život v centru města, společenské funkce jako je koncertní sál, kavárna, knihovna nebo coworking,“ doplňuje náměstek David Dinda. Projekt revitalizace od architektonického studia Vrtiška – Žák má ambice obstát i v evropském měřítku. Chomutovské lázně by tak mohly být turistickým cílem, a to nejen milovníků architektury.

Od studie k novému využití

Architekti ve spolupráci s městem Chomutov vypracovali studii, která analyzuje současný stav města, jeho úskalí a potřeby. Na základě toho poté vytvořili vizi, která přichází s oživením centra téměř padesátitisícového města. Záměrem návrhu budoucí podoby objektu bývalých chomutovských lázní je bojovat s roztříštěním koncentrace obyvatel, ke které ve městě dochází. Řešením tohoto problému je přeměna starého a nevyužívaného objektu lázní na multifunkční centrum. Architekti část hmoty odstranili, přesto si ale budova udrží svůj výraz, a to díky tomu, že se znovu opláští průhledným materiálem. „Snažíme se akcentovat celou konstrukci, která se propisuje navenek,“ popisuje architekt Vladimír Žák.

Lázeňský provoz bude pro všechny milovníky wellness zachován. Místo pro odpočinek bude dál doplněno o vzdělávací a kulturní plochy. Plánována je výstavba knihovny s přednáškovým sálem, koncertní sály nebo sály pro taneční školu. Vedle nekomerčních prostor navrhuje architektonické studio do objektu umístit také obchodní jednotky, kancelářské a coworkingové prostory. Hlavním lákadlem návrhu je společenský sál s kapacitou 300 míst na sezení, který bude umístěn do původní bazénové plochy. Zachovány budou také skokanské můstky a většina původních prvků, které budou připomínat původní využití místa.

Urbanismus centra města

Chomutovské lázně, které stojí mezi městským divadlem a dvěma sportovními halami, tvoří ideální pojítko na pomyslné kulturně-sportovní ose. Multifunkční objekt se stane také křižovatkou mezi městským parkem a městem, čímž se zásadně zlepší kvalita této oblasti. Díky podpoře vzdělávacích a zájmových aktivit obyvatel města vznikne místo pro setkávání a propojování všech věkových kategorií. Nové lázně tak zvyšují potenciál městského prostoru a zvyšují atraktivitu severočeského města. Soudobá architektura a její využití při rekonstrukci objektu přinášejí do Chomutova nový, velmi silný impuls. Netradiční zkosená konstrukce ze železobetonu je signifikantní pro tento objekt.

Záznam z představení vize

Architekti Roman Vrtiška a Vladimír Žák

Roman Vrtiška & Vladimír Žák

Roman Vrtiška a Vladimír Žák se potkali již při studiu na UMPRUM, kde započali svoji spolupráci. Dohromady také absolvovali stáž na Alvar Aalto univerzitě v Helsinkách, kde byla jejich práce několikrát oceněna. Po absolvování studia na UMPRUM v Praze se stali součástí nastupující svěží generace českých designérů vyznačující se širokou škálou zájmů a profesionálním přístupem k práci. Od té doby se řadí mezi vyhledávané a respektované tvůrce. Věnují se převážně projektům z oblasti architektury, interiérů a produktového designu. Jejich nejznámější realizací kancelářských interiérů byly v roce 2016 prostory firmy Avast v Praze, následovaly showroomy pro společnost Boca, U1, RIM nebo Lasvit. Od roku 2016 vedou Ateliér designu nábytku a interiéru (D2) na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
Jejich tvorbu si prohlédněte na www.vrtiskazak.com

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU