Byt na Novém Městě

Historie a atmosféra od A1Architects

Byt situovaný v samém srdci Prahy je dílem studia A1Architects, kteří se postarali o kompletní rekonstrukci. Celý činžovní dům je z přelomu 19. a 20. století. Architekti zanechali krásné původní historické prvky jako výplně dveří, domovní dlažby a mnoho dalších detailů.

Prostor nasáklý historickou atmosférou

Pro zachování původní atmosféry architekti pouze zvýraznili již stávající historické prvky, kterými byt disponoval. Celý duch domu se nese v tradičních jemných odstínech bílé v kombinaci se špaletovými okny a původními kazetovými obklady pod jejich parapety. Příjemné prostředí bytu doplňují i krásné vnitřní dveře a parkety. Celý byt dýchá příjemnou a útulnou atmosférou pro život celé rodiny.

Při vstupu do bytu se před námi rozprostírá velká vstupní hala, která odděluje ložnici a dětský pokoj, orientované směrem do dvora. Stavební úpravy se však záměrně omezily pouze na propojení dvou velkých místností směrem do ulice. Toto propojení umožnilo vzniku velkorysého obývacího pokoje s prostornou kuchyní, jídelnou, pracovním prostorem a zároveň velkou knihovnou. Vše je laděno do bílých barev v kombinaci se světlým březovým dřevem.

Výrazným prvkem podtrhující celý obytný prostor jsou vestavěné úložné skříně, které jsou elegantně skryty za světlou stěnou tvořenou březovými překližkami. Architekti do stěny chytře integrovali spíž, malou technickou místnost s kotlem včetně úklidu a praní, anebo vestavnou vinotéku či prostor pro hračky a domácí router. Úložný prostor se rozprostírá po celé zdi od kuchyně a plynule přechází v útulný pracovní prostor se stolem. Dále se láme a otevírá v prostornou knihovnu. Pod samotnou knihovnou dominuje velká na míru vyrobená sofa.

Pohromadě u velkého stolu

Celá rodina se může scházet u velkého jídelního stolu zasazeného v hlavní místnosti. Stůl je propojený s kuchyňským ostrůvkem, oba jsou vyrobené z masivního jasanového dřeva.

Místo pro oddech mladých i dospělých

Přáním klientů bylo umístění tapet na stěny ložnice, jež jsou doplněny vysokými bílými lištami navazující na původní dřevěné prvky. V dětském pokoji si architekti pohráli s výškou místnosti a vytvořili spací patro pro děti, které je s podlahou propojeno mlynářskými schody tvoří zároveň dětskou knihovnu.

 


Architektonické řešení: A1Architects // Lenka Křemenová a David Maštálka

Rok realizace: 2015

Dodavatel: INVENT Interiér

Řemesla: E-truhlárna

 

Architektonické studio A1 Architects

Pražské architektonické studio A1Architects má kořeny v roce 2003, kdy vznikaly jejich první projekty. Samotné studio a kreativní dílna se začala formovat v roce 2005. Práce ateliéru je charakteristická mezioborovou komunikací a hledáním jedinečných řešení. Jádro studia tvoří Lenka Křemenová a David Maštálka, původně spolužáci z ateliéru architektury s označením A1 na UMPRUM. Postupem času se tým architektů rozšiřuje o Terezu Schneiderovou, Jana Kropíka, Lucii Ráchel Dřevíkovskou a  Zuzanu Sagitariovou.

Podívejte se na další realizace:

Střed vesmíru pro mladou rodinu od studia COLL COLL

Industriální loft s houpačkami

Hotely, kde si ustelete s designem

Base Coworking od studia Perspektiv

Vietnamská oáza od ODDO architects

Dvojdům Hošťálkova

Dům otevřený přírodě

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU