Jiří Pelcl | Ateliér Pelcl

ARCHITEKTI A DESIGNÉŘI NA VODĚ

Renomovaný architekt, designér a profesor Jiří Pelcl se věnuje navrhování veřejných a soukromých interiérů, architektuře a průmyslovému designu skla, porcelánu a nábytku. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně, architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a na Royal College of Art v Londýně studoval design nábytku. Je zakladatelem umělecké skupiny Atika a v roce 1990 založil také svůj vlastní ateliér.

Profesor

Své mnohaleté znalosti z oboru a bohaté zkušenosti z návrhářské činnosti předává dále studentům na domácích i zahraničních vysokých školách. V letech 2002–2005 působil jako rektor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde vedl ateliéru designu a v současnosti zde přednáší. Zabývá se teorií designu a vydal také několik publikací.

Designér

Jiří Pelcl je významnou osobností světa architektury a designu v tuzemsku i v zahraničí. Jeho práce jsou zařazeny ve stálých sbírkách designu v Národní galerii v Praze nebo v Muzeu moderního umění v New Yorku. Za své návrhy získal řadu ocenění, například Red Dot Award 2017, Národní cenu za design ČR v roce 2006 nebo cenu Future Design Award v Soulu.

Host na elektrické lodi

A právě tento významný designér bude 6. října hostem Very Hampl na lodi Marie D`Bohemia. První večer na elektrické lodi odstartuje Jiří Pelcl plavby po Vltavě tématem, které mu je nejbližší – Specializace v designu. Prezentace s podtitulem DŘEVO – KOV – PLAST – SKLO – TEXTIL – PORCELÁN – PAPÍR bude zamyšlením nad náplní a tématy designérské práce v současném složitém světě.

REGISTROVAT SE NA PLAVBU

Jaký obor má v Česku větší renomé? Architektura nebo průmyslový design?

Architektura, a to nejenom v Česku.

Je český design v zahraničí známý?

Český design je v cizině málo známý, kdyby nebyla Škoda Auto a české sklo, tak o Česku nikdo moc neví. Český design bude hrát významnější roli, až budeme mít více výrobců, kteří mají motivaci být významnými v evropském nebo světovém měřítku. V současné době příliš mnoho českých podniků vyrábí pro cizí společnosti a jsou tedy v Evropě a ve světě neviditelní. Našim podnikům jakoby stačilo, že udržují zaměstnanost a něco vyrábí, nemají sílu prosazovat svůj vlastní brand a jméno Baťa jim nic neříká.

Jaká jsou největší úskalí práce designéra?

Najít schopné spolupracovníky, dokázat finalizovat design do termínů a pracovat pro inteligentní klienty a výrobce.

Váš recept na štěstí?

Štěstí je…mít rád svoji práci, být srdečný a empatický k lidem a vážit si přátelství.

ARCHITEKTI A DESIGNÉŘI NA VODĚ

Další články o designu:

Jiří Pelcl & Clap Design

Nadčasový a krásný design z Monobrandu

Pravidla úspěchu designérů jsou podobná jako v hudebnímu průmyslu

10 pražských showroomů designu

Sdílet

Související články