Pavla Melková: Architektura nejsou pouze opulentní stavby

V podcastu MINIMALIST(K)A zazní výzva ke skromnosti i minimalistické básně

Pavla Melková. Foto: Tereza Škoulová

Architektka, urbanistka a básnířka Pavla Melková kromě navrhování domů a veřejných prostranství publikuje eseje a vydává knihy. Její realizace i různorodé texty vyzařují nenápadnou výzvu ke skromnosti, v životě i v architektuře. V čem spatřuje kouzlo minimalismu a jak se jí daří vyhýbat zbytečným prostorám?

Redukce na samotný základ

Když v roce 2011 napsala text Minimální prostor jako dobrovolná volba, netušila, jak moc se časem její myšlenky stanou aktuální. „Nerada používám slovo minimalismus, spíš bych řekla redukce: když je někde minimum věcí, minimum detailů navíc, samotný prostor vám dokáže prostřednictvím vnímání a fungování poskytnout svoje základní vlastnosti,“ definuje Pavla Melková v osmém díle podcastu MINIMALIST(K)A, co se jí na minimalismu líbí.

Jako architektka samozřejmě uvažuje o tom, jak takový pravdivý prostor navrhnout: „Při navrhování nejen minimálního, ale jakéhokoli kvalitního domu je hrozně důležité umět si představit, co přesně jeho uživatel potřebuje a chce v domě dělat. Pokud na to zapomeneme, stává se, že třeba dvě třetiny prostoru jsou úplně hluché, zkrátka zbytečné.“

Skromnost je žádoucí

Také proto by si myšlenku skromnosti měli osvojit nejen architekti, ale měla by ji reflektovat společnost obecně. „Jednou z cest ke skromnosti je ukazovat, že architektura může být a je o něčem jiném, než o opulentnosti a drahých materiálech, jak nám je ukazují média. Jednoduché věci stále vznikají, ale jsou méně viditelné, méně oceňované,“ myslí si Melková.

A pokud ke skromnosti nenabádá samotná architektura, mohou ji zastoupit jiné formy umění, například poezie. „Může přispět k tomu, jak vnímáme a cítíme svět. Může vést k tomu, že si uvědomíme kvality opuštěného, přiměřeného, menšího prostoru,“ usmívá se Pavla Melková, mimo jiné autorka tří básnických sbírek.

Její básně zachycují reflexivní okamžiky v krajině, čas, hmotu a tvar a umožňují čtenáři zpomalit a nahlédnout svět jinýma očima. „Schopnost mít plnohodnotný prožitek z minima je něco, co možná budeme víc a víc potřebovat. Když se naučíme schopnosti získat z mála hodně pro svůj vnitřní prožitek, bude se nám lépe žít v mnoha dalších omezeních,“ uzavírá.

Zajímá vás téma minimalistického bydlení? Chcete být první, komu pošleme informace o knize TINY HOUSE? Nechte nám svůj e-mail a jakmile knížka vyjde, dáme vám vědět.

Poslechněte si také:

Jan Tyrpekl: Minimalismus nám říká, co je důležité

Více čtení o skromnosti:

Měli bychom se zamyslet, kolik prostoru potřebujeme

Mám rád architekturu ve všech jejích polohách

Antikou inspirované vinařství

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU