Nebourat je správné řešení

Roman Vrtiška a Vladimír Žák o revitalizaci chomutovských lázní

Revitalizace Chomutovských lázní od architektů Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka představuje vizi budoucnosti. Podrobně jsme vám ji popsali zde. Co k návrhu mohou říct samotní autoři? Přečtěte si rozhovor s Romanem Vrtiškou a Vladimírem Žákem.

Mohli byste ve stručnosti popsat návrh revitalizace městských lázní v Chomutově?

Roman Vrtiška: V našem návrhu jsme chtěli veřejnosti primárně ukázat, že i řešení nebourat je správným řešením. V současné době architektura a původní stavby trpí tím, že se město nebo developeři velice často rozhodnou stavbu zbourat. V případě Chomutova nám přišlo naprosto zásadní říct: nebourat. Objekt má své jasné hodnoty a veškeré konstrukce jsou v dobrém stavu. Stavba trvala devět let a stála na tehdejší dobu neuvěřitelných 90 milionů korun, což byla enormní investice. Nemá smysl ji nyní zahodit.

Jaké funkce do objektu vnášíte?

Roman Vrtiška: V současné době je situace v Chomutově taková, že díky decentralizaci dochází k vylidňování centra. Vznikla zde spousta nákupních zón a nákupních center. Primárně jsme se v návrhu snažili směřovat tok lidí zpátky do centra. Momentálně se pohybujeme na pomyslné ose mezi kulturou a sportem. Kulturu představuje městské divadlo v Chomutově a ke sportovním účelům slouží nová a stará sportovní hala. Městské lázně jsou na průsečíku mezi těmito dvěma objekty.

Jakým způsobem pracujete s původní budovou?

Roman Vrtiška: Původní objekt městských lázní je v podstatě brutalistní architektura. Musíme si uvědomit, že tyto objekty už v dnešní době nevzniknou. Snad jedině, kdyby vzniklo nějaké neo-hnutí, které by tuto architekturu adorovalo. My jsme v návrhu sledovali tuto linku, a proto konzervujeme jádro, které má vizuální a konstrukční hodnotu. Na tom je postaven celý vizuál nového objektu.

Vladimír Žák: Je potřeba si uvědomit kontext celé stavby. Pro realizaci tohoto konceptu a vytvoření výrazu, který budova má, bylo použito spoustu železobetonu. Chceme zachovat netradiční zkosenou konstrukci, protože je to pro tento objekt signifikantní. Nějakou část hmoty dáváme pryč, budova si ale udrží svůj výraz, a to díky tomu, že se znovu opláští průhledným materiálem. Snažíme se akcentovat celou konstrukci, která se propisuje navenek.

Roman Vrtiška: Konstrukčně je to jednodušší řešení, protože celý objekt opláštíme zvenku a nemusíme vyplňovat stavební otvory, což je velký benefit. Použitý materiál má sám velmi dobré termoizolační vlastnosti. Tím zároveň řešíme otázku zateplení celé budovy.

Co váš návrh Chomutovu přinese?

Vladimír Žák: Po městě je roztříštěno mnoho funkcí a tato decentralizace není úplně chtěná. Proto jsme chtěli naopak vytvořit multifunkční prostor s kongresovým sálem a tanečním studiem. Zůstáváme na fundamentu lázní s rozšířením konceptu, který nabízí relaxování, kulturu i sport. Jedná se o multikulturní zařízení, které by mělo vrátit život do centra města a propojit všechny věkové kategorie.

Roman Vrtiška: Objekt bude hodně otevřený a velmi transparentní. Město by mělo mít jistotu, že nájemce provoz zaplatí a přirozeně tak bude balancovat mezi neziskovou a komerční částí. V kulturní části se snažíme akomodovat funkce, a to vznikem multikulturního sálu nebo taneční školy, pro kterou vzniklo velké množství samostatných sálů. Dále je navržena knihovna, která v současnosti trpí nedostatkem prostoru. Po úzké spolupráci se zastupiteli města Chomutov jsme tak dospěli k obsahu, který nám nejen komerčně, ale také programově dává největší smysl.

Může váš návrh ovlivnit vnímání města Chomutov do budoucna?

Vladimír Žák: Kvalitní architektura vždy přitahuje pozornost a vyvolává diskusi. A to nejen místních lidí, ale vyvolává reakce a pozornost v měřítku celé země, a také za hranicemi. Tento projekt bude samozřejmě pod drobnohledem celé architektonické profesní obce a má podle nás i výrazný sociální přesah. Revitalizované lázně mají potenciál stáhnout lidi ze všech koutů Česka a možná i ze zahraničí.


Autoři architektonické studie
VRTIŠKA & ŽÁK

Roman Vrtiška a Vladimír Žák se potkali již při studiu na VŠUP, kde započali svoji spolupráci. Dohromady také absolvovali stáž na Alvar Aalto univerzitě v Helsinkách, kde byla jejich práce několikrát oceněna. Po absolvování studia na VŠUP v Praze se stali součástí nastupující svěží generace českých designérů vyznačující se širokou škálou zájmů a profesionálním přístupem k práci. Od té doby se řadí mezi vyhledávané a respektované tvůrce. Věnují se převážně projektům z oblasti architektury, interiérů a produktového designu. Jejich klienty jsou například: Adidas, Avast, Belda Factory, Brokis, Devoto, Egoé, Heineken, Jitona, Javorina, Moravské sklárny Květná, KKCG, Klier, Krušovice, Lasvit, Lugi, mmcité, Padok Investment, Pytloun hotels, Rim, Ruukki, Šalanda, Tereza Maxová, Teroforma, U1, USSPA, UP závody, Verreum, ad. Od roku 2016 vedou Ateliér designu nábytku a interiéru (D2) na VŠUP v Praze.

www.vrtiskazak.com

ODDO architects navrhují OD začátku DO konce

Rozhovor s Lenkou Křemenovou z ateliéru A1 architects

Realizace fit-outů je často extrémní sport

Ondřej Chybík z Chybik+Kristof Architects

E-book: Česká architektura uprostřed pandemie

Bilbao efekt v české architektuře II.

Kaplicky Internship 2020 vyhrál hangár pro vzducholoď

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU