S novými kancelářemi pro pražskou pobočku estonského start-upu Pipedrive si jejich autoři pěkně vyhráli. Studio Perspektiv vsadilo na nápaditost, která se snoubí s mírnou provokativností a rafinovanou hravostí strukturovaných materiálů a barev. Architekti navrhli kanceláře, které jsou doslova zosobněním well-beingu zaměstnanců firmy. Ti se tu totiž musí cítit jednoduše dobře. Za tím vším hledejme kulturu samotné firmy Pipedrive, jejíž byznys stojí na vývoji CRM softwarů (řízení vztahu se zákazníky). Přísná hierarchie tu nepanuje, natož v samotném prostoru.
Sezení na barevných pufech
U vstupu do kanceláří jistě zaujme netradiční zasedací prostor. Kromě klasických zasedaček, architekti navrhli velkorysý eventový prostor s posedovým schodištěm. Posunutím pojezdných modulárních dveří pak vzniká místnost pro soukromé akce, které neruší zbytek kanceláří. Chytré řešení pro zvýšení kapacity představují barevné pufy na sezení, které jsou uložené v atypické tribuně. Po ukončení akce se může osazenstvo volně přesunout na bar, kterému dominuje neon odrážející se v zatmavených zrcadlech za barem.
Na fotbálek i do sauny
V karlínských kancelářích se střídají velkorysé společenské prostory s intimními a tajuplnými zákoutími. Příkladem může být sauna, která k severské kultuře neodmyslitelně patří. Architekti mysleli také na fanoušky aktivního odpočinku: ti jen o kousek dál najdou relaxační místnost s herní konzolí a fotbálkem. Místnosti vévodí výrazná grafika, která se násobí v tmavé zrcadlové stěně a dokáže strhnout ke hře. Vínově podbarvený strop pak dodává na větší útulnosti.
„Zaměstnanci saunu využívají dennodenně. Musela být opravdu prostorná, protože se tu dokonce konají meetingy,“ vysvětluje spoluzakladatel studia Perspektiv, architekt Ján Antal.
Netradiční je ve společnosti Pipedrive také firemní kultura. Pracuje se zde v kmenech neboli týmech, které se vždy staví na míru danému projektu. Jeden kmen většinou čítá kolem dvanácti lidí, což museli architekti zohlednit i při dimenzování jednotlivých místností. V prostoru se celkově nachází osm zasedacích místností pro nejrůznější příležitosti. I vybavení svým způsobem provokuje, a to kombinací různých křesel, stolů ve tvaru banánu, dřevěných podhledů, výrazných barev i grafiky. Názvosloví se zde nese v neformálním duchu, inspiraci světem geek fantasy můžete zažít na Nástupišti 9¾ nebo v baru Narnia.
„O zaměstnance je tu opravdu skvěle postaráno, nejrůznější vychytávky najdete skoro na každém metru. Well-being je pro firmy stále důležitějším tématem a naším úkolem je v interiéru zohlednit i ty nejvyšší nároky,“ říká architekt Ján Antal.
Barevné oživení
Nejen firemní kultura, ale i dosavadní vizuální identita se propsala do nových kanceláří Pipedrive. Tou je sytě zelená barva, kterou architekti sice šetřili, ale využili ji tam, kde ohraničuje jemné kontury. Nepůsobí tak v prostoru křiklavě rušivě, naopak podtrhává jeho silná místa. Odvážné jsou nejen barvy, ale i kresba dřeva. Celým prostorem se line sjednocující prvek jasanové dýhy a strakaté keramické dlažby. „Pracovali jsme s kombinací přírodních materiálů a výrazných barev, které vytvářejí dynamický kontrast a odkazují k digitalitě. Hledali jsme rovnováhu mezi provokativností a neutralitou,“ popisují architekti.
Zaměření start-upu na CRM softwary se promítá do černobílých ilustrací na zdech. Tapety vytvořené na míru v ateliéru Perspektiv, názorně ukazují, čím se firma zabývá. Autorkou grafik je ilustrátorka Adéla Pivoňková, která vysvětluje: „Série čtyř grafik znázorňuje hlavní činnosti firmy. Systém CRM softwaru je představen v jednotlivých krocích, a převádí tak abstraktní procesy do vizuální podoby. Černobílá kombinace a styl grafik tvořených převážně z geometrických tvarů odrážejí podobu digitálního světa a současně kanceláři dávají osobitější rozměr.“
Autoři architektonického řešení: Ing. arch. Ján Antal, Ing. arch. Eva Schilhart Faberová | Perspektiv
Rok realizace: 2020
Lokalita: Praha 8 – Karlín
Plocha: 1400 m²
O studiu Perspektiv
Studio Perspektiv v roce 2015 založili architekti Martin Stára a Ján Antal. Ateliér od svého vzniku vytváří inovativní řešení pro kancelářské, rezidenční i komunitní projekty, na nichž nyní spolupracuje přes 25 architektů v kancelářích v Praze a Bratislavě. Realizace technologického hubu ICT giganta EOH studiu přinesla ocenění v kategorii Interior Architecture soutěže German Design Award 2020 a zařazení mezi pětici světově nejlepších projektů nominovaných na ceny Frame Awards 2020 v sekci Small Office of the Year. Po úspěchu s coworkingovým centrem Base4Work, za níž obdrželi prestižní Interior Design Award – project honoree, studio nově navazuje realizací další pobočky coworkingu v historické budově Jurkovičovy Teplárny v Bratislavě.
Aktuálně architekti připravují mezinárodní projekt kanceláří v Berlíně o ploše 12 000 m². Komunitní sekci studio letos nově rozšířilo o vítězný návrh náměstí u Masarykova nádraží nebo koncepční studii revitalizace prostoru před Průmyslovým palácem na Výstavišti v Holešovicích. Studio pod hlavičkou Perspektiv Living navrhuje také rezidenční projekty – rekonstrukci horského hotelu v Krkonoších, byt v historickém centru Bratislavy nebo luxusní lofty v Karlíně. V letošním roce se Perspektiv zařadil mezi TOP 100 českých architektonických ateliérů vybraných časopisem ARCHITECT+.
Další kancelářské interiéry:
Kanceláře Fortuna Entertainment Group od studia Perspektiv
Futuristické kanceláře Livesport od studia Reaktor
Kanceláře Cisco od Ateliéru Kunc architects