Firma P3 Logistic Parks obsadila velkou open space kancelář v pražské kancelářské budově Florentinum. Společnost tvoří mezinárodní tým a menší tým zabývající se lokálními operacemi. V rámci expanze firmy se její vedení rozhodlo vyčlenit českému týmu vlastní kancelářské prostory.
Nové prostory od YUAR
Na ploše 250 metrů čtverečních, která se nachází hned naproti stávající kanceláři, vytvořili architekti z ateliéru YUAR přístavbu k hlavní kanceláři, jež může fungovat také samostatně. Spojení mezi oběma pracovními prostory zůstává v podobě hlavního koridoru a v létě prostřednictvím rozlehlé terasy, jež spolu sdílejí.
Navzdory omezenému prostoru nabízí nová kancelář veškeré pohodlí; zasedací místnosti, focus zóny, telefonní budku, kuchyňku, sdílená pracovní místa a neformální odpočinkové zóny. Tyto funkční prvky jsou dále využity k rozdělení jednotlivých oddělení v rámci kancelářského prostoru a k vytvoření soukromí bez použití skutečných stěn.
Díky omezení fyzických zdí a vhodnému umístění prosklené zasedací místnosti mohli architekti naplno využít prostoru. Dveřmi není odděleno ani jedno pracovní místo, což vede k posílení firemní identity a lepší komunikaci mezi zaměstnanci firmy. Oddělení, která potřebují více soukromí, například finance, najdeme na východním konci, vizuálně a akusticky oddělené skříní, aniž by však pracovníci ztratili kontakt s okolím.
Útulné alpské dřevo
Návrh spočívá ve vytvoření tmavšího útulného jádra s navazujícími pracovními plochami okolo ve světlých oblastech. Útulnost podtrhuje výběr materiálu; dřeva a tapet ze skutečných přírodních materiálů z rakouských Alp. Vstupní prostory s opláštěným stropem a stěnami pomocí dřevěných čtverců vychází z japonské architektury. Čtverce ze dřeva se opakují v knihovně nebo v hot desk zóně.
„Japonské stavby a interiéry vykazují řád, strukturu a přehlednost – toto bylo hlavní téma, které se do kanceláří mělo propsat,“ říká o návrhu kanceláří pro P3 Logistic Parks architektka Martina Zachariášová z ateliéru YUAR.
Promítli jste zaměření firmy do designu kanceláří? Pro kolik zaměstnanců je kancelář navržena?
V kanceláři pracuje 27 osob. Klient se zaměřuje na logistiku, toto oddělení je ale specifické, čili zaměření firmy nebylo inspirací pro samotný návrh. Inspirovali jsme se tradičními japonskými domy. Japonské stavby a interiéry vykazují řád, strukturu a přehlednost – toto bylo hlavní téma, které se do kanceláří mělo propsat. Dále částečné užití přírodního materiálu – dřeva – pak byl oboustranný návrh od klienta a z naší strany.
Nastaly během realizace zásadní změny?
První návrh přestavby se výrazně nelišil od finálního návrhu. Koncepčně jsem se drželi původního rozvržení a náplně. Jednalo se o standardní proces, čili nastaly drobné úpravy v souvislosti s technologiemi. Upravil se lehce návrh dřevěných struktur a jejich rozsah. Během tendru jsme také hledali alternativy k některým povrchům v souvislosti s cenou.
V čem je podle vás návrh specifický a odlišný od jiných vašich realizací?
Svou velikostí a kapacitou. Typově se jedná o velmi zabydlený interiér na celé ploše, oproti jiným projektům, kde jsou takto detailněji řešeny pouze menší zóny.
Bylo požadavkem zadavatele použití stěny Organoid? Jak jste řešili akustiku?
Užití Organoidu nebyl požadavek zadavatele, nicméně při první prezentaci klientovi se materiál zalíbil, a proto jsme jej pak použili ve větší míře než byl původně uvažován. Pro odhlučnění pracovních míst v otevřeném prostoru jsme použili akustické podhledy, akustické obklady na stěnách a polepy z přírodních materiálů na sklech. Užití vliesových tapet mělo na akustiku taktéž vliv. V neposlední řadě je to také celkové členění prostoru, které zvukovou vlnu rozbíjí.
YUAR architects
YUAR architects založil před čtrnácti lety autorizovaný architekt Lukáš Janáč, který společně se svým týmem dnes patří k nejúspěšnějším realizátorům kancelářských interiérů v České republice. Architekti se specializují na realizaci kancelářských interiérů a korporátní architektury. Služby nabízí formou Design & Project management, při kterém architekt přebírá plnou odpovědnost za proces, termín a budget. Za svoji práci získali YUAR architects řadu ocenění v soutěžích Zasedačka roku, Kanceláře roku a další.
Další kancelářské interiéry:
Kanceláře v bývalé Baťově fabrice