QARTA o architektuře

Rychlý přehled postřehů ze světa architektury, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Tento týden se v MINUTĚ necháme provést architektonickým ateliérem QARTA Architektura. Architekti nás vezmou po stopách staronových budov, kde se potkává minulost s budoucností. Rekonverze zastaralých a nevyužívaných staveb jsou způsobem, jak budovat města, kde se dobře žije, pracuje a odpočívá. S ohledem na současné potřeby jsou prostřednictvím moderních prvků znovuoživeny stavby a budovy mající svou historii a jedinečné kouzlo. Pojďme se projít po místech, která se přizpůsobují novému světu a zároveň akcentují svou historii.

QARTA ARCHITEKTURA

QARTA Architekturaje kreativní studio s pestrou paletou ideových studií i četných realizací. Široké spektrum záběru vychází z vnitřní filosofie s důrazem na pestrost zadání. Četná ocenění jako Grand prix obce architektů, Best of Realty či Stavba roku jsou dle jednatelů Jiřího Řezáka a Davida Wittasska důkazem dotaženosti finálních produktů. „Základem naší práce je soustředění se na kvalitu života,“ říká Jiří Řezák. „Věříme, že precizní, detailní design, kreativita i důraz na celkovou estetiku jsou za přívětivostí našich domů, “ dodává David Wittassek.

Machine House

Začínáme na Karlíně, kde mají architekti z ateliéru QARTA své sídlo. Karlínské ulice jsou charakteristické svou industriální architekturou, v 19. století zde v rámci rozvoje strojírenské výroby vznikaly výrobní haly. Budova Energocentrály a Kotelny jsou tak charakteristickými prvky struktury čtvrti. Architekti zde podřídili úpravy převažujícímu původnímu vzhledu budov. Do dvoupodlažního prostoru vložili tři samostatně přístupná podlaží, jediným zásahem do samotné hmoty budovy byl nový světlík zapadající do dřívějšího stylu. Jedná se o moderní konverzi industriálního objektu, kde je využita předešlá struktura a vyniká tak původní rytmus budovy.

Bikini Berlin

Z Prahy se přesuneme na západ, do Berlína, kde můžeme vidět mnoho projektů, jejichž cílem je znovuoživit zašlé a zapomenuté stavby. Bikini Berlin je památkově chráněný objekt z padesátých let a oblíbeným místem QARTY ze studijních cest. Architekti ze studia Hild und K Architekten zde provedli rekonstrukci sídla bývalého textilního centra západního Berlína. Objekt prošel radikální revitalizací a jeho nová podoba nyní nabízí komerční, administrativní a ubytovací prostory. Vedle panoramatických výhledů na zoologickou zahradu a berlínské zelené plíce, poskytuje budova Bikini Berlin moderní prostor pro odpočinek a stává se oázou uprostřed města.

Five

Smysluplné využití brownfieldu můžeme najít také na pozemku bývalého tramvajového depa na pražském Smíchově. Objekt vozovny dostal novou funkci, architekti z ateliéru QARTA zde navrhli inovativní kancelářskou budovu Five. Moderní architektonický objekt navazuje na industriální tradici okolí a je začleněn do organismu města. V sedmipodlažní stavbě s prosklenou rastrovou fasádou se vedle kancelářských prostor nachází také obchodní parter. Budova Five má nejen skvělé umístění, tvoří především zdravé pracovní zázemí s technologiemi, které přispívají k trvale udržitelnému rozvoji a je tak vysoko nastavenou laťkou pro rozvoj celé čtvrti.

Vzdělávání a sport

Kromě privátních prostor má ateliér QARTA ve svém portfoliu také projekty z veřejné sféry. Ze staré tělocvičny pocházející z 60. let architekti vytvořili bránu atletů, skrz níž prochází sportovci na Tyršův stadion v Opavě. Vzdušná ocelová konstrukce je tvořena 3 kvádry, z toho jedna část levituje ve vzduchu.

Pro Vysokou školu polytechnickou v Jihlavě navrhli architekti z QARTA novou posluchárnu v souladu se soudobou architekturou a v minimalistickém střihu. Moderní koncept s industriálními prvky je v přímém kontrastu s původním areálem. Uvnitř haly s předsazenou fasádou umístili autoři návrhu amfiteátr, který umožňuje sezení až pro 333 studentů.

HafenCity

Jak přeměnit nefunkční přístav ve čtvrť 21. století? Aby mohla města růst, není potřeba rozšiřovat jejich území. Takto uvažovali také v Hamburku, kde došlo k revitalizaci obrovského území nedaleko centra města. Na proměně zanedbané části města na vyhledávanou oblast s promenádami, vzdělávacími i kulturními institucemi se podíleli například Richard Meier nebo Herzog & de Meuron. Podle architektů z QARTY je právě tento projekt pro Prahu velkou inspirací. Čtvrť HafenCity může jít příkladem rychlostí, kterou k obnově brownfieldu došlo i odvaze, jež vedení města tímto ukazuje.

HafenCity

Minuty z minulých týdnů:

Do města a z města

MINUTA podle Andrey Jaškové

MINUTA & beef architekti

Afrika patří na mapu světové architektury

Japonské tradice v novém

Vítkovu se blýská na lepší časy

Architektura s vášní pro beton

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU