Futuristické kanceláře Livesport od studia Reaktor

Nová generace flexibilních kanceláří 2.0

reaktor

Livesport patří mezi největší světové poskytovatele výsledků sportovních utkání a dalších rychlých informací z oblasti sportu. Livescore, výsledky, tabulky a statistiky vytváří piloti posádky společnosti Livesport. A právě pro ně navrhli architekti studia Reaktor jedinečné pracovní futuristické prostředí. Výsledný model nové generace flexibilních kanceláří 2.0 aspiruje na pozici inspirativního lídra, hledajícího nový směr. Architekti v tomto návrhu úspěšně odstartovali průzkumnou sondu do budoucnosti kanceláří v postcovidové éře.

Dynamičnost a vytrvalost

Ve sportovních utkáních jde o každou vteřinu. Dynamicky řešený půdorys pracovního prostředí pro tým Livesportu tak připomíná ciferník. Všechna svítidla, podhledové lamely, akustické panely, stěny tzv. transformerů i podlahové linie směřují do pomyslného jádra, srdce společnosti. Kanceláře jsou místem pro soustředěnou práci, open space je určen pro brainstormingy a živé diskuse. Zabudovaná otočná křídla rozdělují open space na menší uzavřené kanceláře a pomáhají tak dotvořit agilní prostředí. Zajímavé řešení průhledů umožňuje nahlédnout do zasedacích místností, přesto není narušen dostatek soukromí pro jednání.

Kokpit pro dokonalé soustředění

Nastavitelná ramena pro monitory, výškově nastavitelné stoly nebo chirurgická svítidla jsou základním vybavením kanceláří. Automatizované židle Cosm se perfektně přizpůsobí tělu bez nutnosti nastavení. Každý zaměstnanec má svůj vlastní kokpit dokonale vybavený pro soustředěnou práci. V plechových stěnách jsou pak zabudovány televize pro synchronizaci výkonů týmů.

Cílová rovinka

Orientačním bodem celého variabilního a pestrého prostoru je atrium, které přitahuje energii a lidi jako magnet. Neformální prostředí atria plného zeleně je místem, kde piloti nabírají energii pro další let. Okružní dráha je určena pro pohyb pilotů na hooverech, monokolech či koloběžkách. Koncept tzv. „well being“ se promítl také do kvalitní akustiky a ergonomie prostoru s možností přizpůsobit se potřebám zaměstnanců firmy Livesport.

Kanceláře 21. století

Kanceláře Livesportu ocenila porota letošního ročníku prestižní soutěže Kanceláře roku, v níž obsadily první místo v kategorii Kanceláře 21. století. Cílem soutěže je ocenit firmy, které se snaží, aby vytvořily zaměstnancům ideální pracovní prostředí. Porotci soutěže hodnotili především celkový design a atmosféru interiérů. Důraz kladli na výjimečný design, inovace a v neposlední řadě na spokojenost zaměstnanců. Mezi hlavní trendy letos patřilo propojení pracoviště a domova, nadstandardní prostředí a ohled na zdraví.

„Než zůstat architekty samotáři, utvrzenými ve svých vlastních sólo představách, začali jsme budovat smečku, sehraný kolektiv,“ říká v rozhovoru Jakub Heidler.

Jak a kdy vznikl Reaktor?

Reaktor založili čtyři architekti jako platformu určenou k setkávání lidí. Už nás nebavilo improvizovaně po večerech každý u sebe doma „šmudlat“ rodinné domky. Sílu jsme hledali v týmové spolupráci, zpětné vazbě a střetu myšlenek. Než zůstat architekty samotáři, utvrzenými ve svých vlastních sólo představách, začali jsme budovat smečku, sehraný kolektiv.

Realizujete projekty komerčního, veřejného i soukromého charakteru. Co je vám nejbližší?

Všechny tři kategorie jsou v něčem zajímavé, mají však propojující element. Ať se jedná o rodinný dům, wellness či náměstí, vždy navrhujeme pro lidi. Baví nás zkoumat jejich potřeby, chování a vnímání architektury. Ve volném čase cestujeme po inspirativních budovách, abychom si kvalitní realizace vyzkoušeli na vlastní kůži, prožili se vším všudy a popovídali si s uživateli. Ti vám nejlépe prozradí, jak dům funguje či naopak nefunguje.

Jaký projekt byl zatím nejnáročnější?

V projektu Vidoule se střetávají zájmy soukromého a veřejného sektoru. Náročný je tedy tím, že je spojen s politikou a názory lidí, kteří již v dané lokalitě bydlí. Svým rozměrem je také z projektů největší a jsou zde složité městské vazby.

Jak se promítly proměny kancelářského prostředí do vašich ostatních návrhů kanceláří?

Po roce stráveném v izolované domácí pracovně či v obývacím pokoji na online telefonátech se těšíme na lidský kontakt, přímou výměnu názorů a sdílené emoce z úspěchu či pracovního stresu. Utilitární pracovní prostředí se proměnilo v prostory sloužící především k setkávání lidí a osobnímu kontaktu. Kanceláře tak mohou připomínat kavárnu, klubovnu či kulturně vzdělávací instituci.

Jak vznikaly nápady pro futuristické kanceláře Livesport?

Hledali jsme propojení firemní filosofie, DNA společnosti a samotného prostoru. Inspirovali jsme se tématem budovy jako funkčního stroje, který pojmenoval již Le Corbusier v počátcích 20. století. Zkoumali jsme principy pohyblivých strojů, hodinového strojku a urychlovače částic.

Tvorbu zakládáte na synergii mezioborové spolupráce. Můžete nám přiblížit, jak to funguje?

Založili jsme vedle našeho studia malý coworking nazvaný Přístav, ve kterém se sdružují stavaři, inženýři, grafici, 3D artisti, krajináři, fotografové. Celkem tak má cca 50 členů včetně Reaktoru. Díky tomu, že sedíme spolu, daří se nám do ranných fází procesu navrhování zapojovat odlišné profese silně provázané s tvůrčím řemeslem. Mnohdy nám to pomáhá najít neprozkoumané cesty a dívat se na zadání z jiného úhlu pohledu.

Váš tým tvoří více než 20 členů. Jak probíhá vaše spolupráce?

Na každý projekt sestavujeme tým 2 až 4 architektů, který funguje samostatně. Hodně se soustředíme na analýzu lokality, spolutvorbu zadání. V počátku navrhování se agilně scházíme denně a nad skicami a šmírovacím papírem vyvíjíme kvalitní koncept. Finálním výstupem je vždy silný příběh, který reaguje na kontext, požadavky a unikátní řešení.

Na jakých projektech nyní pracujete?

Věnujeme se několika zahraničním zakázkám – rekreačním areálům na Slovensku a Zanzibaru, projektujeme pár bytových domů za Prahou a kreslíme fit-out osmipatrového mediálního domu.

Jaké máte plány do budoucna?

Aktivně zapojit virtuální realitu a jiné moderní zobrazovací technologie do výstupu naší práce. Chceme rozvíjet témata městského bydlení, moderních kanceláří a volnočasové infrastruktury. Plánujeme vybudovat trvalou zahraniční spolupráci a navázat kontakt s jinými architektonickými ateliéry.


Reaktor

Studio Reaktor staví silné architektonické příběhy. Svou tvorbu architekti zakládají na synergii a vazbách mezioborové spolupráce. Do procesu navrhování zapojují grafiky, krajináře, stavaře a další specialisty, a to s cílem dosáhnout perfektního výsledku. Štěpí standardní zadání, taví staré a zajeté koleje, aby se dostali k jádru každého projektu. Nachází cesty, jak zlepšovat prostředí, ve kterém žijeme.

Další kancelářské interiéry:

Kanceláře DDB Prague

Kanceláře Cisco od Ateliéru Kunc architects

Kanceláře firmy Melowntech od studia AEIOU

Kanceláře Alza

Kanceláře roku mají své vítěze

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU