MINUTA umění i architektury

Rychlý přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Červencové dny si zpříjemněte na výstavě v galerii Kvalitář. Až pojedete kolem pražského Hlavního nádraží, prohlédněte si další velkoplošnou malbu od umělců Obras a Akrobad. V Basileji otevřeli klubovou kancelář Vitra, kde jsou k vidění všechny nové i starší produkty značky, které jsou v souladu s nově vzniklými potřebami v době postcovidové. A ve francouzském městečku Arles otevřeli věž od Franka Gehryho. Architekt nepřekvapil překvapivou stavbou inspirovanou mimo jiné Van Goghovou Hvězdnou nocí.

Přejeme hezké čtení další MINUTY.

Galerie Kvalitář zve na výstavu

Do konce srpna v prostorách galerie Kvalitář můžete navštívit výstavu NEW HORIZONS. Jedinečný koncept propojuje oblast fotografického média a sochařských objektů. Výstava uvádí díla autorů Jakuba Berdycha Karpelise, Ivana Pinkavy, Tomáše Medka a Ondřeje Přibyla. Kurátorem této výstavy, jež nabízí pohled za horizont daného média, je Jan Dotřel, který ji uvádí:

Kontrast mezi surovou matérií a jemností myšlenky,
Tichost ukrytá v profánním tvaru,
Hloubka zaznamenaného,
Mikrokosmos pohlcující makrokosmos,
Rozkrytí

Další pražský mural

V rámci projektu MuralArt UM vznikla pátá realizace v průchodu z rušné Seifertovy ulice k železniční trati nedaleko Hlavního nádraží. Streetartoví umělci Obras a Akrobad vytvořili na desítkách metrů čtverečních velkoplošné malby evokující zážitek jízdy vlakem, pohyb a techniku. Mural s dominantním abstrahovým plánem Prahy je protkaný schématem železniční tratě a doplněný kabely a jiskrami. Projekt spadá pod program Umění pro město. Podle vedení města muraly pomáhají kultivovat zanedbané prostory, vysílají podněty k přemýšlení a zaplňují volné plochy ve veřejném prostoru kvalitním uměním.

Univerzitní městečko na Albertově

Karlova univerzita získala územní povolení pro vznik výukového a vědeckého pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty. Stavba Biocentra a Globcentra má začít, jakmile obdrží univerzita také stavební povolení. Návrh na dostavbu univerzitního areálu na Albertově vyhráli v architektonické soutěži architekti z ateliéru Znamení čtyř, kteří v minulosti navrhli například rekonstrukci synagogy na Smíchově.

Zatímco Biocentrum bude zaměřeno na poznávání živých systémů pro potřeby lidského zdraví, nových biotechnologií a ochrany biodiverzity, Globcentrum se bude věnovat studiem globálních změn. Obě centra by se měla vědcům i studentům otevřít v roce 2026, tedy o tři roky později, než byl původní plán. Stavby nabídnou výzkumné laboratoře, posluchárny nebo kavárny pro asi 1200 lidí. Podle Tomáše Zimy, rektora univerzity, bude celý kampus na vysoké technologické úrovni (chlazení budov, rekuperace tepla).

Jak má vypadat postcovidové pracoviště?

Vitra otevřela v Basileji první Club Office, klubovou kancelář, ve které představuje své novinky do kanceláří. Pracoviště vždy odrážely aktuální kulturní a společenské změny. Řady pracovních stolů, vystřídaly kóje, aby po nich mohl přijít koncept moderních open space kanceláří bez stálých pracovních míst. Kanceláře dneška slouží k setkávání se s kolegy a sdílením znalostí nebo zkušeností spíše než k soustředěné práci. Spolupráci a inovaci tak mají podpořit také nové produkty značky Vitra. Na necelých 300 metrech čtverečních vznikl prostor s veřejnými a poloveřejnými částmi, v nichž proměnlivost prostoru zajišťuje flexibilní nábytek. Ať už multifunkční Dancing Wall, modulární pohovku Soft Work nebo židle Tip Ton, všechny se dokáží přizpůsobit měnícím se požadavkům.

Věž v Arles od Franka Gehryho

Architekt Frank Gehry je průkopníkem nových přístupů k vytváření architektonické formy. Autor budovy Guggenheimova muzea v Bilbau, jež se stala architektonickým pojmem, navrhl věž ve francouzském městě Arles. Na 56 metrů vysoké věži je více než patrný rukopis tohoto kanadsko-amerického architekta, který se při navrhování stavby inspiroval románskou architekturou i uměním Vincenta van Gogha. Vež s fasádou z nerezové oceli bude sloužit jako rozhledna, prostor pro výstavy a vstupní pavilon do kulturního kampusu Luma Arles. Stavba je vyrobena z místních materiálů včetně zemědělského odpadu, řas a soli. Dále ji tvoří udržitelné prvky a část energie budovy pochází z obnovitelných zdrojů.

Minuty z minulých týdnů:

Výlet za architekturou s Terezou Komárkovou

Otevřené umění

Minuta zamyšlení s ateliérem archicraft

QARTA o architektuře

Do města a z města

MINUTA podle Andrey Jaškové

MINUTA & beef architekti

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU