BekArch: Nejlepší inspiraci pro tiny house najdete u karavanů

Jan a Kateřina Bekovi v pátém dílu podcastu MINIMALIST(K)A

Architekt Jan Bek se svou ženou Kateřinou a stavitelem Stanislavem Líkařem navrhli luxusní obytný mobilní kontejner, který pojmenovali KEBIN. Další díl podcastu MINIMALIST(K)A se tak točí kolem domku s otočným krbem a finskou lázní. Autoři projektu v podcastu popisují, jak skloubit komfort hotelového pokoje a divokou přírodu i to, v čem spočívá kouzlo domku.

14 metrů čtverečních

Domek má všechno, co je zapotřebí k pohodlnému bydlení. Záleží na daném člověku, jak velký prostor pro živobytí potřebuje. Máme hezky vymyšlenou i kuchyňku, kde návštěvník najde všechno, nechybí toaletní potřeby, toaleta se sprchou, pohodlná postel a dostatek úložného prostoru,“ vyjmenovává výhody čtrnáct metrů čtverečních velkého KEBINu Kateřina Bek.

V rámci projektu architekti cílí také na energeticky méně náročné bydlení. „Hlavní téma je elektřina, kterou bereme čistě ze solárních panelů. Přes léto to zas tak žhavé téma není, ale v zimě svoje návštěvníky prosíme, aby se chovali s ohledem na kapacitu baterek a menší počet slunečních dní,“ vysvětluje Jan Bek.

Jako výzvu pro návštěvníky vidí architekt také samotnou cestu k domečku v přírodě. „Za mě je to krásná ozdravná procházka přes louku s úžasným výhledem. Spousta lidí tam ale chce mermomocí dojet a pak se stává, že občas někdo zapadne,“ popisuje další podmínky v zimním období.

Autoři návrhu KEBINu maximálně využili jeho minimální prostor. „Nejlepší inspirací, co se týče tiny house a jak fungují technologie, najdete u karavanů, protože tam už to někdo vymyslel před vámi,“ říká Jan Bek. Návštěvníci se musí naučit ovládat určité prvky v rámci interiéru, například sklopnou pracovní desku nebo otočný krb. Jeho prosklené plochy pak propojují exteriér s interiérem. „Chtěli jsme, aby měli lidé možnost uniknout od věcí jako je televize nebo telefon, ale vzali si knížku, kterou tam mají v knihovničce. Sedli si, přemýšleli a koukali do přírody,“ vysvětluje dále.

Plánovaný upgrade

Otevřený prosklený prostor je možné uzavřít a v domku vytvořit soukromí. Architekti plánují vylepšenou verzi domku, tzv. KEBIN druhé generace. „Tvarově bude hodně podobný, akorát ve středové části je zvednutý a bude vytvořeno ještě jedno spací místo nad kuchyňskou linkou. Důvodem je to, že k nám jezdí hodně klientů s dětmi,“ dodává.

Co by poradili Bekovi těm, kteří se chystají pustit se také do stavby tiny house? „Neřekl bych, že jsme odborníci. Hodně toho nevíme. Určitě to chce mít vše dobře připravené a dopředu promyšlené, z čeho budu vlastně stavět konstrukci a jak bude pojata. Dal bych si pozor na technologii, ze které budu stavět a, promyslel bych každý detail. Když navrhujete interiér, který má 100 metrů, je tam nějaký prostor pro odchylku a pro chybu. Na 14 metrech čtverečních ten prostor není,“ říká závěrem.

Malé a udržitelné domky:

Soběstačný domek Blokki mini

Malý a šetrný DONE

Netradiční svět Kebinu

Architektura jako poslání

Částečnou energetickou soběstačnost si nyní přeje téměř každý

Předchozí díly:

MINIMALIST(K)A - 1. díl: Jiří Pelcl

MINIMALIST(K)A - 2. díl: Vladimír Pešek

MINIMALIST(K)A - 3. díl: Artikul

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU