Dům s výhledy na krkonošskou scenérii

Horské bydlení od Fránek Architects

Partnerský článekM&T

Uprostřed chráněné přírody, čtyři kilometry od nejbližší obce, se nachází rodinný dům s prosklenou celou jihozápadní fasádou. Každý pokoj se tak stává soukromou pozorovatelnou nikde nekončícího panoramatu.

Rodinný dům se nachází v Krkonošském národním parku, což jeho obyvatelům skýtá ničím nerušený klid a zároveň i výhledy do všeobjímající okolní přírody s horským reliéfem. Tato skutečnost však měla vliv na projekt domu, jehož podobu bylo třeba konzultovat s ochranáři přírody a příslušnými úřady, které ji musely schválit.

Pro návrh domu oslovili majitelé Ing. arch. Zdeňka Fránka z architektonického ateliéru Fránek Architects, který přibližuje jedno z omezení, jímž bylo třeba se řídit: „Vzhledem k umístění stavby uprostřed chráněného území bylo třeba dodržet přísné regule jejího návrhu. Například nebylo úplně možné postavit dům na libovolném místě pozemku. Pro ulehčení jednání s úřady jsme proto šli ve stopě objektu, který zde původně stál a jehož půdorys nová stavba kopíruje.“

Spodní část objektu, jejíž základ tvoří železobetonová konstrukce, je zapuštěná do svahu. Ze severovýchodní strany, kde se nachází hlavní vchod domu, je tak zcela pod úrovní terénu, avšak z opačné, jihozápadní strany směrem od zahrady je přístupná. Hlavním vstupem se pak vchází do prvního nadzemního podlaží technologicky řešeného jako dřevostavba.

Střecha domu je dle přísných požadavků na vzhled stavby, ale i z podstaty horského prostředí sedlového tvaru se strmým sklonem. Krytinu suplují lepené modřínové latě, které architekt zároveň využil jako fasádní obklad celého domu. „Tím, že jsou latě lepené, nedochází k jejich kroucení a bez obav tak odolávají náročným klimatickým podmínkám horského prostředí,“ vysvětluje Zdeněk Fránek.

Velkolepé výhledy

Celá jihozápadní strana domu je v obou patrech prosklená a každému pokoji otevírá ničím nerušený výhled do krajiny. „Prosklení celých stěn bylo realizováno pomocí bezrámových oken značky Janošík, u kterých sklo zvenčí překrývá jejich nosné konstrukce. Fixní prvky jsou doplněné ve spodním patře francouzskými okny umožňujícími vstup na zahradu, v horním patře pak HS portálem vedoucím na balkón trojúhelníkového tvaru,“ říká architekt. Tyto otvíravé okenní prvky jsou vyrobené z modřínového dřeva, takže ladí s vnějším obložením domu.

Okna, ale i interiérové dveře architekt vybavil kováním MAXIMAL a MINIMAL z dílny českého výrobce M&T. „Tyto modely klik využívám ve svých návrzích velmi často. Líbí se mi, že se jedná o ucelené kolekce kování, které zahrnují produkty jak pro dveře, tak i pro okna,“ říká architekt Zdeněk Fránek a Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, k modelovým řadám doplňuje: „Kování MAXIMAL a MINIMAL mají téměř shodný design, rozdíl mezi nimi je ve schopnosti kování MAXIMAL nést ve své čelní ploše výplň z nejrůznějších materiálů, čímž je umožněno sladění s dekorem dveřních a okenních prvků.“ Oba typy klik navíc plně korespondují s minimalistickým stylem, ve kterém se nese celý interiér.

Účelná designová čistota

O počtu místností, jejich funkcí i designu měli majitelé od začátku jasnou představu. V podlaží přístupném hlavním vchodem se nachází obytná část s kuchyní, pracovnou, jednou ložnicí a hygienickým zázemím. Centrální obytná místnost je pak otevřená do krovu, ve kterém se nachází relaxační prostor pro meditaci a knihovna.

Spodní podlaží zapuštěné do svahu slouží jako klidová část domu – nachází se zde tři ložnice, koupelna s toaletou, dále prádelna a technická místnost. Jednotlivá podlaží propojuje točité schodiště. Na přání majitelů je celý prostor zařízen velmi jednoduše a ve světlých barvách. Světlé polyuretanové stěrky na podlaze doplňují bílé stěny, ve stejném ladění jsou řešené také koupelnové obklady, zárubně s interiérovými dveřmi a většina nábytkového vybavení. Designově čistá jsou také interiérová svítidla od firmy myLIGHT.

Účelně minimalisticky zařízený interiér nechává o to více vyniknout kráse panenské přírody za prosklenými stěnami, a tak maximalizuje vjem propojení interiéru s nekonečnou dálkou horské scenérie.

Technické údaje:

Rok realizace: 2017 – 2018

Zastavěná plocha: 225 m2

Užitná plocha: 376 m2

Konstrukce stavby: železobeton, dřevostavba

Fasáda: obklad z lepených modřínových latí

Střecha: lepené modřínové latě

Podlaha: polyuretanové stěrky

Výrobci a dodavatelé:

  • Okna: JANOŠÍK Okna-dveře
  • Dveřní a okenní kliky: M&T, kování MAXIMAL, MINIMAL, kliky-mt.cz
  • Světla: myLIGHT
  • Nábytek: Hema Puls

Architekt: Ing. arch. Zdeněk Fránek, ateliér Fránek Architects, www.franekarchitects.cz

Materiál byl připraven ve spolupráci se společností M&T, www.kliky-mt.cz.

Další články:

Hnízdo pro dva

Pokud nápad přežije časový odstup, stane se z něj Květ hlubin

Dva příběhy Ivy Hájkové

Umělec může být ekologický, ale je odkázán na konceptuální tvorbu

Gran Fierro II. od Formafatal

Největším tématem pro Pražany zůstává doprava, začínají ale řešit i nedostupné bydlení

Současnost Winternitzovy vily

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU