Dvojdům Hošťálkova

Vysoký standard od JK ARCHITEKTI

Vyhledávaná pražská čtvrť Ladronka se rozrostla o stavbu od JK ARCHITEKTI. Na pozemku 1100 m2 stojí dvojdomek, postavený jako bydlení, ale zároveň jako investice pro zajištění klidné penze.

Téměř symetrický dvojdům stojí ve velmi heterogenní zástavbě Břevnova. Domy s 5 ložnicemi, obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní přechází velkými zasklenými okny a terasami až do zahrady. Terasy a balkony jsou z jižní strany navíc stíněné velkými přesahy horních podlaží. I v horkých dnech či během deště je lze využívat k odpočinku.

Východní dům vystupuje více k jihu, aby odclonil obytné terasy souseda a dům se mohl otevírat odpolednímu slunci.  Severní průčelí domů je naopak charakteristické plnými plochými fasádami a proříznutými okny. Průčelí doplňují zaoblené nároží a ustoupené poslední podlaží potrhuje výraz stavby. Naopak boční fasády, které směřují k sousedním pozemkům, jsou více uzavřené.

Kvůli omezené šířce parcely architekti navrhli hluboké dispozice s vnitřními koupelnami. Za použití mezipodest byl dům usazen do mírného severního svahu. Díky němu mají oba domy polozapuštěný suterén, kde se nachází dvojgaráž, ale i sauna, fitness a další nezbytné technické zázemí.

V prvním obytném patře se u obou domů nachází i hlavní vchod a šatna. Dominuje zde prostorná a velkorysá kuchyně. Navazuje na obývací pokoj, který se otevírá i do druhého patra. Vysoké stropy přináší eleganci. V dalších dvou obytných patrech domu je celkem 5 ložnic.

Velká okna jsou charakteristickým prvkem interiéru. Součástí návrhu byl jen vestavěný nábytek od truhlárny U Pilouse, mobiliář mají nájemci vlastní. Kvalitní dřevěná podlaha Soliter Parket je doplněna skleněnými interiérovými příčkami s dveřmi od INTERIER74. Luxusní atmosféru dodávají i osvětlení od Šarapatka Light Studio.

Domy mají železobetonovou monolitickou konstrukci s kontaktním zateplovacím systémem z desek Isover a omítkovým systémem Baumit Creative, kombinujícím hladkou ručně točenou stěrku a strukturální povrch, vytvořený ocelovým hřebenem. O tepelnou pohodu obyvatelů domu se stará tepelné čerpadlo vzduch – voda, skryté i s vývody sání a výdechu v suterénu. Dům je vytápěn podlahovým topením s topnými žebříky v koupelnách.

Chlazení exponovaných obytných místností je zajištěno multi-split systémem a výměna vzduchu rekuperační jednotkou v suterénu. Dešťová voda ze zelené bezúdržbové střechy je svedena do retenční nádrže a využita na automatickou zálivku zahrady, přebytek je vsakován v podzemních koších.


Architektonické řešení: JK ARCHITEKTI s.r.o. // Jan Kasl, Pavel Krpec, Čestmír Kříž, Tomáš Kupka

Prováděcí projekt: projekt S15 s.r.o. // Miloš Švajcr

Realizace: generální dodavatel STEP, spol. s r.o. // Jiří Čáp, Jiří Škabrada, stavbyvedoucí Kristian Bara, Filip Benedikt

Rok realizace: 2020

Fotografie: Alžběta Jungrová

Architektonické studio JK ARCHITEKTI

Architektonické studio JK ARCHITEKTI založil v roce 2008 Ing. arch. Jan Kasl, který v 90. letech vedl atelier A projekt spolu s architekty Bočkem, Blažkem a Čejkou. Po návratu k profesi, přerušené mnoha lety veřejné služby v pražské komunální politice, se společně s mladým týmem architektů – Čestmírem Křížem, Pavlem Krpcem, Zuzanou Johanidesovou a dalšími, věnuje široké škále projektů nejen bytových, ale i komerčních, až po urbanistické koncepce a dopravní stavby ve spolupráci s krajinářskými architekty a dopravními inženýry.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU