Nadace Partnerství a Integra Consulting už počtvrté ocenili v rámci soutěže Adapterra Awards nejlepší projekty, které přichází s adaptačními opatřeními odpovídajícími na následky klimatické změny. V kategorii Náš domov v letošním roce zvítězil projekt Českého soběstačného domu z jihočeského Kyselova.
Více než čtyřicet odborníků a nadšenců se zapojilo do návrhu a následně také realizace domu, který dokáže fungovat bez inženýrských sítí. Autoři projektu v čele s Pavlem Podruhem postavili na zelené louce dům bez připojení na vodu, elektřinu i kanalizaci. Veškerou elektřinu si stavba dokáže vyrobit sama ze slunce, v zimě se vytápí biomasou a zachycenou dešťovou vodu po přečištění využívá ke sprchování a splachování.
„Dům sdílíme, stejně jako informace o něm. Kdokoliv tak může přijet a výměnou za pár dní návštěvy v domě nebo kolem něj něco odpracovat. Někdo zatlouká kůly plotu, někdo umývá okna a někdo staví cestičky z kamenů. Komunitně tedy celý dům dokončujeme a detaily, které mnohdy u novostaveb trvají roky dotáhnout, nám takhle krásně rostou pod rukama,“ popisuje Pavel Podruh současný život domku.
Jako frontman kapely jste hledal možnosti soběstačného bydlení a nenalezl jste je. Na trhu byla díra, je tomu stále tak?
Pokud vím, není jediná firma, která by dokázala postavit od A do Z kompletní off-grid dům. Je to poměrně specifická kompetence. Mít hloubkový vhled do technologií stavby samotné a zároveň se opravdu kvalitně orientovat v technologiích hospodaření se zdroji je prostě výjimečné. Domnívám se, že ta díra tu bude i nadále, možná také proto, že off-grid domy chce vlastně velmi malé množství lidí. Dává to smysl pro lokality bez inženýrských sítí nebo jiné extrémnější polohy a těch zase tolik není. Všechny hospodárné technologie pro ostrovní (off-grid) domy se ovšem dají naprosto perfektně využít pro běžné, napojené stavby, od malého domku přes bytový dům až k průmyslové továrně. Principy fungují stejně.
Jak se český trh se soběstačným bydlením posunul od roku 2015, kdy jste s projektem začal?
Myslím, že probíhá posun v množství poptávky. Částečnou energetickou soběstačnost by si nyní přál téměř každý. Se stoupající cenou elektrické energie a plynu konečně objevujeme eleganci vlastní výroby elektrické energie, a to je obrovským akcelerátorem trhu. V budoucnu určitě uvidíme rostoucí poměr výroby elektrické energie ze slunce, akorát to tentokrát nepotáhnou dotace a granty, ale čistá, tržní poptávka veřejnosti.
Informace a technické principy, se kterými pracujete, volně sdílíte. Funguje to také recipročně?
Ano, vše sdílíme, ale nevím, zda to funguje recipročně. Lidé prostě námi sdílené informace volně využívají, jak chtějí, ať už ve svých domovech nebo firmách. Nedáváme tomu žádné mantinely, žádné licence. Naším zájmem je, aby se vědomosti co nejvíce šířily a aby je lidé ještě vylepšovali. Nijak to nekontrolujeme, ani se to nesnažíme nijak řídit.
Začal jste na projektu pracovat se svými úsporami a postupně se začali přidávat další partneři a investoři. Jak spolupráce funguje a chystáte se projekt monetizovat?
Spolupráce funguje skvěle a plán monetizace stále není. Baví mě to tak, jak to je. Dům je plný skvělých lidí, sdílí nadšení, přidávají k dobrému své nápady. Chtěl bych, aby to takto bylo napořád. Z cesty k našemu domu se urodily nečekané inovace a vedlejší projekty, které jsou vlastně už dnes start-upy a mají vlastní život. Pořád to byl ale Český soběstačný dům, díky němuž vznikly. Mluvím například o replikaci energetického systému panelů, střídačů a bateriového úložiště do běžných rodinných domů, bytovek, ale i velkých průmyslových objektů a firemních sídel. Zároveň jsme založili českého výrobce bateriových úložišť Amvolt.energy, jehož první prototyp jsme z vlastní potřeby vytvořili pro Český soběstačný dům. Snažíme se i šířit analytický nástroj pro až 40ti procentní snížení energetických spotřeb velkých továren či objektů. To vše jsme před lety na začátku vůbec neměli v plánu, ale zapadá to do naší původní mise – snažit se akcelerovat nástup udržitelnější energetiky v České republice.
Pořádal jste soutěže s cílem vytvoření nové generace lidí zkušených v obnovitelných zdrojích. Chystáte se realizovat další vítězné návrhy?
Dali jsme si od soutěže po pěti ročnících pauzu. Přiznám se, že akademickým prostředím se nyní cítím docela saturovaný. Studenti jsou super, bylo to vzrušující. Autorem našeho domu je vítěz prvního ročníku naší soutěže, architekt Vojtěch Lichý ze studia MLAA, takže je tam logická kontinuita. Přiznám se ale, že pokud budeme dělat další ročník soutěže, už zřejmě nebude o architektuře a stavebnictví, ale o energetice. Ta mě nakonec vlastně vzrušuje ze všeho nejvíc. Na elektrické energii je postavena naše civilizace, baví mě v ní bádat.
V čem spočívá váš projekt iBatt.energy?
Jedná se o malou baterku do domácností bez možnosti solárních panelů. Takový byt na Vinohradech nebo kdekoli po ČR. Jedna taková baterka je vlastně bezvýznamná, ale 5000 baterií spojených v jednom cloudu dokážou velmi efektivně pomáhat systému, vyrovnávat síť a zefektivňovat využívání obnovitelných zdrojů. To je základní idea. Zatím narážíme na legislativní překážky, ale i ty brzy padnou a v ten moment budeme připraveni.
Na čem dále pracujete? Mohou vás lidé kontaktovat ohledně konzultace řešení vlastního soběstačného bydlení?
Nyní se věnuji dokončování drobných detailů samotného Českého soběstačného domu, stavíme například saunu. Zároveň už skutečně umíme poradit s instalací vlastní solární elektrárny pro rodinné či rekreační domy. To samé děláme i pro větší nemovitosti, firemní sídla, výrobní objekty, ale třeba i opravdu velké haly. Pomáháme také rozšiřovat úplně skvělý český softwarový nástroj na monitoring a optimalizaci energetických toků u odběrných míst, které přesahují svou spotřebou 750.000 korun měsíčně, počítáno dohromady elektřina, voda, teplo, vzduch, atd. To jsou často velké výrobní podniky, kterým lze tímto nástrojem po krocích ušetřit až 40 procent spotřeby energií, což jsou v této škále nakonec opravdu obrovské úspory. Zároveň se maximálně soustředím na AMVOLT.energy, to je společnost, kterou jsem spolu-založil a ve které vyvíjíme a vyrábíme kompletní bateriové úložiště od malých jednotek až po obrovský bateriový kontejner, tzv. BESS. Nic z výše napsaného by se asi nedělo, kdybych se před lety nerozhodl postavit malý off-grid domek kousek od Lipna. Jsem za to moc rád.
Další vítězové Adapterra Awards 2022
- Volná krajina – Revitalizace krajiny a hospodaření s vodou v Ořechově (Ořechov, okres Brno-venkov, Jihomoravský kraj)
- Zastavěná území – Revitalizace školy Českobrodská v Praze 9 (Praha)
- Pracovní prostředí – Flight Park Javorový (Třinec-Oldřichovice, okres Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj)
- Cena Sympatie – Revitalizace Sedmihorských mokřadů (Karlovice-Sedmihorky, okres Semily, Liberecký kraj)
- Cena Prahy – Obnova Čelakovského sadů a okolí Národního muzea (Praha)