Byt pro architekta a sběratele umění

Rekonstrukce interiéru od COLLARCH

collarch

Čtyřpokojový byt z dílny studia COLLARCH kombinuje moderní interiér s prvorepublikovým. „Ačkoli byl interiér čtyřpokojového bytu v patře prvorepublikové vily na Vinohradech v dobrém stavu, bylo na něm jasně vidět, že byl ušitý na míru cizím, předchozím majitelům. S klienty jsme tedy brzy opustili myšlenku drobných intervencí a pustili se do celkové rekonstrukce. Chtěli svému bytu vtisknout svůj vlastní osobitý styl. V bytě “někoho jiného” by se necítili doma,“ říkají architekti ze studia COLLARCH.

Umění & starožitnosti

Rekonstrukce měla za cíl připravit interiér pro sbírku umění a starožitností. Obývací pokoj autoři navrhli ve stylu prvorepublikového salónu, zatímco předsíň stylizovali do prostor galerie. Architekti v interiéru vytvořili neutrální prostředí, kde několik výrazných vestavěných prvků odráží zálibu klientů v soudobém umění. Na těchto objektech spolupracovali sochař Vojtěch Trocha a grafik Vojtěch Hrubant. Klidnému koutu obývacího pokoje dominuje stropní kresba. Jejím autorem je Vojtěch Hrubant, který kresbu umístil do polí vzniklých mezi odhalenými stropními nosníky.

Krb & prostor

Jedním z hlavních prvků bytu je krb, který sochařsky ztvárnil Vojtěch Trocha. Hmota krbu se rozbíhá prostřednictvím stylizovaných trámů od vlastního ohniště do okolních stěn až ke stropu. Krb prostorově odděluje část kuchyně od obytné.

Koupelna pro relaxaci

Koupelny jsou určené především pro relaxaci dětí i rodičů. Nízký sokl u polozapuštěné vany slouží i jako lavice pro rodiče dohlížející na své ratolesti při koupání. Svou koupel se sklenkou vína si tady mohou vychutnat i rodiče. Architekti tady zkombinovali tmavé keramické obklady s dřevěnou dýhou, které spolu příjemně kontrastují.

„Nejvýraznějším prvkem v koupelně je podsvícená, stmívatelná kamenná stěna za vanou. Podsvětlený kámen vyniká díky tmavému obkladu, který dodává místnosti výjimečnou atmosféru,“ dodávají architekti.

Předsíň ve stylu galerie

Díky spolupráci architektů a obou umělců vznikly ocelové posuvné dveře, propojující předsíň s obývacím pokojem. Vojtěch Hrubant tyto dveře doplnil o techniku leptu se zajímavým designem. V předsíni pak autoři umístili dominantu prostoru – masivní betonovou lavici od Vojtěcha Trochy. Těmito uměleckými prvky vybavení bytu nekončí, postupně budou přibývat další kousky, které bytu dodají nové vrstvy a odstíny.

Materiál architekti volili v souladu se stávajícími dubovými parketami a vestavným nábytkem z dubové dýhy. Z interiéru odstranili lososové stěrky na stěnách i stropě, mahagonové parkety, mramorový krb a také původní rastr bodovek v podhledu, který nahradila nová nenápadná LED svítidla. V kombinaci s výraznějšími závěsnými světly dotvářejí charakter místnosti. Drobné viditelné prvky jsou nově laděny do neutrální antracitové nebo bílé. Majitelé bytu tak dostali možnost tyto neutrální kulisy zabydlet podle svého výrazného vkusu a experimentovat s kousky nábytku různého stáří, barev i materiálů.

Autoři architektonického řešení: COLLARCH

Hrubá podlažní plocha: 200 m²

Rok realizace: 2020

Lokalita: Praha 3 – Vinohrady

Fotograf: Peter Fabo


COLLARCH

COLLARCH je platforma spojující architekty a mladé profesionály s bohatými profesními zkušenostmi z předních mezinárodních architektonických kanceláří a akademických výzkumných institucí. Vedli týmy expertů a spolupracovali na projektech v kancelářích jako Herzog & De Meuron ve Švýcarsku, Bjarke Ingels Group v Dánsku, Strelka Institute v Rusku, s kanceláří Querkraft Architekten v Rakousku, Maxwan architects+urbanists v Nizozemí nebo s Institutem pro výpočetní design na univerzitě ve Stuttgartu v Německu.

Ve své práci se zaměřují na atypická řešení šitá na míru klientovi, se zvláštním zájmem o vyvážený mix pragmatismu, jednoduchosti v detailu a specifického designu. Věří v Gesamtkunstwerk a vyhledávají mezioborovou spolupráci s umělci, designéry a dalšími profesionály. Součástí jejich aktivit je i výzkum v oblasti nových výpočetních nástrojů a stavebních technologií nabízející alternativní způsoby přístupu k projektům. Jejich portfolio prozrazuje zájem o architekturu a design všech rozměrů v měřítku od mikroskopického až po městské.

Další krásné interiéry:

Designové bary a kluby

10 pražských showroomů designu

Byt jako krásné divadlo

Restaurace Mistro

Kanceláře firmy Melowntech od studia AEIOU

Prodejna BasketSHOP

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU