Bistro U Řezníka

Sklářské umění od HG Atelier Design

HG Atelier Design

Na jaře loňského roku se poprvé rozsvítila světla Bistra U Řezníka. Za myšlenkou otevřít bistro, které nemá v České Lípě obdoby, stojí šéfkuchař Martin Dvořák a řezník Jan Landa. Jejich cílem bylo vytvořit spojení kvalitních surovin, řemesla a tradičních postupů. Věděli, že interiér nového podniku musí být unikátní. Do jeho návrhu se tak pustil designér Ondřej Pomykal, který ke spolupráci oslovil HG Atelier Design.

Designéři v rozhovoru přiblíží, jak vznikal prvotní návrh interiéru bistra a představí také své nejnovější projekty.

Ke spolupráci na projektu Bistro U Řezníka Vás vyzval designér Ondřej Pomykal. Měli jste za sebou již předchozí spolupráci?

Ano, s Ondrou Pomykalem a studiem NORDIE.cz spolupracujeme již přes deset let. Naše projekty se prolínají a jeho práce pro nás je v souladu s naší. Velmi podobně uvažujeme a máme i shodný styl práce.

Jak znělo zadání majitele Bistra U Řezníka?

Pan Landa nám nechal volnou ruku, naší práci zná moc dobře. Je to náš klient, se kterým již delší dobu spolupracujeme také na menších projektech.

Jak vznikaly první skici?

Některé návrhy přišli intuitivně a rychle, například svítidlo – objekt ve tvaru šunky, některé zabraly více času jako například hlavy býků.

Jaké materiály jste použili?

Naší předností je, že pracujeme pouze se surovými materiály, v tomto případě se jedná o měď, která není nikterak pasivovaná a tak zde probíhá samozřejmě proces oxidace a stárnutí. Líbí se mi, že povrch nese stopy doteků, které zdobí jednotlivé kusy v interiéru. Také je velmi zajímavé se postupně vracet do bistra (a to děláme velmi rádi, jelikož jídlo je naprosto famózní) a pozorovat postupnou proměnu interiéru. Na příchozím zákazníkovi by měl interiér vyvolat a myslím, že vyvolává, pocit tradice a tradiční výroby, která je s tímto řemeslem velmi spjatá a podstatná.

Můžete nám světla i osvětlené předměty více popsat?

Všechny svítidla a objekty od nás, které jsou součástí bistra, mají samozřejmě návaznost v řeznické profesi. Například nástěnné svítidlo, které má dva skleněné rohy a je spojeno kovovým prvkem, kde je umístěný zdroj, vychází samozřejmě z hlavy býka. Máme rádi vtipné zkratky, jdeme postupně do hloubky objektu, ze kterého odkrajujeme postupně přebytečné linky a objemy, ale chceme zachovat a respektovat sílu původního zdroje předlohy.

Projekty zařizujete od prvního návrhu až po instalaci. Jak celý proces probíhal?

Je to rozdílné, v tomto případě to bylo tzv. na klíč, ale samozřejmě někdy vstoupíme už do rozpracovaného, nebo dokonce téměř dokončeného projektu. S tím problémy nemáme, přizpůsobíme se klientovi a snažíme se mu vyjít vstříc. Jde o to, jestli se klientovi naše věci líbí a dá nám důvěru. Musí u toho být taková ta společná synergie.

Jaká byla vaše vize? Splnili jste, co jste si předsevzali?

Naše vize byla jednoduchá, jít v souladu s konceptem celého bistra, představy tak měly jasný obrys a charakter. Určitě jsme splnili hlavně představy klienta, to je nejdůležitější. S naší prací jsme velmi spokojeni a máme na to velmi dobré ohlasy. Je to právě tento motor, co naše studio posouvá dál.

Jak ateliér vznikl a jak dlouho již funguje?

Studio HG Atelier Design s.r.o. vzniklo před více než dvaceti lety. Máme již slušnou tradici, daří se nám rozvíjet naše sny a to je nejdůležitější.

Máte ve svém portfoliu své oblíbené projekty?

Všechny naše projekty jsou důležité, ať jsou velké či malé. Zásadně nebereme projekty, které se nám nelíbí, nebo jsou s lidmi se kterými si nerozumíme. Náš obchodní partner Andrej Furcev má takovou hlavní zásadu, že klient je vlastně náš kamarád. Pro kamaráda vždycky uděláte to nejlepší, s tím se plně ztotožňujeme.

Jakým projektům se aktuálně věnujete?

Rozpracovaných projektů máme několik, nerad o tom, možná i z pověry mluvím dříve něž jsou dokončeny, a to obzvláště v této nejisté době. Mohu prozradit, že se jedná o jeden z největších skleněných světelných objektů v Čechách.

Co vás čeká v nejbližší době? Chystáte nějaké novinky?

V zimě jsme dokončili naší Galerii 5, kterou jsme mohli až nyní díky covidovým opatřením otevřít. Naleznete zde naše ikonická díla a světelné plastiky. Je součástí studia a je veřejně přístupná. Rozhodně stojí za návštěvu, pokud budete v Novém Boru, nebo si naplánovat výlet. Těšíme se také na IGS 2021, mezinárodní sympozium skla, které se bude konat přelomu září a října a naše studio bude součástí otevřených prohlídek. Z novinek mohu jmenovat soubory stolních setů a nástěnných obrazů, které vznikají jako studie k právě probíhajícím projektům. Také připravujeme výstavu a objekty z taveného skla.

Architektonické řešení: HG Atelier Design

Lokalita: Česká Lípa

Rok realizace: 2020


HG Atelier Design

Designéři z ateliéru HG Atelier Design se specializují na design a výrobu světel i osvětlených předmětů. Spojují řemeslnou tradici a cit pro krásu skla se současnými trendy v designu a moderních technologiích. Při práci vychází z více než 600 let staré tradice výroby a zpracování skla v severních Čechách. Silnou stránkou ateliéru je vynalézání a vývoj nových řešení, a to i pro neobvyklé projekty. Jejich práce se nachází v prestižních hotelech, restauracích, kancelářích a veřejných budovách, soukromých rezidencích i luxusních jachtách po celém světě.

Další designové interiéry:

Soukromý vinný sklep od Eva Vais Architekti

Apartmány a Cafe Dačický

Provaznictví Újezd

Prodejna BasketSHOP

Retail prostory stylově

Designové bary a kluby

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU