Malý a šetrný DONE

Váš útěk do lesů

Malý a šetrný DONE ARCHIZOOM
Tiny House Done, foto: Jan Faukner

Snili jste o postavení vlastního domu? Nebo alespoň o vlastnictví malého útočiště uprostřed přírody? Podívejte se na malý, skromný a šetrný domek, který si můžete, ale nemusíte postavit vlastníma rukama.

Ateliér DDAANN ve spolupráci s Lukášem Otevřelem a Petrem Portou (Devoto) vytvořili svůj zatím nejmenší projekt, DONE. Tento malý a útulný domek stojí na touze splnit dva životní cíle – postavit si dům a zasadit strom. DONE je koncipován jako all in one – najdete zde pokoj s ložnicí, kuchyni, sprchu i toaletu a technickou místnost. To vše na 12 m2 a spolu s pěti metrovou terasou a nekonečným výhledem.

Perfektní výhled

Na prvním pohled si každý všimne velkého okna – to vám dá dokonalý výhled a pocit soužití s přírodou. Díky jisté nezávislosti domku DONE si můžete užívat výhledy i tam, kde nejsou dostupné jen tak někomu.  Součástí rámu oken je i skrytá garnýž, pokud chcete více soukromí. Sklo má ale zrcadlící efekt a zvenku tak vidíte jen nejasné kontury.

Kamkoliv vás osud zavane

Základní výběr tvoří tři varianty, které si můžete dále libovolně konfigurovat. Co je u všech variant stejné jsou velikosti – vždy dostanete 12 metrů vnitřního prostoru a 5 metrů terasy. Prakticky všechno další si můžete vybrat sami – barvu, vnitřní vybavení (jako kamna nebo kuchyň) a moderní technologické řešení.

Nejluxusnější variantou je GLAMP – ta patří na pozemek se sítěmi. Jasanová kuchyň s corianovou deskou a designový nábytek zajistí stylový zážitek. Kromě obývací místnosti s ložnicí je zde i sprcha se separační toaletou, a navíc bohaté úložné prostory pro delší pobyt. U varianty Glamp je zde také možnost napojení na retenční nádrž pro dešťovou vodu a kořenovou čističku, které se dají kombinovat s pitnou vodou z vodovodu či studny. Separovaný materiál je možno ukládat do kompostové jámy u stromu, nebo svést do jímky, septiku či kořenové čističky.

Pokud nedisponuje pozemek zavedenými sítěmi, je pro vás spíše druhá varianta nazvaná OFFGRID. Ta nabízí vnitřní luxus varianty Glamp – stále zde najdete krásnou kuchyň či luxusní sprchové hlavice. Domek je osazen nádržemi na vodu, která je do objektu dovážena, či čerpána se studně. Spotřeba vody může být zároveň snižována kombinací pitné a dešťové vody. Elektrická energie je zajištěná baterií či solárními panely. Moderní technologie z této varianty DONE dělají plně soběstačnou jednotku.

Poslední, nejzákladnější varianta se nazývá CORE. Ta je minimalistická, ale obyvatelná. Nenajdete v ní kuchyň, toaletu nebo sprchu ale může sloužit jako útulna či hospodářské stavení v krajině.

Odolný a lehký

Domek DONE se hodí všude, kam vás osud zavane. Díky propracovanému řešení, není třeba betonovat základ, a stavba se dá umístit snadněji do krajiny na vaše vysněné místo. Celá stavba je také připravena na veškeré počasí. Váha DONE je rozložena díky sloupům, které zároveň chrání stavbu od vlhkosti. Izolace pomocí CLT panelů, dřevěných stěn, bohatě dimenzovaná kamna i speciálně upravená tvrzená determální skla vám zajistí útočiště i během zimních měsíců.

Další velkým bonusem domků DONE je možnost samostavby a hlavně rychlé výroby. Za pět týdnů můžete mít již DONE u vás i spolu s nábytkem. Sazenice stromu, kterou k DONE dostanete bude v zemi dřív, než se nedějete.

Do panenské přírody na chatu i do kempu. Zkrátka kamkoliv, kam chcete zajet na kratší dovolenou či víkendový odpočinek.

 

Architektonické řešení:

Ateliér DDAANN

Tiny House Done:

Více o projektu

 

Podívejte se na další krásné domy:

Dům v Jinonicích

Rodinný dům Radimovice - neobvyklý materiál v neobvyklé barvě

Letní sídlo pro celou rodinu - nadčasový moderní dům na víkendy od DDAANN

Dům Prokop – domov do tří měsíců

 

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU