Hravé kanceláře Wargaming

Rozšíření a rekonstrukce kanceláří podle Tétris

tétris
Partnerský článekTétris

Hra World of Tanks společnosti Wargaming se stala celosvětovým fenoménem s více než 200 miliony uživatelů. Málokdo však ví, že její pražská pobočka hraje významnou úlohu při vývoji a marketingu jejich úspěšných počítačových her. Vzhledem k rychlému rozvoji a růstu počtu zaměstnanců se firma rozhodla rozšířit a upravit své kanceláře umístěné v Praze 8.

Hlavním úkolem pro tým architektů ze společnosti Tétris bylo vymyslet a realizovat propojení původních a nových prostor. Kanceláře se nacházejí ve dvou patrech. Jedno patro bylo v té době již hotové a bylo třeba jej jen přepracovat. Druhé patro bylo dalším prostorem pro nově přijaté zaměstnance, a proto bylo potřeba jej navrhnout od základu. Firma Wargaming se během jednoho roku rozrostla z původních cca 120 zaměstnanců na nynějších 250. Nyní zde pracuje 34 národností a nadpoloviční většinu osazenstva tvoří muži.

Lucie Loudová, ředitelka rozvoje obchodu společnosti Tétris Česká Republika a Francesco Ugliano, generální ředitel české pobočky Wargaming, v rozhovoru přiblíží vznik návrhu rekonstrukce kanceláří a provedou novými prostory firmy s válečnou tematikou.

Jaké bylo zadání pro Tétris?

Lucie Loudová: Zadání znělo jednoznačně, a to obě patra kreativně sjednotit a prezentovat společnost tak, aby bylo hned zřejmé, že se jedná o místo, kde vzniká nejprodávanější hra World of Tanks. Požadavek klienta zahrnoval také vytvoření příjemných a pohodlných zasedacích místností, společných prostor a speciálního místností pro streamování her na obou podlažích.

Jaké byly vaše potřeby a očekávání od tohoto nového prostoru?

Francesco Ugliano: Od začátku jsme věděli, že potřebujeme vytvořit další patro navíc a vytvořit co nejlepší komunikaci našich projektových týmů mezi těmito dvěma poschodími. Obě patra potřebovala vizuálně sjednotit. Potřebovali jsme vytvořit co nejpohodlnější a nejkomfortnější zasedací místnosti, společné prostory a streamovací místnosti na obou podlažích dohromady. A rozhodně jsme věděli, že chceme vytvořit krásnou recepci/kavárnu, abychom mohli přivítat všechny nově přijaté lidi a poskytnout útulný prostor pro naše zaměstnance k setkávání a relaxaci. Navíc jsme věděli, že recepce a společenská kuchyň musí být kreativní, poutavá a koherentní s naším bestsellerem „World of Tanks“.

Zasedací místnosti vás rázem přenesou do hry Wargamingu, barevné podhledy a kulatá světla přispívají k zjemnění atmosféry.

Jak vám společnost Tétris pomohla inspirovat se podstatou vaší značky a využít ji k vytvoření dokonalého místa, kde se bude vašim zaměstnancům dařit?

Francesco Ugliano: Musíme říct, že nám Tétris od začátku velmi pomohl. Vzhledem k tomu, že se Tétris ujal všech činností: návrhu, detailních výkresů i celé stavby, bylo snadné sdělit všechny naše aspirace na prostor, aby byl pro naše zaměstnance co nejpohodlnější. Společnost Tétris přinesla nové nápady a zároveň se držela naší firemní identity válečné atmosféry a ducha. Na druhou stranu skvěle vymysleli, jak vše zjemnit a odlehčit, když je na stěnách obklopují tanky, lodě a letadla. Cítíme se tam skvěle, spolu se vším tím pěkným nábytkem a komfortními prostory. Musím také dodat, že Tétris nepodcenil akustiku prostoru a nábytku a jejich řešení akustiky je pro nás naprosto dokonalé.

Co vás inspirovalo k vytvoření/navržení tohoto prostoru? Jak je identita značky prezentována v designu kanceláře?

Lucie Loudová: Ve všech prostorách od zasedacích místností až po běžná pracoviště jsme použili tapety s motivy tanků, lodí a letadel. Každý návštěvník nebo zaměstnanec má neustále pocit, že je ve válce, což bylo to, co si klient přál. Kromě velkoformátových obrazů na stěnách je také ve společné cafetérii nad stolem umístěno světlo ve tvaru tanku. To je první, co návštěvník uvidí, když vejde do kanceláří společnosti Wargaming. Světlo/tank na něj míří a ten se tak rázem dostává do přestřelky. Nově příchozí totiž stojí přímo na výbuchu na podlaze.

Srdcem celého prostoru se stala vstupní hala s cafeterií, která poskytuje zaměstnancům a návštěvám příjemný prostor k vzájemné komunikaci a odpočinku například u hraní počítačových her nebo u stolního tenisu.

Jaký byl další přístup k designu těchto jedinečných prostor? Čím byl projekt ještě výjimečný?

Lucie Loudová: Komplexní přístup k designu interiéru podtrhuje volba válečných barev použitých při válečných hrách: červená, černá a šedá. Tato kombinace byla zjemněna použitím dřevěných prvků, stejně jako použitím jemných tvarů a zaoblených rohů, které zjemňují bojovou atmosféru pracoviště.

Dostatek malých zasedacích místností zase umožňuje přímou a nerušenou komunikaci s klienty a online spojení s kolegy, kteří pracují z domova. Naši designéři skloubili několik klíčových funkcí – zaměřili se především na vytvoření podmínek pro spolupráci a kreativitu a současně uspořádali prostor tak, aby měl každý klid na své úkoly.

Je zde několik druhů míst k sezení, zasedací místnosti, společné prostory podporující kreativitu, atypické dělící psací stěny a otevřený strop s akustickými podhledy. Podlaha byla částečně vyměněna za nové koberce a byly aktualizovány technologie. Perfektně technologicky vybavená streamovací místnost se zelenou stěnou a dokonalým akustickým řešením byla pro společnost Wargaming nutností.

V kanceláři Wargaming je také mnoho prostor pro soustředěnou a nerušenou práci.

Vyskytkly se v průběhu projektu nějaké výzvy, kterým jste museli čelit?

Lucie Loudová: Kvůli pandemii Covid, která zcela změnila podmínky pro práci v kanceláři, byl návrh přizpůsoben novému pracovnímu stylu, kdy část týdne jsou lidé osobně přítomni v kancelářích a část pracuje doma. Přitom lidé, kteří jsou v kanceláři přítomni, se musí zároveň cítit bezpečně. V nových kancelářích  byly zajištěny dostatečné rozestupy, které jsme vyřešili použitím jemných mobilních zástěn a skleněných příček oddělujících pracoviště. Velká pozornost byla věnována akustickému řešení interiéru a světelné atmosféře.

Jaké jsou Vaše pocity teď, když jsou kanceláře hotové?

Lucie Loudová: Pro nás je nejdůležitější, že klient a jeho zaměstnanci jsou v nových prostorách spokojeni a to je pro Tétris největší odměna. Celý projekt se uskutečnil za komplikovaných podmínek v průběhu koronavirové pandemie, ale navzdory tomu se podařilo vytvořit nejen krásný, ale také funkční prostor, což potvrzuje nominace mezi nejlepší projekty soutěže Kancelář roku.

Obecně řečeno, kanceláře Wargamingu mají vše, co by měla mít kancelář budoucnosti. Má jedinečný design, který vás okamžitě přenese do světa Wargamingu. Pracovní a kolaborativní prostory a zasedací místnosti díky designu inspirují všechny ke kreativní práci. Zároveň prostor nabízí dostatek soustředěných míst pro koncentraci a také telefonní místnosti. Dokonale technologicky vybavená streamovací místnost se zelenou stěnou je pro herní společnost nezbytností, stejně tak dokonalé akustické řešení. Navíc projekt dodržel všechna přísná kritéria z hlediska udržitelnosti (použití surovin, jako je dřevo, použití koberců s technologií Cradle to Cradle®, která pomáhá maximalizovat zdraví a pohodu lidí).

Pečlivě připravený návrh osvětlení přispěl k vytvoření příjemné atmosféry v tomto polouzavřeném prostoru i v dalších nově navržených prostorách.

Jaké jsou vaše dojmy a pocity z tohoto nového prostoru po dokončení prací?

Francesco Ugliano: Společnost Tétris přinesla nové nápady a zároveň se držela naší firemní identity a atmosféry a ducha Wargamingu. Je to přesně to, co by měla mít společnost Wargaming ve svých kancelářích. Je plná identity naší značky a našich barev. Všichni máme rádi svou práci, a tak když vejdeme do naší recepce a vidíme na podlaze střelu z tanku nebo když sedíme pod světlem, které vypadá jako skutečný tank, víme, že jsme doma. Víme, že jsme ve správné firmě, pro kterou chceme pracovat. Jsme velmi rádi, že jsme tuto práci svěřili společnosti Tétris. Cítíme se tu skvěle.


Další kancelářské interiéry:

Futuristické kanceláře Livesport od studia Reaktor

Kanceláře DDB Prague

Kanceláře Cisco od Ateliéru Kunc architects

Kanceláře firmy Melowntech od studia AEIOU

Kanceláře Alza

Kanceláře roku mají své vítěze

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU