Prodejna BasketSHOP

Basketbalová atmosféra v panelovém domě

Prodejna BasketSHOP

Mladé architektonické studio PANIKHORN zrealizovalo prodejnu basketbalového vybavení ve spodní části libeňského panelového domu. Architekti tohoto umístění využili a plynule propojili industriální prostředí interiéru s venkovními ulicemi libeňského sídliště.

Industriální prvky a přiznaný materiál

BasketSHOP vznikl z bývalé samoobsluhy v parteru panelového domu. Architekti chtěli zachovat strohou a industriální atmosféru místa, na kterém se obchod nachází. Proto zvolili jako klíčové materiály surový beton a ocel. Přiznáním těchto stavebních prvků industriálního ducha umocnili. Například na stropní části je viditelná konstrukce světel a kabelů.

K betonu se ve studiu PANIKHORN rozhodli přidat černé kovové regály a neonové LED pásky. Ty lemují celý prostor, barevně propojují jednotlivé části BasketSHOPU a zároveň fungují jako navigační prvek. Prodejna se dělí na 3 hlavní prostory, oddělené černým kovovým pletivem, fungující zároveň jako závěsný systém různých produktů. Prostor je jednoduše řešený, industriální a variabilní. Jako výstavní plocha basketbalových tenisek slouží zeď ze surového betonu. Svou různorodou barevností se tenisky na jednolité betonové zdi vyjímají a poutají pozornost.

Prodejní pult jako ikonický prvek

Důležitým aspektem celého BasketSHOPU se stává neonový prvek basketbalového míče, umístěný nad dalším hlavním bodem – prodejním pultem. Tato kombinace přitáhne a zaujme zákazníka hned u vstupu. Prodejní pult je situován do pomyslného těžiště celého prostoru a je jakýmsi středobodem. Má tvar písmene U a evokuje basketbalový koš. Navíc funguje jako strategické místo pro pohled do všech zákoutí prodejny a umožňuje neustálé spojení se zákazníkem.

Architekti se snažili dostat basketbalového ducha do prostoru prodejny. Kultura basketbalu spojuje sportovní hru s atmosférou ulice. A právě díky minimalistickému, funkčnímu designu se z nákupu stává zážitek.

Autoři architektonického návrhu: Ing. arch. Adam Horn + Ing. arch. Václav Páník // PANIKHORN

Rok realizace: 2019

Fotografie: Václav Novák

 

PANIKHORN je mladé architektonické studio se sídlem v Praze, založené v roce 2018. Architekti se věnují navrhování předmětů, budov a prostorů různého měřítka a funkce. Jejich práce sahá od nábytku a interiérů, přes stavby pro bydlení, až po komerční budovy či komplexní urbanistické celky. Pracují s citem k lidskému měřítku a při navrhování vždy uvažují v širším kontextu. Je pro ně důležitá funkčnost prostoru, stejně jako řemeslná kvalita zpracování. Klientům nabízí autentická řešení se zaměřením na prožitek koncového uživatele.


Další výlety za architekturou a designem:

Soběstačný domek Blokki mini

Kanceláře Alza

Vizuální poezie Marka Šilpocha

Ve věčných lovištích

Dům otevírající se slunci

Usedlost dvou tváří

Sdílet

Související články