Base Coworking od studia Perspektiv

Coworking pro náročné Base navrhlo studio Perspektiv. Svým návrhem vyhrálo mezinárodní soutěž, které se účastnila špičková architektonická studia. Byli to právě architekti Martin Stára a Ján Antal, kteří upoutali klienta, developerskou společnost Penta Real Estate, nejvíce.

Architekti ze studia Perspektiv představili komplexní pohled na sdílené pracoviště. Jednalo se o koncept aplikovatelný v široké škále budov – moderních, historických i památkově chráněných. Coworking Base není v pojetí Perspektiv pouhá sdílená kancelář o pár židlích, stolech a kávovaru. Vytvořili propracované komunitní zóny, soustředili se na ergonomii a na kvalitní akustické řešení. První coworking Base si můžete prohlédnout v Praze, v únoru se otevřela v kancelářském komplexu Churchill I.

Interiér, který zraje

Base coworking cílí na náročnější klienty, na uživatele, kteří jsou zvyklý na vysoký standard. Jsou jimi hlavně manažeři a zaměstnanci středních a velkých firem, od korporátů až po agentury.

Vytvořili jsme butikovou atmosféru, která se u coworkingových kanceláří tolik nevidí. Místy vám přijde, že jste v luxusním hotelu,“ popisují Antal a Stára.

Jejich slova potvrzuje hned recepce. Klasický pult byste tu hledali marně, tady je nábytková stěna a dřevěný ostrůvek, který navozuje prostředí elegantní lobby.

Architekti navíc zvolili prémiové materiály, které budou přirozeně časem získávat patinu. Hned v přízemí se jedná o velkoformátovou dlažbu, v jiných částech kanceláří je to dubová podlaha a přírodní linoleum. Ve společných kuchyňkách jsou použity barevné keramické obklady s kontrastními dřevěnými spárovkami, v zasedacích místnostech zvolili odolné profilované sklo.

Jde o kvalitní materiály, které mají dlouhou životnost, a proto se nemusí tak často obnovovat. Nechceme, aby naše projekty generovaly zbytečný odpad,“ vysvětlují Antal a Stára.

Potkávejte se

Návrh studia Perspektiv vynikal především neobvykle komplexním propracováním komunitních zón, které přirozené podněcují výměnu nápadů nebo příjemné setkání.

Inspirovali jsme se architekturou tržnic a interakcemi, které na tržišti probíhají. Lidé tu nakupují, prodávají a hlavně sdílejí. Tuto myšlenku jsme přenesli do pracovního prostředí. Chtěli jsme vytvořit pomyslný ‚creative market‘, kde budou lidé prodávat své myšlenky a obohacovat se nápady druhých. Zkrátka prostředí, které bude stimulovat kreativitu.“

Dnes je srdcem společenského života zóna s výhledem na pražský hrad a rušné hlavní nádraží. Uživatelé kanceláří zde mohou pracovat, odpočívat nebo se jen kochat. Prostory jsou velmi flexibilní, a to zejména díky zvolenému mobiliáři. Díky tomu je kapacita až 100 lidí, kteří se zde navíc mohou setkat v praktické místnosti určené pro konání workshopů. A když přijde na networking, můžete si na baru vychutnat lahodné prosecco.

Ticho a klid

Ne vždy je živá kavárna to, co potřebujete k práci. V Base coworking najdete kanceláře a zasedací místnosti, které naopak podporují soustředěnou a individuální práci. Jednotlivé prostory od sebe oddělují například na míru vyrobené skleněné příčky, které kombinují čiré a profilové vroubkované sklo. V místnostech je dostatek soukromí, aniž by narušovaly transparentnost a otevřenost celého coworkingu. Nemusí se tak používat závěsy ani polep, jež bývají standardním řešením.

Právě atypické interiérové prvky byly pro architekty největší výzvou.

Velmi dlouho jsme hledali výrobce, který by takovou příčku dokázal vyrobit. Není totiž běžné na jedné ploše kombinovat různé druhy skla. Do posledního detailu jsme museli promyslet i nosné profily, aby všechno to sklo unesly,“ vysvětlují Antal a Stára, kteří projekt nejen navrhli, ale zastali i roli projektantů a zpracovali realizační dokumentaci.

Design pro lidi i přírodu

Cílem architektů bylo navrhnout coworking tak, aby měl co nejnižší uhlíkovou stopu. V interiéru jsou použity akustické obklady Re:felt, které jsou vyrobené z recyklovaných PET lahví. Na podlahu zase použili přírodní linoleum od značky Tarkett, pocházející z obnovitelných zdrojů.

Přibýt by měla také díla lokálních designérů, která jinak univerzální design zasadí do konkrétního města a prostředí – už teď s nimi architekti pracovali při focení interiéru. K vidění je třeba kolekce porcelánových objektů Hände Hoch! od ateliéru Qubus, skleněné vázy Bandaska od studia DECHEM, kolekce váz Nueevo od ateliéru LLEV, skleněné objekty Heritage od designéra Jiřího Krejčiříka nebo vázy BIG od legendy českého designu Jiřího Pelcla.

Pražský Base není poslední

Další coworking ze sítě BASE se plánuje otevřít v Bratislavě, a to v novém areálu Sky Park, kde svůj rukopis zanechala mimo jiné i Zaha Hadid Architects. Ten vznikl na brownfieldu, kde kdysi stávala velká průmyslová zóna. Zachovala se z ní jen teplárna, která je národní kulturní památkou a jedním z mála odkazů na industriální minulost města. Ve 40. letech ji navrhl Dušan Jurkovič, významné jméno slovenské architektury 20. století.

Studio Perspektiv zohlednilo při navrhování interiéru nejen historii objektu, ale také moderní skleněnou vestavbu.

Snažili jsme se prostor doplňovat a navazovat na něj stylem i geometrií nových prvků. Zároveň jsme ale chtěli, aby bylo jasně rozpoznatelné, které části jsou nové a které původní – nesnažíme se originální dílo napodobovat,“ říkají architekti Ján Antal a Martin Stára.

Zato se dílo velikána nebojí interpretovat v duchu 21. století: protože si rádi hrají s grafikou, po interiéru budou rozmístěny prvky, jež odkazují na dekorativnost Jurkovičových návrhů.

Ucelený pohled na sdílené pracoviště tak ateliér Perspektiv uplatnil v pražské novostavbě i bratislavské národní kulturní památce. Obě místa už na první pohled patří k sobě – nabízejí desítky možností, kde pohodlně pracovat nebo si popovídat nad skleničkou toho nejlepšího vína.


Autoři architektonického řešení: Ing. arch. Ján Antal, Ing. arch. Martin Stára // Studio Perspektiv

Rok realizace: 2020

Plocha: 1911 m2

Fotografie: Mojmír Bureš, Artspeak Studio

O studiu Perspektiv

Perspektiv v roce 2015 založili architekti Martin Stára a Ján Antal. Působí v Praze a Bratislavě a zviditelnili ho zejména návrhy kanceláří pro české i mezinárodní společnosti. V roce 2020 například studio dostalo prestižní ocenění German Design Award za technologický hub ICT pro IT společnost EOH.

Architekti při navrhování vycházejí z potřeb komunit, kterým mají prostory sloužit. Kvalitní prostředí je podle nich základní kámen dobře fungujícího kolektivu. Ateliéru je blízká i udržitelnost a nadčasový design v prémiové kvalitě či chytré technologie. Věří, že prostřednictvím architektury je možné měnit společnost k lepšímu.

V roce 2020 vznikla odnož ateliéru Perspektiv Living, která se věnuje rezidenčním projektům. Do bytů a domů se architekti maximálně snaží otisknout osobnosti klientů. Výsledné návrhy vznikají na základě dlouhých diskusí – tak, aby byla v návrhu zohledněna i sebemenší investorova potřeba.

Martin Stára, spoluzakladatel Perspektiv

/* 1984, České Budějovice, Česká republika/

V roce 2015 založil spolu s Jánem Antalem studio Perspektiv. Absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze svou kariéru architekta odstartoval v roce 2011 diplomovou prací Rozvoj středu města Havlíčkův Brod, na kterou později nepřímo navázal i profesně. Jako spoluzakladatel studia Manua architekti pracoval na projektech nejen rodinných domů a interiérů, ale i městských intervencí. Své zkušenosti zúročil ve strategickém oddělení Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Zde mimo jiné koordinoval vznik projektu Strategie rozvoje výstaviště v Holešovicích nebo spolupracoval na optimalizaci provozu kanceláří IPR. Při dráze architekta běhá maratonské tratě a vychovává tři děti. Je vizionář s vášnivou zálibou v kresbě a sci-fi, o čemž vypovídají i vesmírem inspirované pracovní prostory vloni dokončeného EOH IT Hubu v Praze.

Ján Antal, spoluzakladatel Perspektiv

/* 1991, Bratislava, Slovensko/

Ještě jako student Fakulty architektury ČVUT v Praze se seznámil s Martinem Stárou, tehdy oponentem jeho bakalářské práce. Projektem STRV – Winner v soutěži Big See Interior Design Awards – společně založili ateliér Perspektiv. Po úspěšném absolvování magisterského programu oboru Architektura a urbanismus v roce 2017 se Ján Antal usadil ve vedení studia. Neustálé prohlubování přehledu o prostředí byznysu a technologických společností považuje za nezbytnou součást autorské spolupráce na projektech pracovního prostředí soukromých firem, coworkingových center i centrál mezinárodních korporací. Jako neméně důležitý vnímá zároveň i design. Hledá proto nové formy, materiály či produkty a každý projekt je pro něj výzvou v posouvání tvůrčích hranic, jako například mezinárodně oceňovaný EOH IT Hub. S agilitou sobě vlastní rád obje

Podívejte se na další krásné realizace:

Kanceláře Fortuna Entertainment Group od studia Perspektiv

Dům sběratele umění od OOOOX

Interiér FTV Prima od dotegg architekti

Byt Josefov od OOOOX

Byt Waltrovka od DMAE Architects

Salon Bomton Brumlovka v novém

vuje různé kouty světa.

Sdílet

Související články