Kdo, co, kdy a kde? MINUTA tohoto týdne začne pragocentricky – záznamem z diskuze o zlepšení kvality života v hlavním městě, chystaným dalším gastroprojektem Manifesto a výstavou Antonína Tomáška v Kvalitáři. Dále pokračujeme úvahou o potenciálu NFT v architektuře a designu. Nakonec přidáváme tip na Chatu u rybníka, kterou jsme navštívili s novým elektrickým vozem Citroën C4.
Praha – město pro lidi
Hlavní město Česka je zároveň centrem kultury bohatým na historické památky, s pulzujícím společenským životem a fungující městskou dopravou. Rozvoj tohoto města jej však v některých aspektech negativně ovlivnil. V květnu 2020 podepsalo 40 spolků otevřenou výzvu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Jejím cílem je zlepšit kvalitu života ve městě tak, aby sloužilo především svým obyvatelům. Vyvrcholením projektu „Praha – město pro lidi“ pak bylo diskuzní setkání vedení města a odborníků, kteří debatovali nad problémy a příležitostmi hlavního města. Ať už se jednalo o vylidňování centra, dostupnost bydlení, udržitelnou výstavbu nebo provoz měst, všechna tato témata spojovalo jedno: „Co chybí Praze, aby se stala městem s nejlepší kvalitou života?”
Další Manifesto
Na Andělu vznikne podle návrhu architektů z ateliéru Chybík+Krištof po Florenci a Smíchově další gastronomický koncept Manifesto. V areálu dřívější vietnamské tržnice se do modulárních konstrukcí umístí třináct restaurací se dvěma bary. Projekt je příkladem reverzibilního designu, veškeré materiály a prvky totiž budou znovu využity ze smíchovského konceptu, který má nový Manifesto Anděl výhledově nahradit. Za vznikem tohoto sreetfoodového konceptu stojí společnost Penta Real Estate. Nové prostory pojmou až 500 hostů, termín otevření je očekáván v průběhu tohoto roku.
Antonín Tomášek: Touch
V galerii a platformě pro umění, design i architekturu Kvalitář bude od 9. června vystavovat svá díla konceptuální designér Antonín Tomášek. Autor se dlouhodobě věnuje práci s porcelánem a keramikou, jeho nové realizace Kostky, Vlna, Ryby nebo Buvolí hlava navazují na jeho práci na pomezí designu, sochy a nových médií. Do konce srpna si návštěvníci mohou prohlédnout jeho výstavu s názvem Touch, v níž se autor ptá: Jak se rodí náš vztah k objektům, jak se proměňuje a jak se vytrácí.
Je možné vytvořit dobrý design jako NFT?
„NFT mají éterickou a evokující kvalitu, která popírá, co by se mohlo stát, kdybyste se je pokusili zkonstruovat,“ píše ve svém článku na Dezeen Aaron Betsky.
NFT je nyní ve světě umění velmi často skloňovaným pojmem. Co se týče architektury a designu, také zde jsou unikátní tokeny tématem k diskuzi. S novou formu digitálního nákupu a prodeje umění i jiných médií se potýkají nejen umělci, ale také designéři a architekti. NFT jako takové by mohly fungovat jako forma „papírové architektury“ a nabízet tak vize a utopie bez záměru je realizovat. V architektuře a designu existuje dlouhá historie takových obrazů, řada designérů snila o plovoucích městech nebo objektech vzdorujících gravitaci. NFT tak mohou sloužit jako inspirace a posouvat běžné představy nad rámec toho, co víme. Problémem však zůstává cenotvorba těchto děl a jejich nejasná budoucnost.
Více o fenoménu NFT připravuje Daniela Kozáková v dalším díle seriálu Art & Investment.
Elektrická jízda za architekturou
Nabili jsme nový model Citroën C4 a vyrazili jsme na další ARCHITOUR. Plně elektrický vůz jsme si půjčili od autorizovaného prodejce Citroën vozů Autoport a vyzkoušeli jsme si tak elektrickou jízdu v prostorném SUV. Kam jsme vyrazili? K malému domku ve Vyklanticích, za jehož návrhem stojí ateliér 111 architekti. Dům inspirovaný tradičními rybářskými boudami, zasazený na břehu rybníka je jednoduchý i komplexní zároveň. Chata se skládá ze čtyř částí, tří vzájemně propojených hmot sloužící jako obývací část a jedné odtržené opodál. Architekti zde vytvořili minimalistický svět, kde jediným a jednotným velkorysým prvkem je velké okno nahrazující zeď. „Prosklená část funguje jako „oko“, které pozoruje svět,“ dodávají architekti.
Pokud se chystáte na výlet za architekturou i vy, inspiraci můžete hledat v jednom z našich článků. Elektrický vůz si vyzkoušejte na Citroën day, třeba se vám elektrojízda bude líbit stejně jako nám a vyrazíte s Citroën C4 na vlastní toulky za architekturou.
Minuty z minulých týdnů:
Afrika patří na mapu světové architektury
Vítkovu se blýská na lepší časy