Kam sahá historie značky Pergo?

Geneze švédské výroby laminátových podlah

Partnerský článekPergo

Švédská chemická společnost Perstorp vyráběla v sedmdesátých letech minulého století laminátové desky, parapety, stěnové panely a další. V roce 1977 se vyčlenila komise, jejímž úkolem bylo navrhnout nová využití pro vysokotlaký laminát. A právě v tomto roce se začala psát historie laminátových podlah Pergo. Po úspěšném vývoji a prvotních testech byla v roce 1979 uvedena do výroby první vlaštovka. Z nápadu tak vznikl první výrobek a později celá výrobní divize.

První laminátová podlaha se ve Švédsku začala prodávat na počátku osmdesátých let. V roce 1989 byla poté uvedena na trh značka Pergo (zkrácenina slov Perstorp Golv). Na veletrhu Domotex v Německu byla firma prvním a jediným výrobcem laminátových podlah. V devadesátých letech byly laminátové podlahy Pergo představeny ve Spojených státech a o několik let později také na asijském trhu.

Kvalita a inovace

Hlavním posláním firmy je do interiérů přinést dlouhotrvající krásu. Výrobce klade důraz také na kvalitu a inovace. Podlahy Pergo jsou typické svou trvanlivostí a vynikající odolností proti opotřebení, nárazu nebo poškrábání. Ochranu zaručuje technologie TitanX, kterou společnost Pergo vynalezla v roce 1995. O čtyři roky později podala první patent na vertikálně spojované desky, které se později staly technickým standardem v celém odvětví.

Patentovanou technologii uzamykání spojů click joint a reliéfně zdobená prkna s realistickou strukturou povrchu uvedla firma v roce 2001. U příležitosti oslav třicetiletého výročí v roce 2009 firma představila inovativní technologii PerfectFold. Dalším mezníkem se stává rok 2013, kdy společnosti rozšířila svou působnost a díky vstupu na trh s dřevěnými a vinylovými podlahami se stala multi-kategoriální značkou.

Pergo i dnes vynakládá velké úsilí při inovování a zdokonalování vlastností svých produktů. Podlahy, jež se vyrábí v závodě Unillin v Belgii, se vyznačují mimo jiné odolností proti žáru a ohni, nízkou hlučností nebo antistatickým povrchem. Z širokého sortimentu výrobků mají klienti na výběr z rustikálních či moderních vzorů dlaždic, na své si přijdou také příznivci dřeva a parket.

Další články:

Prostorové kouzlo domu s třešní

Dřevěné rámy představují demokracii ve stavebnictví

Vltavská filharmonie s dánským rukopisem

Budoucnost pražských sportovišť

Vzdušný loft od B² Architecture

Architekti kanceláří: Studio Perspektiv

Vrtiška & Žák: Lidé za námi nechodí, aby dostali průměr

Sám sobě dvorem

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU