Chceme prostřednictvím designu vytvářet lepší svět

Rozhovor s Tomášem Pfeiferem, kreativním ředitelem EMEA, Tétris

Partnerský článekTétris-db

Udržitelnost a ochrana životního prostředí není módním trendem, protože módní trendy odezní, ale nutnou podmínkou, jak zlepšovat život kolem sebe. A to tak, abychom předali našim potomkům planetu alespoň v takovém stavu, v jakém jsme ji převzali. Ve své podstatě se jedná o bytostnou filosofii života a tedy i architektury, která by se měla dodržovat. Všechny přední společnosti podnikající v architektuře a stavebnictví, včetně JLL a Tétris, si uvědomují, že udržitelnost a ohleduplnost k životnímu prostředí musí být klíčovým aspektem práce ve stavebnictví i v architektuře.

Tomáš Pfeifer, kreativní ředitel EMEA, Tétris, v rozhovoru vysvětluje, jak design souvisí s udržitelností a popisuje, jak může vypadat moderní kancelář využívající udržitelný design. Zavede nás také do nizozemských kanceláří InteriorWorks, kde architekti použili přírodní a biofilní prvky, přirozené osvětlení a materiály z recyklovaného skla a dřeva, díky čemuž pobyt v kanceláři připomíná procházku parkem.

Jak souvisí design s udržitelností?

Začal bych od definice. Udržitelnost se zaměřuje na uspokojování potřeb současnosti, aniž by byla ohrožena schopnost budoucích generací plnit jejich potřeby a design je způsob, jak uspokojovat potřeby lidí. Propojení je tedy, myslím, nasnadě. Udržitelný design se snaží snížit negativní dopady na životní prostředí, zdraví a pohodlí uživatelů budov, a tím zlepšit jejich výkonnost. Udržitelný design není jen pro naše vlastní blaho, ale je to cesta k lepší budoucnosti. Naše generace pochopila, že můžeme a musíme mít pozitivní dopad na to, co děláme. Je toho tolik, co můžeme udělat, a teď je ten správný čas jednat. My v JLL a Tétris chceme vytvářet lepší svět prostřednictvím designu.

V roce 2020 jsme proto navzdory pandemii COVID-19 nezaháleli. Specializovaná pracovní skupina tvořená 16 pracovníky více než sedmi národností vytváří inspirativní přístup pro naše týmy a klienty s cílem postavit udržitelnost do centra designu. Vypracovali jsme „Kodex udržitelnosti“, který do detailu popisuje přístup společností Tétris a JLL k udržitelnosti zahrnující udržitelný přístup ke klientům, pracovnímu prostoru, lidem i k dodavatelům. V tomto dokumentu mimo jiné Tétris detailně specifikuje osm důležitých bodů, na které se mají naši architekti a designéři při navrhování interiéru zaměřit a přistupovat k nim z pohledu udržitelnosti: materiály, nábytek, světlo, ovzduší, voda, komfort a pocit osobní pohody, příroda v interiéru, inovace.

Máte nějaký konkrétní projekt, kde udržitelnost hrála velkou roli?

Tétris každým rokem celosvětově v rámci našich cen Tétris Design Awards oceňuje naše nejlepší projekty. A v roce 2020 jsme udržitelnost umístili do centra ocenění a uznání tím, že jsme vytvořili speciální kategorii, která vyhlašuje také nejlepší projekt v oblasti udržitelnosti. A vítězem v této kategorii se stal designový projekt InteriorWorks v Nizozemsku. Já osobně jsem se tohoto projektu neúčastnil, ale i tak byl pro mne velkou inspirací. Věřím, že takové projekty budeme připravovat pro naše klienty stále častěji také u nás v České republice.

V čem tento projekt spočíval?

Tétris měl za úkol od klienta vytvořit výjimečné pracoviště, kde je každý vítán, a kde lidé rádi pracují. Náš návrh byl tedy zaměřený na člověka a na inovativní a udržitelný design. Rozhodli jsme se představit koncept „parku“. Jedná se o nové vnitřní kancelářské prostředí, které vypadá a působí jako přirozené venkovní prostředí. Návrh byl zaměřen na organické tvary a holistické propojení s přírodou. Když celý prostor projdete, máte pocit, že jste se prošli parkem. Zapojili jsme spoustu přírodních a biofilních prvků, přirozené osvětlení, vnitřní zahrady a rozmanité prostory, které usnadňují různé způsoby práce. Využili jsme přírodní a recyklované materiály, použili jsme příčky z recyklovaného skla a dřeva. Vybírali jsme místní dodavatele a materiály. Zpětná vazba od klienta byla velmi pozitivní. Kancelář se zcela proměnila a měla skutečně pozitivní vliv na zdraví a pohodu lidí – šest měsíců po rekonstrukci se počet lidí na nemocenské snížil o 59 %.

Jakými slovy byste popsal udržitelný design?

Odpovědnost vůči lidem a prostředí kolem nás. Současným i budoucím. Vůči klientům, dodavatelům, lidem, kteří žijí v okolí atd. Chceme, aby se nám zde na planetě žilo všem dobře, a proto se musíme chovat zodpovědně, a to jak v designu a architektuře, tak i v osobním životě. Udržitelný design pro mě ale není novinkou. Udržitelný design už děláme dlouho, aniž bychom si někdy uvědomovali, že se o udržitelnost jedná. Například když navrhujeme prostor nadčasovým designem, využíváme místní dodavatele a nemusíme dovážet stavební materiál z druhého konce planety, netvoříme tak velkou uhlíkovou stopu.

Co pro Vás konkrétně znamená udržitelnost?

Pro mne je to o hledání rovnováhy. U každého projektu vždy přemýšlíme o dlouhodobých dopadech a snažíme se vše zohlednit. V dnešní době se pojem udržitelnost skloňuje ve všech pádech a mluví se o tom všude. Někdy se tento pojem může jevit jako něco složitého, co se hodí jen pro velké firmy. Často ale stačí vypracovat nadčasový kvalitní projekt a vybrat si takové materiály, které jsou kvalitní a vydrží dvacet let nebo déle. I toto je udržitelnost. Když vytvoříte něco, co se nemusí po pár letech přepracovávat nebo předělávat a vyhazovat. Já osobně při práci na projektech mám tuto věc vždy na paměti. Nevytváříme něco jen na pár let. Nabízíme klientovi produkt na hodně dlouhou dobu a tomu musí odpovídat nejen kvalita designu, ale samozřejmě také provedení a použití nadčasových materiálů.

Komunikujete udržitelnost s klienty? Jaké máte možnosti nabízet klientům udržitelné přestavby či fit-outy?

Naši klienti jsou velmi dobře informovaní o nutnosti chovat se udržitelně a odpovědně. Stále více se setkáváme s požadavky na udržitelný design, klienti se o to velmi zajímají. V dnešní době mají všichni architekti obrovské možnosti využití různých nových materiálů, které jsou šetrnější k přírodě, nebo jsou dokonale recyklovatelné či recyklované.

Jaké materiály klientům doporučujete?

Stále více výrobců upravuje své procesy v souladu s udržitelným přístupem a používá nové technologie i nové materiály. Mnoho významných výrobců nábytku využívá v poslední době recyklované staré dřevo, které dodává interiéru nezaměnitelnou atmosféru tepla a přírody. Dále existují další materiály jako je recyklované sklo či plast a výrobky z nich. To vše našim klientům nabízíme.

Tétris spolupracuje s předními hráči na trhu, jejichž cradle to cradle přístup maximálně podporuje cirkulární ekonomiku. Mohu jmenovat například společnost Tarkett, se kterou máme velmi dobrou zkušenost, a která je lídrem v této oblasti. Její podlahové krytiny z řady Circular Selection respektují tyto principy a zároveň nabízí široký výběr materiálů – od kobercových čtverců, homogenního PVC až po vinylové dílce nebo přírodní linoleum. Tato společnost navíc v rámci jejich programu ReStart nabízí zpětný odběr a recyklaci použitých podlah i odpadu z pokládky.

Ovlivnila z vašeho hlediska pandemie koronaviru přístup k udržitelnosti?

Rozhodně. Udržitelnost není jen o životním prostředí, ale má také svůj sociální aspekt. Pandemie změnila způsob práce, takže samozřejmě ovlivnila i to, jak se nyní budou navrhovat pracovní prostory. Změnila pohled na standardy udržitelného interiéru z hlediska designu i jeho funkčnosti a bezpečnosti pro zdraví lidí. Firmy teď mnohem více potřebují vytvořit takové pracovní podmínky, aby své zaměstnance opět přilákaly zpět. Našim klientům proto doporučujeme, aby udělali z kanceláře oblíbenou destinaci a ne místo, kam lidé „musí“. Hlavním účelem kanceláře po pandemii by mělo být usnadnění spolupráce a podpora kreativity.

Jak si takový pracovní prostor můžeme představit?

Můžeme například vytvářet multifunkční prostory, které budou sloužit více účelům. Klienti si často přejí vytvořit více prostor, které zaměstnance motivují ke vzájemné spolupráci, ale také místa, kde mají zaměstnanci klid na soustředěnou práci. Můžeme navrhnout místnosti tak, aby bylo možné je různě upravovat a prostor tak pokaždé může sloužit různým potřebám. Nábytek lze přizpůsobit tak, aby usnadnil flexibilní využití zasedacích místností. Například stohovatelné židle a sklápěcí stoly lze snadno uklidit, když se místnost nepoužívá k jednání. Tím se vytvoří velký, vzdušný prostor, který lze modifikovat pro účely různých týmových nebo dalších akcí a třeba i pro sport nebo relaxaci.

Jak tedy dnes podle vás může vypadat moderní kancelář využívající udržitelný design?

Kromě toho, co už jsem zmínil, je potřeba vnímat udržitelný design také jako procesy, které společnosti zavedou, a jejich kancelářské prostory k tomu budou vhodně navrženy. Společnosti pro své zaměstnance v dnešní době musí vytvořit podmínky pro hybridní model práce, kdy část zaměstnanců pracuje z domova a musí mít možnost připojit se ke schůzkám online. Využívání nových technologií pro vzájemnou spolupráci je tedy nezbytné. Na to vše při navrhování prostorů klademe důraz a nesmíme přitom opominout kvalitu akustiky a osvětlení, stejně jako odhlučnění a bezdrátové nabíjení.

Tím, že společnosti umožní lidem práci na dálku a lidé tak nemusí do práce dojíždět, sníží společnost svou uhlíkovou stopu, což není zanedbatelné. Tato úspora je sice často kompenzována jinými aktivitami, které uhlíkovou stopu naopak zvyšují, ale i tak je výsledný efekt pozitivní. Mění se i způsob dopravy do práce. Více lidí jezdí na kolech, takže je potřeba více stání pro jízdní kola a také více šaten a sprch. Zvyšují se i požadavky na úpravy parkování, aby bylo možné dobíjet elektrická auta.

Tétris

Tétris je přední designérská a stavební společnost s celosvětovou působností, která vytváří krásné, funkční, inspirativní a udržitelné prostředí. Své služby poskytuje podnikům všech velikostí, mimo jiné v oblasti kancelářských, maloobchodních a hotelových projektů. Kanceláře Tétris se nacházejí ve 35 městech v 18 zemích, práce této firmy využívá energii, kreativitu a dovednosti globálního týmu s hlubokými místními zkušenostmi, což jí umožňuje jedinečným způsobem pomáhat mezinárodním i lokálním firmám, přizpůsobovat projekty místním kulturám a potřebám. www.tetris-db.com

Fotografie společnosti: InteriorWorks

Autor fotografií: Rick Geenjaar

 


Další kancelářské interiéry:

Futuristické kanceláře Livesport od studia Reaktor

Kanceláře DDB Prague

Kanceláře Cisco od Ateliéru Kunc architects

Kanceláře firmy Melowntech od studia AEIOU

Kanceláře Alza

Kanceláře roku mají své vítěze

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU