Modernizace budov jako zásadní krok k nulovým emisím uhlíku

Chytrá a efektivní obnova historických budov

Partnerský článekTétris

Udržitelnost se ve stavebnictví a architektuře stala realitou a je na vrcholu zájmu všech. Podle zprávy společnosti JLL o dekarbonizaci zastavěných prostor (JLL’s report on Decarbonising the Built Environment) je pro investory hlavním cílem při uvažování o nemovitostech. Podle průzkumu společností JLL a Tétris vnímají pronajímatelé i nájemci kanceláří a komerčních prostor potřebu ekologičtějšího a udržitelnějšího interiéru.

78 % investorů se shodne na tom, že je zeleň pro jejich nájemce důležitá a tuto skutečnost potvrzuje 83 % nájemců s tím, že jejich zaměstnanci více zeleně ocení.

Dlouhodobě udržitelné fungování interiérů je nezbytným předpokladem dosažení závazků klimatické neutrality, tedy nulových emisí CO2, ke kterým se firmy a instituce stále častěji zavazují. Pro investory představuje udržitelnost jedno z hlavních kritérií při rozhodování o investicích do světa realit. Budovy, které jsou šetrné k životnímu prostředí a zdrojům, podporují osobní pohodu lidí, zdraví, biofilii, spolupráci a inkluzi, získávají na atraktivitě. Jak ale dosáhnout udržitelnosti v něčem, co je již postaveno? Odpověď spočívá v chytré modernizaci interiérů.

Zatímco novostavby splňují požadavky ESG a jsou vybaveny udržitelnými prvky v interiéru, u většiny starších budov tomu tak není. Není možné je zbourat a začít znovu. Kromě toho jsou mnohé z těchto budov historické a samy o sobě jsou uměleckým dílem. Modernizace historických budov představuje výzvu, protože pro ně existují specifická pravidla a předpisy, ale zároveň nabízí fantastickou příležitost. Je to převažující řešení při zavádění nízkouhlíkové ekonomiky. Cesta, jak se starší budovy mohou více přiblížit současným požadavkům na udržitelnost, je přeměna interiéru a použití moderních technologií.

Rekonstrukce historické budovy v Haagu, kterou navrhl slavný nizozemský architekt Hendrik Petrus Berlage, vedla k zachování původních prvků.

Atrium této budovy má velmi charakteristický design. Díky vroubkování sloupové konstrukce je tato stavba rozpoznatelná i pro laika.

Jedním z nejpřitažlivějších prostorů budovy je vstupní prostor. Již před několika lety zde byla uprostřed umístěna recepce.

Stropní ostrůvky vycházející z jednoho standardu vyústily ve 26 různých provedení. Vše bylo přizpůsobeno rytmické struktuře budovy.

Zdravější a bezpečnější prostor s chytrými technologiemi

Chytré technologie a senzory mohou být začleněny nejen do interiéru ale i do celé budovy, aby byla bezpečná. Zlepšení přívodu čerstvého vzduchu je jedním z příkladů. Ve starších budovách s již zabudovanou klimatizací je možné přístup čerstvého vzduchu zlepšit zavedením dodatečné klimatizace a ventilačního systému.

Někdy se může investor rozhodnout jít  ještě dále a instalovat nové, energeticky účinné systémy HVAC, které mohou být vybaveny UV lampami k čištění vzduchu, který cirkuluje v budově. Lidé tak budou mít nejen čerstvý vzduch, ale mohou také pohodlně dýchat s vědomím, že je vzduch dezinfikován. Podobná řešení lze použít i ve výtazích; UV lampy mohou vyčistit prázdný výtah ještě předtím, než dorazí do patra, kam byl objednán, a zajistit tak čerstvou, sterilní a bezpečnou cestu mezi patry. Budovy, do kterých se majitelé rozhodnout takto investovat, budou mít mnohem více zájemců z řad nájemců.

Získání certifikátů

Zelené akreditace se stávají běžným způsobem, jak mohou firmy a budovy získat důvěryhodnost a podpořit poptávku. „Je samozřejmé, že budovy s oficiální certifikací budou oblíbenější a žádanější než ty, které žádnou certifikaci nemají,“ říká Joanna Gajewska-Sokolowska, zástupkyně provozního ředitele a předsedkyně pro udržitelnost společnosti Tétris v regionu EMEA. „Někdy však budovy tyto certifikace jednoduše nemohou získat kvůli svému stáří nebo protože jsou památkově chráněny. Proto jsme v Tétrisu vytvořili Kodex udržitelnosti, který obsahuje realizovatelné, jednoduché kroky, které může učinit každá budova nebo společnost, aby své prostory učinila udržitelnějšími.

Kodex udržitelnosti Tétris

Stavebnictví patří k energeticky nejnáročnějším odvětvím vůbec. A Tétris si tuto skutečnost plně uvědomuje. Vnímáme tak jistou společenskou odpovědnost vůči planetě a životnímu prostředí. Naše zaměstnance velmi intenzivně v oblasti udržitelnosti vzděláváme a udržitelné projekty tak můžeme nabízet všem našim klientům.“ vysvětluje Lucie Loudová, ředitelka české pobočky Tétris.

I drobné ohledy, jako je například snížení množství odpadu tím, že budete předměty získávat z místních zdrojů a zajistíte, aby je bylo možné na konci jejich životního cyklu recyklovat, znovu použít nebo darovat, mohou mít velký význam a snížit uhlíkovou stopu. „Oběhové hospodářství je při zlepšování udržitelnosti podstatné. Někdy mohou ta nejjednodušší řešení znamenat velké změny,“ dodává ještě Joanna Gajewska-Sokolowska z polské pobočky Tétris.

Současná doba je ideální pro změny, které můžou prospět životnímu prostředí a budoucnosti naší planety – jako designová a stavební společnost vnímá firma Tétris povinnost podílet se na snižování uhlíkové stopy a modernizace je jedno z řešení, jak k tomu přispět.

Akustické prvky umístěné ve stropě  v prostoru pro setkání zaměstnanců společnosti Wargaming plní nejen svůj účel tlumit zvuk, ale významně dotváří i design prostoru.

Další články:

Hra symbolů a příběhů

TH House

Dům u Tiché Orlice

Malé byty

Rezidence Kostelec

Kanceláře Parker Hannifin podle YUAR

Zachránit, upravit nebo zničit? – 1. část

Zachránit, upravit nebo zničit? – 2. část

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU